Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Eesti heliloojad naasevad rahvusvaheliselt rostrumilt võidukalt

{{1462691210000 | amCalendar}}

Euroopa kultuuripealinnas Wrocławis toimus sel nädalal üks maailma tähtsamaid nüüdisheliloomingu foorumeid – rahvusvaheline heliloojate rostrum (International Rostrum of Composers). Võitjad selgusid täna õhtul. Klassikaraadio esitles foorumil kahe eesti helilooja, Maria Kõrvitsa ja Ülo Kriguli teoseid.

Rostrumi noortekategooria võitis Maria Kõrvits teosega "Langedes ülespoole, taeva kaarjasse kaussi". Kõrvitsa teos tuli ka põhikategoorias kümne parima hulka.


Ülo Kriguli teos "Vesi ise" segakoorile ja fonogrammile saavutas üldkategoorias teise koha.

Tänavuse rostrumi põhikategooria parimaks kuulutati Šveitši esindanud helilooja Oscar Bianchi teos "Partendo, Lasciando le erbe tali quali sono" kontratenorile ja ansamblile.

Rahvusvaheline muusikanõukogu ja Rootsi raadio tellivad Maria Kõrvitsalt uudisteose. Lisaks saab helilooja kingituseks 3D-skulptuuri, mis valmistatakse tema võiduteose põhjal.

Rostrumi tulemused avalikustati täna õhtul pressikonverentsil Wrocławi rahvusliku muusikafoorumi kammersaalis. Lisaks parimatele teostele üldkategoorias ja alla 30-aastaste heliloojate kategoorias selgusid ka kümme soovitatud teost. Esiletõstetud teoseid tutvustab oma kuulajatele järgneva hooaja jooksul ligi 30 raadiojaama mitmel mandril.

Tänavusest rostrumist võttis osa 27 riiki, esindatud olid Põhja- ja Baltimaad, mitmed Euroopa riigid, samuti Mehhiko, Argentiina, Austraalia ja Hong Kong. Ringhäälingute delegaadid kuulasid nädala jooksul 55 heliteost.

Maria Kõrvitsa orkestriteos "Langedes ülespoole, taeva kaarjasse kaussi" Eesti riikliku sümfooniaorkestri ja Anu Tali esituses on salvestatud tänavu festivalil Eesti Muusika Päevad. Ülo Kriguli segakoorile ja fonogrammile loodud teose "Vesi ise" esiettekanne toimus Eesti filharmoonia kammerkoori ja dirigent Kaspars Putninši esituses 2015. aasta oktoobris Tallinnas, Kultuurikatlas.

Rahvusvaheline heliloojate rostrum on varemgi olnud eesti heliloojatele väga edukas, rostrumi vahendusel on eesti muusikat palju kõlanud rahvusvahelises raadioeetris. Senine väljapaistvaim saavutus on Helena Tulve "Sula" võit 2004. aastal. Noorte kategoorias on pälvinud esikoha Mari Vihmand (1996), Jüri Reinvere (2000) ja Ülo Krigul (2007). Möödunud aastal pälvis Liisa Hirsch teosega "Ascending… Descending" viienda koha ning see oli eelmisel hooajal erinevates raadiojaamades üks enim mängitud rostrumi teoseid.

Rostrumi peakorraldaja on rahvusvaheline muusikanõukogu (International Music Council, IMC). Konkursi eesmärk on uue muusika tutvustamine ja propageerimine raadioeetri vahendusel.

Klassikaraadio rostrumi lehekülg: http://klassikaraadio.err.ee/klassik/rostrum_2016.html


Juuresoleval fotol on Maria Kõrvits.
Teisel pildil rostrumi korraldaja Davide Grosso, Šveitsi raadio toimetaja Anne Gillot (põhikategooria võitja Oscar Bianchi esindaja), Johanna Mängel Klassikaraadiost (noortekategooria võitja Maria Kõrvitsa esindaja) ja korraldaja Silja Fischer.

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: