Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Olümpiavõitjad avasid noorte "TV 10 olümpiastarti" sarja 45. hooaja

{{1446747610000 | amCalendar}}

1971. aastast ETV sporditoimetuse ja Eesti Kergejõustikuliidu koostöös toimuv kergejõustikusari "TV 10 olümpiastarti" on maailmas ainulaadne noortesporti propageeriv võistlus ja vanim saatesari Eestis. Sarja korraldajad kutsuvad lapsi ja noori taas kaasa lööma, alanud on väärikas 45. hooaeg.

Küsimusele, kuidas tuua noori spordi juurde, vastas kolmikhüppe olümpiavõitja Jaak Uudmäe tänasel esitlusel, et kõik saab alguse perekonnast. "Lapsed panevad tähele, mida vanemad teevad, kas sport käib nende elu juurde. Loeb ka kool ja ühiskonna positiivne suhtumine. Ja ei maksa kuulata nende jutte, kes kurdavad, et puhast sporti ei saagi tänapäeval teha," rääkis telemajas uue hooaja võitjatele diplomeid allkirjastanud Uudmäe.


Hooaja avamisele noori innustama tulnud kümnevõistluse olümpiavõitja Erki Nool märkis, et spordis võisteldakse kahte moodi - iseendale eesmärke püstitades ja kõrvutades end kaaslastega. "Sport peaks lastele olema lust ja rõõm, nii, et nad naudiksid liikumist."

Saatesarja aitas avada pisikese poisina sarjas auhindadeta jäänud, aga tänaseks kümme tiitlivõistluste medalit võitnud Gerd Kanter. "Võistlusmoment on tähtis," ütles Kanter laste spordist rääkides. "Tore on olla oma külas esimene, aga samas on oluline näha, et kusagil kaugemal on kõvemaid konkurente. Sest kui tekib tunne, et olengi nüüd kõigist parem, võib sportlase areng seisma jääda."

"Erinevate spordialade tegemine aitab noort lõpuks sel alal, mille ta endale välja valib," ütles Eesti meeste korvpalli rahvuskoondisse pürgiv Martin Paasoja, kes jõudis poisikesena "TV 10s" mitmevõistluses kolme parema hulka.

"TV 10 olümpiastarti" sarjast on oma karjääri esimesed võidud ja kaotused saanud paljud tänaseks tuntud sportlased: Gerd Kanter, Rasmus Mägi, Ksenija Balta, Marek Niit, Mikk Pahapill, Grit Šadeiko, Andres Raja, Aleksander Tammert, Roman Fosti, Maris Mägi, Eleriin Haas, Kaie Kand, Kaire Leibak, Andrus Värnik, Moonika Aava, Taavi Peetre, Mirjam Liimask, Jaanus Uudmäe, Lauri Leis, Marko Aleksejev, Tarmo Jallai, Kärt Siilats, Rene Oruman, Rutti Luksepp, Andrei Nazarov, Indrek Kaseorg, Marko Turban, Anu Kaljurand, Sulev Lepik, Marek Kaleta, Eha Rünne, Valter Külvet, Ain Evard, Rein Sokk, jpt.

"TV 10 Olümpiastarti" on kaheastmeline võistlussari. Esimese astme moodustavad linnades ja maakondades korraldatavad etapid ja teise üleriigilised üksikalade etapid ning mitmevõistluse finaal. Üleriigilised etapid on nii individuaalsed kui ka võistkondlikud võistlused, kus saavad osaleda koolide võistkonnad ja linnade ning maakondade etappidel sarja normatiivi täitnud individuaalvõistlejad.

Eile algasid eelvõistlused maakondades, kus alade võitjad teenivad sarja sümboolikaga sinise särgi, mida täna esitlesid sarjast sirgunud noorsoo EM-i pronks Janek Õiglane ja noorte MM-pronks Hans-Christain Hausenberg. Mõlemad kümnevõistlejad ihkavad suvel koguda 8100 punkti, et jõuda Rio olümpiale.

Starti on oodatud kõik kuni 14-aastased tüdrukud ja poisid, kooli võistkondade registreerimine toimub Eesti Kergejõustikuliidu kodulehel: http://www.ekjl.ee/tv10os/voistlussarja_info

2015. aastal võitsid koolidevahelise võistluse Rakvere reaalgümnaasium ja Parksepa keskkool. Võistkonda võib kuuluda igas vanuseklassis igal alal kaks võistlejat, teisi piiranguid võistkonna suuruses pole. Osavõtunormatiivid ja statistika on sarja kodulehel: http://tv10.ekjl.ee

Sarja 45. hooaja (2015/2016) üle-eestilised etapid ja erisaated televisioonis:

I etapp 5. detsembril Võru spordikeskuses
PV 60 m, kaugushüpe
PN 60 m, kuulitõuge
TV 60 m, teivashüpe
TN 60 m, teivashüpe
ETV2 erisaade 6. detsembril kell 19.30, kordus ETVs 10.detsembril kell 15.25

II etapp 30. jaanuaril Lasnamäe kergejõustikuhallis
PV 60 m tj, teivashüpe
PN 60 m tj, kõrgushüpe
TV 60 m tj, kaugushüpe
TN 60 m tj, kõrgusshüpe
ETV2 erisaade 31. jaanuaril kell 19.30

III etapp 2. aprillil Tartu Ülikooli spordihoones
PV kõrgushüpe, kuulitõuge
PN teivashüpe, kaugushüpe
TV kõrgushüpe, kuulitõuge
ETV2 erisaade 3. aprillil kell 19.30

IV etapp 28. mail Tartu Tamme staadionil
PV kettaheide, pallivise, 1000m
PN kettaheide, pallivise, 1000m
TV kettaheide, pallivise, 600m
TN kaugushüpe, pallivise, 600m
ETV2 erisaade 29. mail kell 19.30

Finaal 15.-16. juunil Kadrioru staadionil
PV üheksavõistlus
PN üheksavõistlus
TV kaheksavõistlus
TN kuuevõistlus
ETV2 erisaade 19. juunil kell 19.30

Võistkondlik paremusjärjestus mõlemas grupis selgub nelja üksikalade etapi ja mitmevõistluse finaali kokkuvõttes.

Mitmevõistluse finaalis on kavas: TN 6-võistlus, TV 8-võistlus ja PN 9-võistlus ning PV 9-võistlus. Nii mitmevõistluses kui võistkondlikus punktiarvestuses kasutatakse võistlussarja punktitabelit. Finaali pääsevad kahe grupi peale 20 paremat koolide võistkonda.


Iga individuaalala kuut paremat autasustakse diplomi ja auhindadega. Sarja peasponsor on ka kolmel järgneval aastal magusatootja AS Kalev. Noortesarja toetatava lepingu allkirjastasid täna EKJL president Erich Teigamägi ja AS Kalev tegevjuht Kaido Kaare.

"TV 10 olümpiastarti" sarja toimetaja ja režissöör on Anu Säärits.

Sarja ajaloost

Esimene sarja tutvustav saade oli ETV ekraanil 1971. aasta 12. oktoobril, teisipäeval, kell 20.15 reporter Tõnu Tammaru vedamisel. Saade kestis kakskümmend minutit ja selles tegi Tammaru ülevaate mitmevõistlusest Eestis ning märkis siis: "Lapsed, nüüd olemegi jutulõngaga teieni jõudnud. Näete, minu ees laual on palju mikrofone. See on sellepärast, et ma tahan, et mu hääl jõuaks igasse kooli, igasse kodusse, iga poisi ja tüdrukuni. Eesti Televisiooni algatusel ja haridusministeeriumi ja kehakultuuri- ja spordikomitee toetusel alustame uut saatesarja lastele "TV 10 olümpiastarti.""

"TV 10 olümpiastarti" on sari, millel on oma telesaade, punktitabel, edetabel, maskott, lipp, toetajad ja fännid. See on mõnus võistlus, kus lapsed ületavad oma vanemate rekordeid. Näiteks kahes perekonnas on maineka sarja võitnud nii ema kui ka tütar. Virge Viss-Treiel võitis sarjas finaali viis korda ehk 1978 - 1982 ning tema tütar Linda Treiel 2003 ja 2004. Deivi Jäärats-Šadeiko oli sarjas parim 1982. Tema tütred Grit Šadeiko võitis aastatel 2001 ja 2003 finaali ning Grete Šadeiko aastatel 2005-2007.

Sarjas on osalenud ka teiste spordialade tipud: Gert Kams, Mari-Liis Graumann, Kerttu Jallai, Martin Liivamägi, Karol Mets, Kaarel Nurmsalu, Hendrik Ojamaa, Mikk Pinnonen, Keith Pupart, Aivar Rehemaa, Eveli Saue, Timo Simonlatser, Siim-Sander Vene, Henri Anier, Timo Eichfuss, Martin Paasoja, Anu Ennok jpt.

Sarja moto on: tule starti, olümpia ootab!

"See on väga õige mõte," ütles tänasel esitlusel motot kommenteerides 400 meetri tõkkejooksu EM-hõbe Rasmus Mägi. 2004. aastal esimesed võidud "TV 10s" saanud Mägi lisas: "Kui juba starti tulla, siis loodan, et noored julgevad võistelda iseendaga ja neil tuleb vapralt see tee läbi käia."

Sarja vanim rekord püsib 1975. aastast NP kõrgushüppes - 1.70 Valter Külveti nimel.

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: