Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Eesti Rahvusringhääling tähistab Läti 100. aastapäeva nii raadios kui ka teles terve nädala kestva eriprogrammiga.

{{1540556160000 | amCalendar}}
"Hommik Anuga" Autor/allikas: Kairit Leibold/ERR

Eetrisse jõuavad intervjuud ja usutlused Läti teemadel, valik dokumentaal- ja mängufilme lätlastest ja nende tegemistest, teemasaateid loodusest ning kultuurist. Maha peetakse "Eesti mängu" Läti eri ja portaalis menu.err.ee avatakse kaardipõhine veebivorm oma lemmikpaiga märkimiseks Lätis.

ETV alustab juba esmaspäeval, 12. novembril kell 22.15 algava "Välisilma" dokfilmiga "Kaheksa tähte". Need "kaheksa säravat tähte"on kaheksa Läti kütipolku, kes võitlesid vapralt paljudes lahingutes ja kehastasid Läti sõdurite kangelaslikkust, millest kõneldi isegi väljaspool Euroopat. Läti kineasti Askolds Saulitise film jälgib väikese läti rahva sangarite ja märtrite võitlusteed ning saatust. ETV+ ekraanil on dokfilm 18. novembril kell 15.05.
Laupäeval, 17. novembril kell 22.30 jõuab ekraanile Läti/Šveitsi ühistööna 2012. aastal valminud mängufilm "Unistuste meeskond 1935" - lugu Valdemārs Baumanise juhitud Läti korvpallimeeskonnast, kes võitis 1935. aastal Šveitsis esimesed Euroopa meistrivõistlused.
Pühapäeval, 18. novembril läbib Läti 100 tervet ETV saatepäeva: "Prillitoosi" saates kell 09.05 käiakse külas naaberriigis elavatel eestlastel ja kohtutakse Läti Rahvusooperi- ja balletiteatris Eesti oma lätlase, balletitantsija Juris Žigursiga. Saatejuht Reet Linna.
Ka kell 10.00 algav "Hommik Anuga" teeb kummarduse lõunanaabri sünnipäeva puhul. Kell 11.15 on eetris "Töörööbikud". Piirilinnad Valga ja Valka nüüdseks juba sisuliselt üks linn ning piir kadunud ka läti ja eesti inimeste vahel, kes käivad tööl nii siin kui ka sealpool piiri. Millises riigis on kergem tööd leida ja kuidas erinevad rahvused omavahel toime tulevad, seda näeb Läti 100. sünnipäeva erisaates. Režissöör Sander Allikmäe, autor-toimetaja Piret Jürman, produtsent Hannela Lippus.
Kell 11.45 algav 2017. aastal valminud dokumentaalfilm "Minu Läti" on Lätimaa luuleline visiitkaart. Üheksa aasta eest jäädvustas luuletaja Imants Ziedonis koos kirjanik Nora Ikstena ning fotograaf Kristaps Kalnsiga Läti kõige kaunimad ja tähtsamad kohad fotoalbumina.
ETV+ vaatajateni jõuab "Minu Läti" kell 14.40.
Kell 12.15 ETV-s linastuv tänavu valminud "Milda" tutvustab vaatajale skulptor Karlis Zale loomingut, sealhulgas Läti Vabariigi Vabadussammast, mis elas üle mitu okupatsiooni ja oli ainus riiklikule iseseisvusele pühendatud monument Baltikumis. Kuidas lätlastel õnnestus Zale kunstiteoste hävitamine ära hoida ja millist sõnumit kannavad nad tänasesse päeva, sellest jutustab Mark Soosaare värske dokumentaarium.
"Meie inimesed: Laura" räägib kell 12.40 loo Läti kultuuriakadeemias filmikriitikuks õppinud Laurast, kes korraldas oma kodumaal filmifestivale, töötas teleprodutsendi ja –saatejuhina. Eestlasest elukaaslase juurde Tallinna kolinud naine pidi jätma hüvasti oma senise karjääriga ja leidma endale uued rajad. Režissöör Kertu Köösel, autor-toimetaja Marit Ummelas, produtsent Hannela Lippus.
"Läti Vabadusvõitlus" on 2018. aastal valminud dokfilm, kus otsitakse vastuseid küsimustele, kuidas oli Läti vabaks saamine üldse võimalik ja kas see oli õnnelik arusaamatus või geniaalne plaan. Film on ETV eetris kell 19.15 ja ETV+is kell 20.30.
Seejärel viib "Osoon" kell 19.30 huvilised külla lõunanaabritele, et vaadata, mis meid ühendab ja leida üles ka see ainulaadne, mis on iseloomulik Läti loodusele ja kultuurile. Käiakse Razna järvel ja Ligatne loomapargis, kohtutakse looduskaitsjate ja loodusmaastikke hooldavate metsikute hobustega. Autor Kristo Elias, režissöör Keiti Väliste, toimetaja-produtsent Õie Arusoo.
"Miks Ruhnu Lätile ei kuulu" on kell 20 algav Lätis tänavu valminud linateos. 1919. aastal võitlevad noored Balti riigid veel vabaduse eest, kuid hakkavad juba piire paika panema. Kuigi Ruhnu on Lätile palju lähemal kui Eestile ja eestlasi seal ei elanud, läks see ikkagi Eesti kätte. Kuidas sai see sündida?
"Eesti mäng" annab humoorika panuse lõunanaabrite suure tähtpäeva auks ja maha peetakse ühe õhtuga kaks Läti teemalist mängu. Esimeses saates kell 20.15 veeretavad täringut vabakutseline ooperilaulja, Estonia Seltsi juhataja Mart Mikk, kelle eluaegne side Lätiga sai alguse sõjaväeteenistuse päevil. Riiast pärit ärianalüütik Irina Sekundo ning ettevõtja, Riia piimatööstuse endine juht Neeme Jõgi. Teises erisaates kell 22.00 teevad sügava kummarduse Lätile ja panevad oma Läti-alased teadmised proovile Eesti suursaadik Läti Vabariigis aastatel 1994-1998 Toomas Tiivel, dirigent Olari Elts, kes on töötanud pikalt Lätis ning Läti Seimi liige, politoloog Veiko Spolitis, kes on ema poolt eestlane ja isa poolt lätlane. Saatejuht Gaute Kivistik. Režissöör Maire Radsin, assistent Jaana Heeringson.
ETV-s lõpetab Läti juubelile pühendatud saatepäeva kell 00.20 algav dokumentaalfilm "Balti vabaduse tee", mis valmis Balti keti 25. aastapäevaks. Režissöör Askolds Saulitis.
Esmaspäeva, 19. novembri hommikul äratab kõiki "Terevisiooni" erisaade.
Naaberriigi pidupäeva tähistamiseks saab Riia kesklinna üles pandud pop-up stuudio. Otseintervjuudes Lätist ja Tallinna stuudiost räägitakse Läti kultuurist, majandusest, poliitikast ja sellest, mis meie naaberriigis hetkel aktuaalne on. Samuti jagatakse pidupäeva emotsioone.
Ka vaatajad saavad võimaluse "Terevisiooni" erisaates kaasa lüüa, sest koostöös ERR-i Menu portaaliga avatakse juba 12. novembril kaardipõhine veebivorm, kuhu igaüks saab peale märkida oma lemmikpaiga Lätis. Ja lisada soovi korral nii fotosid kui ka kirjeldusi paiga kiitmiseks.

ETV2 alustab Läti nädalat kolmapäeval, 14. novembril ja kell 21.30 jõuab vaatajate ette Maailmakino: "Paradiis '89". Õed Paula ja Laura sõidavad väikelinna täditütardele Maijale ning Lindale külla. Nautides vabadust ja matkides täiskasvanute elu, viskuvad nad pea ees hulljulgetesse seiklustesse ja satuvad pahandustesse. Tõsielusündmustel põhineva Lätis 1989. aastal valminud loo tegevus toimub ajal, mil Läti astub esimesi samme vabaduse poole.
16. novembril kell 21.30 on ekraanil "Kinoklassika: Hingake sügavalt". See 1967. aasta film läks kohe pärast valmimist riiulile ja esilinastus kinos toimus alles 1986. aastal ning on nüüdseks üks populaarsemaid Läti kinofilme. Telefonimontöör Cēzars Kalniņš musitseerib tööst vabal ajal ansamblis, kuid publikuni jõudmiseks tuleb läbida pikk lubade saamise tee.
Lastefilm "Väikesed pangaröövlid" räägib 17. novembril kell 17.30 loo õest ja vennast, kes peavad kolima maale vanavanemate majja, sest isa kaotab töö ega suuda enam pangalaenu maksta ning pank võtab perelt nende linnakorteri ära. Robis tahab oma vanemaid aidata ja mõtleb välja plaani – ta läheb koos õega röövima panka, mis neilt korteri ära võttis. Läti perefilmi operaator on eestlane Rein Kotov.
Ka ETV2 sõitis Läti sünnipäeva puhul Riiga. Saates "Kapist välja. Läti mood", mis on eetris 17. novembril kell 20.15 võtavad saatejuhid kapist välja sealse moe - kohtutakse silmapaistvate disaineritega ning uuritakse, mis Lätis moes on. Toimetajad Helen Saluveer ja Piret Järvis, produtsent Age Kraus.
Pühapäeval, 18. novembril on ETV2-s kell 11 kavas portreefilm "Peitusemäng. Elina Garanča", mis kajastab Lätis sündinud ja maailma ooperipublikut vallutava metsosoprani Elina Garanča elu ja tööd.

Vikerraadios on laupäeviti kell 13.05 Piret Kriivani ajaloosarjas "Eesti lugu" Läti teemadele pühendatud erisari, mis käsitleb Eesti ajalugu läbi Läti vaatenurga, kõneldes Läti ajaloost muinasajast tänapäevani: Ago Pajur arutleb, miks Läti ühiskond oli 20. sajandil lõhestunum kui Eesti ühiskond ja kas see on mõjutanud ka meie presidentide otsuseid 1934. aastal.
11. novembril kell 12.05 kõlab Vikerraadios Andres Oja saade Läti muusikutest meil ja Eesti muusikutest Lätis.
Juubelinädalal 12 .- 18. novembrini käsitlevad juubilarist lõunanaabrite tähtpäeva ka "Vikerhommik", kus kõlavad luuletaja Contra mõttekillukesed lõunanaabritest ja Sten Teppani pärastlõunasaade esmaspäevast neljapäevani kell 16-18, kus tuntud Läti laulja Renars Kaupers tutvustab tema enda jaoks olulisi lätikeelseid laule läbi aegade.
16. novembril kell 14.05 vestlevad Peeter Helme ja Maarja Vaino kultuurisaates "Vasar" Läti kultuurist.
17. novembril kell 12.05 on Kaja Kärneri "Kajalugudes" külaliseks Anna Žigure ja kell 14.05 räägib Peeter Helme Läti kirjandusest saates "Loetud ja kirjutatud".
Pühapäeval, 18. novembril tähistatakse Läti 100. sünnipäeva juba "Vikerhommikus". Kell 15.05 on eetris Piret Kriivani "Keelesaade" läti keele teemal - külas on tõlkija Guntars Godinš, kes on tõlkinud regivärsilise "Kalevipoja" läti rahvaluulekeelde. Kell 17.05 räägib Priit Enneti teadussaade "Labor" Läti teadusest ja kell 19.05 vestleb Meelis Süld "Kirikuelu" saates Läti usuelust. Ka Urmas Vadi "Töövari" külastab üht põnevat lätlast.
Läbi päeva kõlab Vikerraadios lõunanaabrite muusika.

Raadio 2-e Läti muusika erisaates "Läti Pops" valib 18. novembril kell 9-11 muusikat Maarja Merivoo-Parro.

Klassikaraadio tähistab Läti Vabariigi 100. aastapäeva mahuka programmiga. 12. - 18. novembril kõlavad Klassikaraadio eetris parimad läti albumid, klassikakontserdid, ooper, džäss, nüüdismuusika, muinasjutud ja vanasõnad.
Igal hommikul kell 8.15 kõlab Klassikaraadios "Radio Klasika" valitud Läti klassikateos ning "Klassikahommikus" ja saates "Da Capo" on eetris Läti vanasõnad, tööpäeviti kell 16.30 Läti muinasjutud. Läti muusika lainel on ka "Kella-6-džäss", "Lihtsalt nostalgia" ning "Hommikumäng" ja "Lisaküsimus".

Raadio 4 alustab Läti nädalat 12. novembril ning siis on hommikuprogrammis kavas temaatiline viktoriin ja läti keele õppeminutid. Esmaspäevast reedeni kell 10.05 on Raadio 4 eetris reisisaade "Vaheaeg Lätis".
18. novembril tähistatakse Läti Vabariigi 100. sünnipäeva erisaadetega:
kell 11.05 on kavas "Lätis sündinud. 100 tähtsat lätlast", kell 13.05 "Sündsuse piires" Raadio 4 arhiivist ja stuudios on legendaarne Urmas Ott koos helilooja Raimond Paulsiga.
Kell 17.05 algab pidulik programm "Läti 100", mille raames toimub ka raadiosild Tallinna ja Riia vahel. Saatejuht on Andrei Sozinov.
18. novembril kõlab Raadio 4 eetris parim läti muusika ja üks saade on pühendatud tuntud Läti bändile "Brainstorm", mille looming kõlab ka live-esituses.

Täpne kava Läti 100 eriprogrammist ERR-is on leitav portaalis menu.err.ee

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: