Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Intervjuust hoidumine on võimalus, aga ei pruugi kasuks tulla

Pressinõukogu koos
Pressinõukogu koos Autor/allikas: Priit Mürk/ERR

Telekaamera ees intervjuu andmisest võib keelduda, ent piirdudes vaid kirjaliku selgitusega võtab inimene või organisatsioon endalt võimaluse oma seisukohti täpsemalt ja meeldejäävamalt selgitada.

Ettevõte S-Arms OÜ esitas kaebuse 28.03.2018 ETV saate "Pealtnägija kohta", kus oli lugu laskepaiga rajamisest Lääneranna vallas. Pealtnägija lugu "Vastloodud laskepaiga naabrid kardavad enda ohutuse pärast" käsitles naabrite muret laskepaiga ohutuse pärast. Laskepaiga rajaja S-Arms OÜ ei olnud rahul, et lugu on nende suhtes negatiivne, on ühekülgne ja sisaldab ebaõiget infot kaitsevalli kõrguse ja teiste asjaolude kohta. Samuti ei olnud kaebaja rahul, et ettevõtte vastus ei ole tervenisti kättesaadav.

"Pealtnägija" toimetus püüdis saada S-Arms OÜ esindajalt kaamera ees intervjuud, aga ettevõte selleks võimalust ei leidnud. S-Arms OÜ seisukohad esitati seetõttu loos ettevõtte saadetud e-kirjade põhjal. Ettevõtte olulised seisukohad kriitilistes küsimustes on loos edastatud. Toimetus lisas täiendavat informatsiooni ka loo tekstiversiooni ERRi uudisteportaalis.

Minu hinnangul oli loo tegemiseks olemas avalik huvi: laskepaigast tulenevat ohutunnet väljendasid naabrid, vallavõim tunnistas omapoolseid probleeme info jagamisega kohalikele elanikele, siseministeerium tunnistas seaduse muutmise vajadust. Asjaolu, et toimetuse tähelepanu teemale juhtis asjaga isiklikult seotud ERRi töötaja, ei mõjuta avaliku huvi täitmist toimetuse poolt. "Pealtnägija" ei eksinud ajakirjanduseetika koodeksi vastu.

Kui ettevõte esitanuks oma seisukohti kaamera ees, oleks need rohkem vaatajate tähelepanu saanud kui vaid kirjaliku vastuse lõikude ettelugemine toimetuse poolt.
Kuna ettevõte selle vastusega rahul ei olnud, vaatas asja läbi ka Pressinõukogu, kes leidis oma 20.09.2018 otsuses samuti, et ERR ei rikkunud ajakirjanduseetika koodeksit. Pressinõukogu sedastab, et S-Arms sai loos piisavalt sõna ja kui kaebaja otsustas intervjuust keelduda, on see kaebaja valik. Pressinõukogu leiab, et kaitsevalli kohta avaldavad oma arvamust kohalikud elanikud ja valli kõrguse kohta ei esitata saates fakte, vaid hinnanguid.

Tarmu Tammerk
ERRi ajakirjanduseetika nõunik
[email protected]

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: