Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Ettevõtja kaebus Pealtnägija loo peale jäi lõplikult rahuldamata

Pressinõukogu leidis, et ERR ei rikkunud head ajakirjandustava Pealtnägija saates olnud loo tegemisel. Eelnevalt oli õigeksmõistva otsuse teinud ERRi ajakirjanduseetika nõunik, kuid ettevõtja Martin Napa kaebas otsuse edasi Pressinõukogusse.

Martin Napa kaebus puudutab 17.02.2016 eetris olnud Pealtnägija lugu "Kohtuseinte vahel areneb värvika petturi pankrot". Lugu räägib Martin Napast, kes erinevaid skeeme ja lepinguid kasutades väidetavalt petab inimestelt suuri summasid välja ning kelle suhtes on käimas eraisiku pankrot.

Martin Napa kaebas Eesti ajakirjanduseetika koodeksi ja ERRi Hea Tava rikkumise peale, heites ette paljude eetikakoodeksi punktide ja enamiku ERRi Hea Tava sätete rikkumist.

Napa kaebas, et Pealtnägija esitas tema kohta eksitavat infot, kuid tema selgitusi ei arvestatud. Kaebaja leiab, et saatelõigu eesmärk oli tekitada talle põhjendamata kannatusi, süüdistades teda kümne aasta tagustes asjades.
ERRi seisukoht on, et saatetegijate ja Martin Napa kirjavahetusest ilmneb, et kaebaja oli teemast teadlik juba 2015. aasta aprillist. Kokkulepitud ajal Martin Napa teleintervjuud andma ei tulnud, kuid saatis oma kirjalikud seisukohad, millest olulisemaid saates tsiteeriti. Pärast saadet pakuti kaebajale samuti korduvalt vastamise võimalust, kuid Martin Napa ei ole neid võimalusi kasutanud. ERR on kontrollinud infot erinevatest allikatest ja saatelõigus käsitletakse mitmeid kaasusi. ERRi hinnangul oli loo tegemiseks ülekaalukas avalik huvi, kuna tegemist on vastuolulise juhtumiga ühest Eesti suurimast eraisiku pankrotist.

Pressinõukogu otsustas, et Pealtnägija ei ole eksinud ajakirjanduseetika koodeksi vastu. Pressinõukogu hinnangul oli teema kajastamiseks ülekaalukas avalik huvi, saatelõigus on palju erinevaid allikaid ja ka Martin Napale pakuti korduvalt sõna. Kuna Martin Napa intervjuud ei andnud, siis kasutati saates tema kirjalikke vastuseid.
Pressinõukogu otsuse valguses ei ole endiselt alust kõrvaldada lugu ERRi koduleheküljelt, nagu kaebaja on nõudnud. Samuti ei ole loo autoril põhjust esitada saates avalikku vabandust, nagu oli samuti kaebaja üks nõuetest.

 

Tarmu Tammerk
ERRi ajakirjanduseetika nõunik
[email protected]
Tel 611 4117

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: