Kuidas ERR valimistele vastu läheb

Tarmu Tammerk
Tarmu Tammerk Autor/allikas: Ken Mürk

Eesti Rahvusringhäälingu valimiste kampaania kajastamise märksõnadeks on sõltumatus, erapooletus ja tasakaalustatus, kirjutab ERRi ajakirjanduseetika nõunik Tarmu Tammerk.

Riigikogu valimiste kampaania kajastamine ERR-is toimub vastavalt ERR-i nõukogu kinnitatud korrale: http://info.err.ee/l/avalikteave/valimistekajastamine. Enesestmõistetavalt peavad au sees olema sõltumatus, erapooletus ja tasakaalustatus, mis on igapäevane nõue.
Ent avalik-õigusliku meediaorgnisatsioonina tuleb oma mängureeglid nii kandideerijatele kui ka avalikkusele võimalikult selgeks teha.
Valimiskampaania kajastamise kord sätestab, kuidas on korraldatud ERR-i kanalite spetsiaalsed valimissaated. Samuti käsitleb reeglistik seda, kuidas tegutseda kampaania ajal nii, et anda avalikkusele võimalikult ülevaatlik ja igakülgne pilt poliitilistest valikutest.
ERR-i programmide kaupa on kirjas, milliseid valimissaateid korraldatakse, millistel tingimustel erakonnad valimissaadetesse pääsevad, mitu korda võib üks ja sama kandidaat mingi kanali väitlustes esineda jms.
Valimisreeglid annavad juhise, et kandidaadid, kes tegutsevad avalikes ametites, ei peaks saama alusetut eelist teiste kandidaatide ees (p 1.6). Kuidas seda reeglit täita? Kandideerivad ministrid, linnapead, majandusjuhid, kultuuritegelased saavad sõna, kui tegemist on uudisväärse teemaga nende valdkonnas ning asja sisu nõuab just selle konkreetse isiku seisukoha esitamist. Kui aga samal teemal saaks asjakohaselt kõnelda mõni teine antud valdkonna inimene, siis tuleb vahelduseks kasutada teda.
Võimalikult võrdse kohtlemise huvides on reeglites kirjas, et kandidaadid ei tegutse ERR-i saatejuhtide, kommentaatorite ega reporteritena (p 1.5). Pole oluline, kas tegemist on majandusteemaga, juriidilise nõuandega, kultuurikommentaariga; reegel käib kõigi kandidaatide kohta.
Valimisintervjuud ERR-is juba käivad, peatselt algavad valimisväitlused raadios ja teles. Kogu valimistega seonduv on kokku koondatud ERR-i valimisportaali valimised.err.ee.

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: