X

Laadi alla uus Eesti Raadio äpp, kust leiad kõik ERRi raadiojaamad, suure muusikavaliku ja podcastid.

Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Indrek Treufeldti saade "Uhutud mõistus" räägib propagandast ja massikommunikatsioonist

{{1476344292000 | amCalendar}}

Reedel, 28. oktoobril algab ETV2-s Indrek Treufeldti uus saatesari "Uhutud mõistus". Autor plaanib avada propaganda ja massikommunikatsiooniga seotud nähtusi ja mõisteid.

"Me arvame, et suudame ise otsustada ja käituda oma tahtmist mööda. Ometi käituvad inimesed hulgakesi koos olles teisti kui üksi," rääkis Treufeldt.

"Seda sarja tegin kommunikatsioonivaldkonna õppejõuna ja mitte niivõrd ajakirjanikuna. Minu akadeemiline huvi on olnud see, kuidas massiühiskond loob ja esitab fakte, kuidas nendega manipuleeritakse. Lameda propaganda ajastu on möödas. Pigem kasutatakse mehhanisme, mis jäävad märkamatuks. Manipulatsiooni vahenditeks on saanud näiteks negatiivsete ja positiivsete tegelaste - kaabakate ja kangelaste - kujundamine; ning äärmuslike tunnete - nagu hirm - õhutamine," selgitas Treufeldt.

Saatejuhi sõnul on eestlastel ajalooline kogemus Nõukogude ja Saksa okupatsiooni aegse propagandaga, samuti moodsa aja võtetega.

"Selle sarja üks tõdemusi on paradoks, et võrgukeskkonnas muutume üha haavatavamaks, sest võtame tehnoloogia abiga tihti väga kergesti omaks ideid, mis meid tegelikult nõrgemaks teevad," ütles Indrek Treufeldt.

Esimeses saates uuritakse, kas massipsühholoogia toimib ka kõrgtehnoloogilises ühiskonnas ja kas haritus peaks aitama mõistuse uhtumist ära hoida.

Teises saates võetakse vaatluse alla lugusid jutustada armastav meedia. Loos peab olema konflikt, milles osalevad head ja halvad tegelased. Kas alati saab nende vahel vahet teha? Miks ja kuidas luuakse müüte kaabakatest ja kangelastest? Miks ajalugu on ikka võitjate kirjutatud?

Saatesari "Uhutud mõistus" on ETV2 eetris alates 28. oktoobrist reedeti kell 19.30.

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: