Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

ETV tütarlastekoor viis Veljo Tormise muusika Eurovisioonile

{{1499592426000 | amCalendar}}

Eile toimus Riias esimene kooride Eurovisiooni lauluvõistlus, kus Eestit esindanud ETV tütarlastekoor tutvustas Aarne Saluveeri juhatusel kuulajatele Veljo Tormise heliloomingut.

ETV tütarlastekoor seadis suureks võistluseks kokku kava "Absolute Tormis", mis, nagu nimigi ütleb, koosneb Veljo Tormise heliloomingust. Kava joonistas välja Tormise muusika rikkalikkuse ja meeleolude rohkuse. Žürii hinnangul oli koori esitus tõeliselt professionaalne ning haarav.

"Algus on tehtud ja see on põnev. Kooride Eurovisiooni eetrisse minek on uudne ja kultuuriliselt väga huvitav algus. See kindlasti avardab koorimuusika kui žanri võimalusi ja tutvustab inimestele seda, mida nad igapäevaselt pole ehk harjunud kuulma," ütles ETV tütarlastekoori juht Aarne Saluveer. "Meie tänutunne Veljo Tormisele on tõeliselt suur. Tundub, et see muusika läks meeleoluliselt hästi käima, köitis publikut ja me saime palju ka lavatagust head tagasisidet. Meie sinna minek täitis oma eesmärki," rääkis Saluveer ja lisas, et peamine missioon oligi viia Veljo Tormise rikkalik looming laia auditooriumini.

ETV peatoimetaja Heidi Pruuli sõnul oli Eesti osalemine võistlusel igati ootuspärane. "Oleme ikka oma rikka ja pika ajalooga kooritraditsiooni poolest maailmas samavõrd tuntud kui lätlased. Konkurss avas koorimuusika erinevaid tahke ja võlus oma mitmekülgsusega. ETV tütarlastekoori puhul kiideti nende viimistletud kõla ja kirkaid värve," ütles Pruuli.

Lisaks Eestile võistlesid kooride Eurovisioonil osalejad Austriast, Belgiast, Taanist, Lätist, Saksamaalt, Sloveeniast, Ungarist ja Walesist. Kõikidel kooridel tuli esineda kuue minuti jooksul. Esitusi hindas professionaalne žürii, kuhu kuulusid Briti helilooja John Rutter, maailmakuulus Läti metsosopran Elīna Garanča ja Šveitsi dirigent Nicolas Fink. Võitjaks osutus tänavu Sloveenia.

Muusikaõhtut juhtisid Grammyga pärjatud helilooja-dirigent Eric Whitacre ja Läti televisiooni saatejuht Eva Johansone. Ülekannet kommenteeris Eero Raun.

"Kooride Eurovisiooni jätkumist arutab EBU muusikagrupp oma sügisistungil. Kui telekanalitelt laekuv tagasiside on toetav ja projekti jätkamiseks leitakse rahalist tuge, siis võimalik järgmine sündmuspaik on Euroopa 2019. aasta kooriolümpiat võõrustav Göteborg. Aga hetkel ei ole see veel kinnitatud," heidab Pruuli valgust ürituse tulevikule.

Kooride Eurovisiooni kordust saab ETV ekraanil näha 27. juulil kell 22.50.

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: