Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Film sünnipäevaks

ETV-s 19. mail näidatud film "Viies võim" tekitas küsimusi, kas tegemist on reklaamiga ühele ettevõttele või hariva teosega, mis valgustab ühe valdkonna toimimist.

Mõne vaataja ja ajakirjaniku jaoks oli tegemist reklaamfilmiga, aga reklaam ERRis lubatud ei ole.

Filmi tutvustuses on öeldud: "Eesti esimene suhtekorraldusest tehtud dokumentaalfilm näitab ühe Eesti kommunikatsioonibüroo igapäevategemisi selle töötajate pilgu läbi. /.../ Film valmis "Powerhouse" kommunikatsioonibüroo 15. sünnipäevaks."

Film on toodetud väljaspool ERRi.

ETV peatoimetaja Heidi Pruuli kinnitusel ei ole ERR filmi tootmiskulusid tasunud, samuti pole ETV-lt eetriaega ostetud. "ETV otsustas filmi näidata, et anda ülevaade sellest, kuidas üks suhtekorraldusfirma töötab," selgitas Heidi Pruuli. "Me ei käsitlenud seda reklaamfilmina, vaid korporatiiv-videona, mille näiteid on teisigi ja mille eesmärk on tutvustada ühe või teise elu- või töövaldkonna elavat toimimist ühe firma näitel."

Minu hinnangul mõjub film siiski reklaamfilmina ühele kommunikatsioonibüroole. Väljaöeldud eesmärk on küll asjakohane: tutvustada suhtekorralduse valdkonda ühe ettevõtte näitel. Filmi tegijad ei ütle, et see on kõikehõlmav ja adekvaatne ülevaade suhtekorraldusfirmade tegevusest. Nagu tutvustuses öeldakse, on tegemist kommunikatsioonibüroo sünnipäevafilmiga.

Probleem on aga selles, et see film oli ETV eetris. ERRil kui avalik-õiguslikul kanalil on kohustus hoiduda reklaamist. Antud film käsitles ühte ettevõtet kriitikavabalt ja ilma piisava autoripoolse distantsita. Filmi stsenarist on filmis käsitletud büroo juht ise. Intervjueeritavate nimetiitridki kandsid ettevõtte kollast logo.

Kuigi filmi ei teinud ETV, vaid filmitootja väljastpoolt ETVd, on lõplik vastutus standardite järgimise eest ikkagi ERRil. Praegu läks kahjuks eetrisse liigselt reklaamfilmilik lugu.

Edaspidi tuleb hoolikamalt jälgida ka väljaspool ERRi toodetud materjali vastavust avalik-õiguslikule kanalile seatud ootustele ja standarditele.

Tarmu Tammerk
ERRi ajakirjanduseetika nõunik
Tel 611 4117
[email protected]

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: