Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

ETV2s algab saatesari Eesti ajaloost dokumentalistide loomingu põhjal

{{1443715820000 | amCalendar}}

Esmaspäevast, 19. oktoobrist on ETV2 eetris Riho Västriku kuueosaline autorisaade "Elu nagu filmis? Subjektiivne objektiiv". Algavas sarjas on vaatluse all aastad 1960-1985 Eesti dokumentaalfilmide autorite loomingu põhjal.

See oli ajajärk, mil kujunesid ja lõid oma tippteosed tänaseks klassiku staatuses dokumentalistid Andres Sööt, Mati Põldre, Peep Puks, Mark Soosaar ja nende kolleegid. See oli veerandsada aastat kunstnike eneseväljendamist võõra võimu tingimustes. Ja ühtlasi pidev laveerimine, et rahul oleksid nii ideoloogiajüngrid kui ka looja enesetunne.

"Mind huvitas eelkõige, mis asjaolud lisaks režissööri andekusele mõjutasid lõpptulemust," selgitas Västrik. "Ja kas dokumentalistika arenes Eesti NSVs sarnaselt läänemaailmale. Paralleelselt jälgisin ka üksikute autorite loomingulist arengut."

Kuigi Nõukogude Liit oli varjul raudse eesriide taga, avaldasid sündmused maailmas siiski mõju Eesti NSV tõsielufilmile. Eelkõige aga kujundasid loomekeskkonda arengud hiigelimpeeriumis. Sari uurib, mil määral dokumentaalfilmid peegeldasid toonast elu ja mil määral täitsid nomenklatuurseid eesmärke.

Riho Västrik on tunnustatud dokumentalist, tema tööde nimistusse mahub hulk loodusfilme. 2008. aastal pälvis ta Venemaal dokumetaalfilmide preemia "Kuldne loorberioks" filmi "Muskusveise tagasitulek" eest.

Saatesari "Elu nagu filmis? Subjektiivne objektiiv" on ETV2 eetris esmaspäeviti kell 22.20.

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: