Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

EV100 ERRis: "Juubeli eelõhtu" juhatab rikkalikku pidupäeva
 


{{1518173653000 | amCalendar}}

Ettevalmistused Eesti Vabariigi sajanda sünnipäevaks on täies hoos. Juba täna õhtul loob peomeeleolu erisaade "Juubeli eelõhtul".

Kell 21.40 ETV ekraanile jõudev erisaade näitab Katrin Viirpalu ja Reimo Sildvee juhtimisel seda, missugused vilkad ettevalmistused käivad riigi sünnipäevaks peoeelsel ööl. Otseülekande vahendusel saab aimu, mis toimub Riigikogus siis, kui rahvasaadikud on töölt koju läinud. Näiteks esitletakse Marko Matvere uut pilli, mis hüüab üle linna ja sellel mängitakse hümni maailma esiettekanne. Lülitusi tehakse ka Tartusse Eesti Rahva Muuseumisse ja Herbert Ving jagab nõuandeid, kuidas presidendi vastuvõtul käituda.

Kell 17.40 toob ETV vaatajateni otseülekande Pärnust, kus avatakse Eesti Vabariigi loojatele pühendatud mälestusmärk "Ajahetk" ning toimub meeleolukas rahvapidu "Meie100" tantsijate, kooride, torupillimängijate ja ansamblitega. Üks peo kõrghetk toimub Pärnu Endla teatrimaja rõdul, kust loetakse ette manifest kõigile Eestimaa rahvastele. Nüüd, sada aastat hiljem, teeb seda Eestimaa Päästekomitee liikme Konstantin Pätsi pojapoeg Matti Päts.

Vikerraadio toob päeva jooksul kuulajateni peomeeleolusid Pärnust, õhtul kell 18.20 luuakse aga koostöös YLE Radio Suomiga ülelaheline raadiosild - raadio-show "Puhelinlangat laulaa/Kõlav kõnetraat", kus Soome raadiokuulajad tervitavad Eestit juubeli puhul õnnesoovide ja oma lemmikmuusikaga. Eesti kuulajatel on omakorda võimalus Vikerraadiosse helistada ja saata tervisi oma Soome sõpradele-tuttavatele.

Eesti Vabariigi 100. sünnipäev, 24. veebruar algab päikesetõusu ajal pidulikult rahvuslipu heiskamisega Pika Hermanni torni. Kell 7.30 kannavad lipuheiskamist üle ETV, ETV+, Vikerraadio ja Raadio 4. Eesti iseseisvusmanifesti loeb ette Eesti Muusika – ja Teatriakadeemia lavakunstikooli IV kursuse üliõpilane, Voldemar Panso preemia laureaat Priit Põldma. Esinevad Eesti Meestelaulu Seltsi meeskoorid ning Politsei- ja Piirivalveorkester.

Kell 8.55 jõuab ETV ja ETV+ vaatajateni ülekanne Vabaduse väljakult, pärgade asetamiselt Vabadussõja võidusamba jalamile ning kell 10.55 saavad televaatajad otseülekande vahendusel osa kaitsejõudude paraadist. Tänavusel paraalil on üle 1100 osaleja ja ligi sada ühikut tehnikat. Paraadi võtab vastu vabariigi president Kersti Kaljulaid, juhatab kaitseväe juhataja kindral Riho Terras.

Kell 14 teevad ETV, ETV+, Vikerraadio ja Raadio 4 otseülekande Paide keskväljakult, kus toimub suur rahvapidu ja loetakse ette iseseisvusmanifest. Pärast seda, kell 14.30 jõuab kuulajate ja vaatajateni oikumeeniline jumalateenistus Paide Püha Risti kirikust.

Peoõhtu kulminatsioon on kell 17.30 Tartus Eesti Rahva Muuseumis algav vabariigi presidendi ja hr Georgi-Rene Maksimovski vastuvõtt, kuhu on palutud ligi 1500 külalist Eestist ning välismaalt. Kell 18.30 peab president Kersti Kaljulaidi kõne. Sellele järgneb pidulik kontsert ning presidendipaari vastuvõtt jätkub kell 19.30. Presidendi kõnet vahendavad ka ka ETV+ ja Vikerraadio, Klassikaraadio ja Raadio 4. ETV2 vahendusel jõuab kõne vaatajateni viipekeelse tõlgi ja subtiitritega.

ERR-i portaal on EV100 sündmuste päralt varavalgest kuni öötundideni. Veebis saab jälgida kõiki ETV otseülekandeid, nautida fotogaleriisid ja otseblogi päevasündmustest. 24. veebruaril on ERR-i portaali kajastus eriti ulatuslik, ollakse kohal nii Tallinnas kui ka Tartus, paraadil ja õhtusel presidendi vastuvõtul.

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: