Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Filmid "Aadama passioonist" rahvusvahelisel teleareenil ja ETVs

{{1440569454000 | amCalendar}}

Täna õhtul esilinastuvad kinos Sõprus ulatusliku rahvusvahelise koostööproduktsioonina valminud filmid "Kaotatud paradiis" ja "Aadama passioon". Filmid dokumenteerivad Arvo Pärdi ja Robert Wilsoni ühisteose "Aadama passioon" esietendusi ning selle koostöö eellugu.

Linateoste üks tootjaid, Eesti Rahusringhääling, näitab filme 10. ja 11. septembril ETV ekraanil, tähistades Arvo Pärdi 80. sünnipäeva. Lähiajal jõuavad filmid veel paljude riikide telekanalitesse.

Kontsertfilm "Aadama passioon" on 12.-16. mail Noblessneri Valukojas esietendunud Arvo Pärdi ja Ameerika lavastaja Robert Wilsoni samanimelise muusikalavastuse salvestus. Filmi režissöör on Andy Sommer, nimekas muusikafilmide autor, kelle tunnustuste hulgas on festivali "Kuldne Praha" auhinnad, Prix Italia ja Prix de la SACEM.

Film on jäädvustanud kahe meie aja silmapaistva kunstniku ühisteose, mis seob nende loomingulise kogemuse ja arusaamise ümbritsevast maailmast. Pärdi kolm olulisemat teost - "Aadama itk", "Tabula rasa" ja "Miserere" - ning uudisteos "Sequentia" koos Wilsoni lavastusega moodustavad ühtse mõjusa kunstilise terviku. Lavastuse muusikajuht ja dirigent oli Tõnu Kaljuste, esitust kandsid rahvusvaheline teatrimeeskond eesotsas Michalis Theophanouse ning Lucinda Childsiga, Eesti Filharmoonia kammerkoor ning Tallinna kammerorkester. Lavastuse tootja oli Eesti Kontsert, partnerluses Milano produktsioonifirmaga Change Performing Arts.

"Kaotatud paradiis"("The Lost Paradise") on 55-minutiline dokumentaalfilm, mille keskmes näeb lavastuse sünniprotsessi. Samas pakub "Kaotatud paradiis" süvitsiminevat ja ka isiklikku sissevaadet Arvo Pärdi maailma, jälgides rohkem kui aasta vältel tema tegemisi kodumaal Eestis ning tööreisidel Vatikani ja Jaapanisse.

Filmis kõlavad katkendid Arvo Pärdi teostest, kõnelevad Arvo Pärt, Robert Wilson, Tõnu Kaljuste, Toomas Siitan, Immo Mihkelson, Paul Hillier, Sofia Gubaidulina ja Gidon Kremer. "Kaotatud paradiisi" autor on tunnustatud Saksa filmirežissöör Günter Atteln.

Filmiprojektid "Kaotatud paradiis" ja "Aadama passioon" sündisid mitme osapoole koostöös – kandvas rollis tunnustatud tootjafirma Accentus Music ja Eesti Rahvusringhääling, kaasprodutsentideks WDR/ARTE ja Eesti Kontsert. Võttegrupid moodustati Eesti ja Saksa ühisjõududest.

Accentus Music on Leipzigis asuv filmitootmisettevõte, mille asutas 2010. aastal mainekas režissöör ja produtsent Paul Smaczny. Tänaseks on Accentus Music üks tähtsamaid filmitootjaid klassikalise muusika turul, kel valmib aastas keskmiselt 20 filmi. Sel aastal valis International Classical Music Awards auhinnakomitee (ICMA) Accentus Musicu aasta kaubamärgiks.

Eesti Rahvusringhäälingu salvestusmeeskonnal oli filmiprojektides kanda oluline roll, et tagada rahvusvahelistele kõrgstandarditele vastav ülesvõte. Pooled operaatoritest olid ERRist; dokumentaalfilmi juhtoperaator oli Kristjan-Jaak Nuudi. Kogu produktsiooni haldas tegevprodutsent Helen Valkna, filmide tellija-produtsent oli Heidi Pruuli.

Filmide tootmises osales Eesti Kontsert (produtsent Madis Kolk, kaasprodutsent Tiiu Valper). Täiendamaks "Aadama passiooni" rahvusvahelist levi kontsertfilmina live-esitustega olulistel festivalidel ning kunstide keskustes, valmistab Eesti Kontsert ette produktsiooni ringreise Euroopas ja Ameerikas alates 2016. aasta teisest poolest, Eesti muusikakollektiivide osalusel.

Lisaks ETVle näitavad Pärdi sünnipäeva nädalalõpul filme ka BBC (Ühendkuningriik), NRK (Norra), YLE (Soome), TVP (Poola), LTV (Läti). Septembri teises pooles linastuvad filmid paljumiljonilise vaatajaskonnaga NHKs (Jaapan) ja laia leviulatusega ARTEs, ning jõuavad seejärel veel paljude riikide telekanalitesse. Kuu lõpus toimuvad filmide kinolinastused Strasbourgi festivalil "Musica", Berliini Filharmoonias ning festivalil Golden Prague.

Filmide ulatuslikku rahvusvahelist levi, mis tutvustab Eestit kui atraktiivset kultuuri- ja turismisihtpunkti ning Arvo Pärdi loomingu kodupaika, on toetanud Ettevõtluse Arendamise Sihtasutus. "Kaotatud paradiisi" valmimist toetas Mitteldeutsche Medienförderung.

Alates 11. septembrist toimuvad kinos Sõprus mõlema filmi lisaseansid.

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: