Lennart Merile pühendatud eriprogramm kestab ERR-is läbi nädala

{{1552312080000 | amCalendar}}
Lennart Meri
Lennart Meri Autor/allikas: Ülo Josing/ERR

Alanud nädalal leiab Eesti Rahvusringhäälingu tele- ja raadioprogrammidest mitmeid arhiivi- ja erisaateid, mis on pühendatud president Lennart Merile, kes 29. märtsil oleks saanud 90-aastaseks.

Lennart Meri 90. sünniaastapäevale pühendatud eriprogramm annab mitmekülgse ülevaate Lennart Merist kui kultuuri- ja riigitegelasest. ERR-i raadio- ja teleprogrammides kõlavad sel nädalal Lennart Meri hääl ja mõtted ning elustuvad mitmed kultuurilukku läinud teosed filmidest raadiosaadeteni.

Läbi nädala kõlab Vikerraadio hommikuprogrammis "Vikerhommik" üks Lennart Meri tsitaat, rubriigis "Lennart Meri ütles" valib riigimehe märgilisemaid ütlusi ja aitab neid lahti mõtestada Urmas Vadi. Lennart Merile keskendub ka Raadio 4 viieosaline saatesari "Lennart", mis on eetris argipäevadel kell 10.05. Klassikaraadio pühendab riigimehele selle nädala jutujärje ja kuulajateni tuuakse argipäeviti arhiivisaade, kus katkendeid Mihkel Muti romaanist "Rahvusvaheline mees" loeb Egon Nuter.

Lennart Merist jäi maha rikkalik arhiivikogum heli- ja videosalvestusi, millest erisaadete kaudu sel nädalal taas osa saab. Nii on teisipäeval kell 14.05 Vikerraadio eetris "Reporteritund", mis sisaldab mälestuskilde, legende, oletusi ja järeldusi Lennart Meri raadiohuvist, samuti kuuleb Kaja Kärneri saates restaureerimise läbinud helilõike, mis pole Eestis varem kõlanud. Lennart Meri kultuuripärandi hulka kuuluvad ka mitmed kuuldemängud ja nii pakubki Raadioteater sel nädalavahetusel Vikerraadios ja Raadio 2s võimalust kuulata 1963. aastast pärit ulmekuuldemängu "Julm võrrand" ning pühapäeval kõlab Klassikaraadios kuuldemäng "Kohtunik lõksus".

Kultuuritegelase ja riigimehe loomingulist ja üllatavat külge avavad nii reedene Vikerraadio saade "Vasar" kui ka pühapäeval kell 20 esmakordselt ETV ekraanile jõudev erisaade "Mina olengi protokoll. Lennart Meri", kus Lennart Meri mõtted ja teod elustuvad läbi meenutuste ja arhiivimaterjalide. Saate tegid Renita Timak, Indrek Kangur ja Lii Kuldmäe. Ka ETV2 pühapäevane teemaõhtu on pühendatud Lennart Meri rikkalikule pärandile – muuhulgas toob ETV2 pühapäeval vaatajate ette 2001. aastast pärit Vahur Kersna intervjuu Lennart Meriga ning haarava tagasivaate tema filmirännakutele.

Eriprogrammis tõuseb korduvalt sel nädalal fookusesse ka Lennart Meri kirjutatud "Hõbevalge". Kolmapäevases Vikerraadio "Luuleruumis" kõlavad katkendid suurteosest Kalju Orro esituses. Kas "Hõbevalge" on mõjutanud ka teaduse arengut ja mida arvata uute teadmiste valguses Lennart Meri teooriast läänemeresoomlaste päritolu kohta – seda küsib akadeemik Valter Langilt laupäeval Vikerraadio saates "Eesti lugu" saatejuht Piret Kriivan. "Hõbevalge" võtab laupäeval luubi alla ka kirjandussaade "Loetud ja kirjutatud" Urmas Vadi juhtimisel ning samal õhtul kell on Vikerraadio eetris 2009. aastast pärit Ööülikooli saade "Lennart Meri "Hõbevalge 2"", milles kõnelevad Mart Meri, Marek Tamm, Ain Mäesalu, Hasso Krull ja Aavo Kokk. Klassikaraadios kuuleb salvestust pühapäeval, 31.märtsil kell 22.05.

Lennart Merile pühendatud ERR-i eriprogrammi kava leiab siit: https://menu.err.ee/923318/lennart-merile-puhendatud-eriprogramm-kestab-err-is-labi-nadala

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: