Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Kaebus Kadri Simsoni eelistamise kohta on alusetu

Toomas Lepa kaebus ERRi saadete tasakaalustamatuse kohta Keskerakonna juhi valimiste kajastamisel ei oma alust, järeldas ERRi ajakirjanduseetika nõunik Tarmu Tammerk.

Tallinna TV juhatuse liige ja Ajakirjanike Liidu liige Toomas Lepp esitas 25.11.2015 kaebuse ERRi kolme saate kohta, kus on käsitletud Keskerakonna esimehe valimisi ja erakonna olukorda laiemalt (kaebuse tekst on siin).

Toomas Lepp heidab ette, et saatekülaliste valik kolmes ERRi telesaates on olnud ühekülgne, jättes kõrvale Edgar Savisaare ja tema toetajad ning andes esinemisvõimaluse vaid Kadri Simsonile ja tema meeskonnale. Toomas Lepp hindab ERRi tegevust seaduserikkumiseks.

Vastuses kaebusele kirjutab ERRi ajakirjanduseetika nõunik:

Juhin tähelepanu, et nii ERRi seaduses kui ka ERRi hea tava dokumendis nimetatud tasakaalustatus, erapooletus ja mitmekülgsus on mõisted, mille järgimist tuleb vaadelda laiemalt kui vaid kahe päeva jooksul toimunud kolm saadet. Kui tegemist on konflikti sisaldava uudislooga, on vajalik samas paariminutilises loos esitada oluliste osapoolte seisukohad. Teie poolt viidatud saadete näol on aga tegemist vestlussaadetega või meelelahutuslike infosaadetega, mitte uudistesaadetega. Selle žanri kohta ei kehti nõue, et iga eraldiseisev saade peab olema poliitiliselt tasakaalustatud. Näiteks käib see ETV saate "Hommik Anuga" kohta.

24.11.2015 ETV saate "Vabariigi kodanikud" esinejaskond oli väljakuulutatud teemat – Keskerakonna kõrged reitingud – arvestades tasakaalus, sest nelja külalise seas oli Keskerakonna Riigikogu fraktsiooni liige Aadu Must. Kuigi saates räägiti palju ka Keskerakonna juhi valimistest, ei esitanud Aadu Must mitte sugugi ainult Kadri Simsoni toetajaskonna positsioone, vaid kaitses aktiivselt Keskerakonna kui terviku vaateid ja tegevust.

"Vabariigi kodanike" saatest rääkides on vajalik märkida, et poliitilise tasakaalustatuse nõue, mida ERR näiteks Riigikogu jt valimiste puhul eraldi reeglite alusel jälgib, ei ole automaatselt ülekantav ühe erakonna sisevalimistele. Ka parima tahtmise juures ei saa iga üksik saade eraldi olla poliitiliselt tasakaalustatud, sest arvamusi on probleemsetes küsimustes väga erinevaid. Oluline on tagada tasakaal pikemas plaanis.

24.11.2015 ETV "Ringvaate" saates andis Aadu Must intervjuu, mis oli pühendatud Kadri Simsoni ja Edgar Savisaare võistlusele erakonna esimehe juhi kohale. On arusaamatu, kuidas saab seda intervjuud nimetada tasakaalust väljas olevaks. Et tasakaalustatuse mõistet rakendada, tuleb vaadata "Ringvaate" saate esinejate erakondlikku kuuluvust ja seotust konkreetsete päevaküsimustega pikema aja vältel. Näiteks kõigest neli päeva varem, 20.11.2015, andis "Ringvaate" saates Keskerakonnaga seotud intervjuu Edgar Savisaare toetaja Yana Toom (samuti oli Yana Toom "Ringvaates" 26.10.2015).

ETV sisese saadete vahelise koordineerimise seisukohalt ei saa pidada õnnestunuks asjaolu, et Aadu Must esines kahes järjestikuses otsesaates. Seda tunnistavad ka ETV juhid. Samas tuleb rõhutada, et asjaolu, et üks isik esineb kaks korda järjest ühes ERRi telekanalis, ei kujuta endast ERRi seaduse rikkumist ega ERRi hea tava eiramist. "Ringvaates" andis Aadu Must 12-minutilise intervjuu ühel teemal: erakonna juhi valimised. "Vabariigi kodanike" sisu jälgides on aga näha, et ta osales seal kui erakonna Riigikogu fraktsiooni liige laiemas vestlusringis.

Oluline on ka tähele panna, et "Ringvaate" intervjuu alguses ütles saatejuht, et Edgar Savisaart on korduvalt saatesse kutsutud, kuid ta on sellest võimalusest keeldunud. Saatejuht lisas, et 24.11.2015 värskendas "Ringvaade" oma kutset Edgar Savisaarele, kuid seni tulutult.

Teie poolt viidatud ERRi seadus räägib ERRi programmidest, milles tuleb tagada tasakaal. Selles kontekstis on vajalik välja tuua, et ERRi raadiojaam Vikerraadio kutsus Edgar Savisaart osalema debatis Kadri Simsoniga 23.11.2015. Kuid taas Edgar Savisaar keeldus talle pakutud võimalusest ERRi eetris esineda, teatades pressiesindaja kaudu 20.11.2015 oma mitteosalemisest. Sellega nurjas Edgar Savisaar võimaluse, et avalikkus saaks tasakaalustatud formaadi kaudu otse-eetris võrrelda suurima opositsoonierakonna juhiks pürgijate vaateid. Vikerraadio korraldas siiski 23.11.2015 debati kahe Keskerakonna sisevalimiste tiiva esindajate vahel (Mailis Reps ja Heimar Lenk).

Keskerakonna sisevalimiste käiku on ERRi uudistesaated ja uudisteportaal kajastanud tasakaalustatult, andes sõna mõlema poole esindajatele. Kuigi ka siin tuleb mainida, et Edgar Savisaar on eelistanud esineda kirjalikus vormis. Näiteks AK-le ei ole Edgar Savisaar andnud intervjuud pärast Hundisilma avalikku üritust 18.10. 2015.

Kokkuvõtteks:
ERR ei ole rikkunud ERRi seaduse tasakaalustatuse punkte. Iga vestlussaate järel ei pea teine osapool sõna saama. Tasakaalustatust tuleb hinnata pikemas plaanis. Edgar Savisaar on näidanud üles esinemispelgust ERRis, eirates mitmeid ettepanekuid anda intervjuusid erinevatele ERRi saadetele. Edgar Savisaar keeldus ka ERRi otseväitlusest Kadri Simsoniga. Seda ERRi poolset kannatlikkust kõrvale jättes tuleb ka tõdeda, et ERRil ei ole kohustust kajastada Keskerakonna sisevalimisi teatud reglemendi järgi. Tarvis on vaid kinni pidada tavapärasest ajakirjandusliku tasakaalustatuse printsiibist. Nii on ERR ka tegutsenud.

Lugupidamisega
Tarmu Tammerk
ERRi ajakirjanduseetika nõunik
Tel 611 4117
[email protected]

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: