Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

XII noorte laulu- ja tantsupidu ERRi kanalites

{{1497254631000 | amCalendar}}

Juuli algus toob ETV ekraanile XII noorte laulu- ja tantsupeo "Mina jään" ülekanded. Viiel argipäevaõhtul (26.-30. juunil) vahetult enne noortepeo algust on aga eetris traditsioonilised peo ettevalmistust näitavad 10-minutilised eelsaated "PEOLE!", mida juhivad Margus Saar, Anna Gavronski, Piret Järvis, Taavi Eilat ja väike Kase Kai Kihnust.

Argipäeva õhtuti ekraanile jõudvates peo-eelsetes saadetes tutvustatakse tegijaid ja osalejaid ning uuritakse, mida seekordsel peol tasub eriti tähelepanelikult jälgida. Esimeses saates saab näha, kus ja kuidas pidu tehakse ning kes teleekraanil seda suurt sündmust vaatajateni tooma hakkavad. Ka järgmised neli saadet viivad vaatajad sündmuste keeristesse ning tutvustavad lähemalt kõike, millega laulu- ja tantsupeo eel ning ajal tasub kursis olla. Saadete toimetajad on Reimo Sildvee ja Anu Välba, režissöör Hanna Šein-Meier, produtsendid Helen Valkna ja Margit Ossipova.

1. juuli päeval jõuavad vaatajateni rahvamuusikapidu ja õhtul noorte tantsupidu. Rahvamuusikute pidu on eetris esimest korda iseseisva ülekandena ning näha saab tõeliselt rikkalikku pillide pidu. Rahvamuusikapeolised jagunevad vastavalt ansamblite koosseisule kuue pilliliigi vahel: kandled, viiulid, lõõtspillid, näppepillid, akordionid ja koondorkester. Igal liigil on viiest kuni seitsmest palast koosnev repertuaar. Kuna rahvamuusika üks peamisi funktsioone on läbi aja olnud tantsuks mängimine, toimub üritus sel korral seal, kus on tantsijad, ehk Tantsupeo juures ja sellest lähtuvalt on Rahvamuusikapeo repertuaari läbiv joon tantsulisus. Lisaks tantsulugudele koosneb peo repertuaar üldjoontes pärimuslikest ja rahvalikest lugudest, aga kõlab ka autoriloomingut ja teiste maade muusikat. Rahvamuusikapeol on sel korral üks ühine pikk kontsert, kus kõik pilliliigid oma kavaga esinevad. Rahvamuusikute peo loominguline juht on Juhan Uppin. Režissöör Rait-Roland Veskemaa, produtsent Kadi Priske, toimetaja Grete Lõbu
 


Tantsupidu Kalevi staadionil tugineb motiividele muistendist "Koit ja Hämarik". See on lugu igikestvate väärtuste põlvest põlve edasikandmisest ning vastutusest esiisade ja -emade tarkuse hoidmisel. Pidu on sündinud ajal, kui vajame oma juurtelt jõudu, et hoida esivanemate tarkust, meie oma olemise viisi. Sümboolne tõotus "Mina jään" seob meid selle maa traditsioonidega, hoolimata katsumustest, mis meie teele võivad sattuda. Tantsumurul on ühtekokku 8500 tantsijat ja võimlejat. Tantsupeo pealavastaja on Margus Toomla, idee autor on Meelis Kompus koostöös Maian Kärmase, Margus Toomla, Marju Kõivupuu ja Rasmus Puuriga. Teleülekande režissöör on Ruti Murusalu, juhtoperaator Raul Priks, tehnikajuht Risto Sirts ja produtsent Margus Saar.
 

Tantsupidu jõuab ETV ekraanile 1. juulil kell 18.45.

Päev hiljem, 2. juulil, saavad ETV vaatajad osa noorte laulu- ja tantsupeo rongkäigust ning XII noorte laulupeost. 2. juuli hommikul algusega kell 9.30 alustab Vabaduse väljakult lauluväljaku poole kõndimist pea 40 000 noorest pidulisest koosnev rongkäik, mida televaatajate jaoks kommenteerivad Margit Kilumets ning Tarmo Tiisler. Piret Järvis on aga reporterina otse sündmuste keskel ja toob vaatajateni kõige ehedamad emotsioonid rongkäigust. Rongkäigu ülekande režissöör on Eva Katariina Taimre, produtsendid Kadi Priske ja Helen Valkna
 


Lauluväljakul toimuvat vahendavad televaatajaile Margus Saar ankruna ning reporteritena piduliste-pealtvaatajate seast Anna Gavronski, Taavi Eilat ja 8-aastane Kihnu tüdruk Kase Kai. Kai on siiani teinud Vikerraadios Kihnu uudiseid, nüüd leiab aset tema teledebüüt reporterina ka kaamera ees. Laulupeo ülekande režissöörid Ülle Õun, Margit Ossipova, produtsent Helen Valkna, toimetajad Anu Välba ja Reimo Sildvee


ETV2 näitab esmaspäevast neljapäevani eelmiste aastate pidudest tehtud meeleolukaid dokfilme ja saateid.

Vikerraadio ja Klassikaraadio vahendavad noorte laulupeo kõrghetked

2. juulil on Vikerraadio täienisti laulupeolainel. "Vikerhommikust" (kell 5.30) alates saab ülevaate laulu- ja tantsupeoliste tegemistest pealinnas ning alates kell 9.30 toome kuulajateni neljatunnise rongkäigu kulgemise Tallinna Vabaduse platsilt Lauluväljakule.
 


Klassikaraadios on samal päeval kell 12 eetris "Luukamber", mis annab ajaloolise ülevaate noorte laulupidude traditsioonist Eestis.
Kell 14 algavast noorte laulupeo põhikontserdist teevad ülekande nii Vikerraadio kui Klassikaraadio. Otsesaadet Tallinna Lauluväljakult ja värskeltrenoveeritud raadiotornist juhivad Tarmo Tiisler, Margit Kilumets, Maian Kärmas, Meelis Süld, Taavi Libe, Lisete Velt ja Marge-Ly Rookäär.
Raadio helisalvestusmeeskond töötab koosseisus Vytautas Martinonis, Kaspar Karner, Siim Mäesalu, Ats Treimaa, Priit Karind, Virgo Mäe, Anton Ventsel, Andres Olema ja Ingrid Marran.


XII noorte laulupidu "Mina jään" on terve nädala nii Vikerraadio kui Klassikaraadio põhifookuses, saated lauluväljakult on eetris terve laulupeonädala jooksul.
 


Silma tasub peal hoida ka portaalil ERR.ee, kuhu jõuavad laulu- ja tantsupeo kajastused. Peo ülekanne on otse- ja järelvaadatav ning seda ka väljaspool Eestit.

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: