Vaegkuuljatele ja -nägijatele

Viipekeele tõlk laulupeol
Viipekeele tõlk laulupeol Autor/allikas: ERR

Vaegkuuljad ja televisioon

ERR varustab subtiitritega järgmised iga-nädalased telesaated: "Osoon" (esmaesitusel ja kordustel), "Õnne 13" (esmaesitusel ja kordustel), "Pealtnägija" (kordustel), "Prillitoos" (esmaesitusel ja kordustel), "Hommik Anuga" (kordustel) ja "Plekktrumm"(kordustel). Lisaks on subtiitritega võimalik vaadata ka osasid eriprojekte.

Ühekordsetest saadetest on subtiitrite ning viipekeelse tõlkega võimalik vaadata ka presidendi pöördumist vabariigi aastapäeval ja taasiseseisvumispäeval. 

Iganädalaste omasaadete kõrval on subtiitritega varustatud ka mitmed eestikeelsed mängufilmid nii eetris kui ka järelvaatamises, ja ERRi arhiivisaated ning ERRi arhiivis leitavad mängufilmid.

Alates 1. märtsist 2022 on Eesti Rahvusringhäälingus kasutusel ka automaatsubtiitrid, mis hõlbustavad vaegkuuljate jaoks päevakajaliste otsesaadete jälgimist. Automaatsubtiitritega varustatakse ETV päevakajalised otsesaated "Terevisioon", "Aktuaalne kaamera", "Ringvaade", "Esimene stuudio" ja "UV Faktor". Rohkem infot automaatsubtiitrite kohta: https://info.err.ee/1608515516/praktiline-info-automaatsubtiitrite-kohta

ETV2-s on igapäevaselt kell 19.15 eetris viipekeelsed uudised.

Kõik subtiitritega saated on saatekavas märgitud (S)-ga, automaatsubtriitrite puhul on juurde lisatud märgisena väike "a". ETV ja ETV2 saatekavad on leitavad aadressitel www.etv.ee ja www.etv2.ee

Vaegkuuljate subtiitrid on valitavad nii vabalevi kui ka mitme kaablioperaatori ja SAT-TV klientidel. Vaegkuuljate subtiitreid saab häälestada teleripuldi abi.

Vaegkuuljate subtiitrid on vabalevis leitavad subtiitrivaliku "hollandi keel" all. Kui saatel on olemas vaegkuuljate subtiitrid, edastatakse sel kanalil vaikimisi neid. Kui vaegkuuljate subtiitrid puuduvad, siis kuvatakse seal tõlkesubtiitreid. Võõrkeelsete filmidele ja seriaalidele edastatakse samal subtiitrite kanalil tavapäraselt tõlkesubtiitreid. Seega ei ole iga saate järgi vaja subtiitrite valikut ümber häälestada, kõik subtiitrid tulevad ühe valiku alt.

Telia kliendid leiavad subtiitrid kanali seadete alt: subtiitrid > vaegkuuljate subtiitrid.

Elisa kliendid leiavad subtiitrid menüüst: heli ja subtiitrite keel > Eesti (Hoh) (valik tuleb ette ainult nende filmide/saadete ajal, millel on vaegkuuljate subtiitrid)

Vaegnägijad ja televisioon

Inimestele, kes teleekraanilt subtiitreid lugeda ei näe, edastab Eesti Rahvusringhääling ETV ja ETV2 kanalil helilisi subtiitreid. Neid loetakse ette Eesti Keele Instituudis väljatöötatud kõnesüntesaatoriga täiendavas stereo helikanalis.

Ehkki see avalik teenus on suunatud nägemispuude või mõne muu tavakirjas teksti lugemist takistava puudega inimestele, on lisaks neile võimalikud kasutajad ka eakad ja lapsed, samuti eesti keele õppijad.

ETV ja ETV2 programmide täiendav stereo helikanal on heli kvaliteedilt samaväärne tavalise helikanaliga. Helikanali sisu on kõnesüntesaatori poolt ette loetav subtiitertõlge miksituna vaiksema helitugevusega programmi originaalheliga.

Selleks, et digitelevisioonis ETV ja ETV2 heliliste subtiitritega helikanalit kuulata, tuleb vastuvõtuseadmel (set-top box, televiisor) valida vastav programmiga kaasnev helikanal. Täpsed seadistusjuhised leiab enda vastuvõtuseadme juhendist "helikanali valik" sätete alt. Reeglina on helikanali valik võimalik kaugjuhtimispuldilt paari nupuvajutusega.

* Elisa kliendid leiavad ETV ja ETV2 helikanali valikunime "Eesti (vaegnägijate)" alt

* Telia kliendil tuleb heli vahetamiseks kanalil olles vajutada puldi rohelist nuppu ja valida sobiv heli: "vaegnägijatele"

* Levira digitaaltelevisiooni võrgus (õhulevi) on täiendav helikanal leitav "hollandi" keele nimetuse alt. Hollandi keel valiti, et tagada võimalikult paljude erinevate tootjate vastuvõtuseadmete (set-top box, televiisor) tugi. On väga ebatõenäoline, et Eestis jõuaks eetrisse hollandikeelne telesaade. Samalaadselt on "hollandi" keele valik kasutusel ka Soomes YLE teleprogrammides heliliste subtiitrite esitamisel.

Rahvusringhäälingu ekraanile on jõudnud juba ka mitmed kirjeldustõlkega filmid ning suurprojektidest sai kirjeldustõlke 2019. aasta juubelitantsupeo etendus. 2020. aastal sai esmakordselt kirjeldustõlke ka Vabariigi aastapäeva kontsert-lavastus 24. veebruaril.

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: