Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Eesti, Läti ja Leedu koostöös valmib dokfilm "Ohtlikud suhted"

{{1432800598000 | amCalendar}}

Kolm Baltimaade avalik-õiguslikku rahvusringhäälingut - LTV (Läti), ERR (Eesti) ja LRT (Leedu) kirjutasid alla lepingule, et ühiselt rahastada täispikka dokumentaalfilmi "Ohtlikud suhted". Päevakajaline film uurib, kuidas kasutab Venemaa oma mõjuvõimu Balti regioonis. Tegu on kolme osapoole pilootprojektiga, milles lepiti kokku Baltic Sea dokumentaalfilmide foorumil Riias 2014. aastal. Koostööle loodetakse jätku ka tulevikus, et toota rahvusvaheliselt konkurentsivõimelisi telesaateid.

Filmi põhiautor on Inga Springe, Balti uuriva ajakirjanduse keskuse "Re: Baltica" asutaja ja LTV ajakirjanduslike saadete juht. Filmi tootmiseks on ühendanud jõud kolm sõltumatut tootjat: Mistrus Media Lätist, Allfilm Eestist ja Monoklis Leedust.

"Baltimaade avalik-õiguslike ringhäälingute koostöös tähistab see film suurt sammu toimiva ühistöö nimel. Meie eesmärk on kindlustada, et toodaksime ühisprojekte eri žanrites regulaarselt ja et need jõuaksid vaatajateni igas Balti riigis, olles samas huvipakkuvad ka rahvusvahelisel teleturul," selgitas Rita Ruduša, LTV uudiste, päevakajasaadete ja dokumentaalfilmide produtsent. Ta lisas, et filmi äärmiselt kohane teema ja loomingulise meeskonna professionaalsus on filmi edu aluseks. Ruduša hinnangul haarab film kindlasti suurt vaatajate hulka ja äratab avalikke arutelusid.

ERRi juhatuse liige Ainar Ruussaar ütles, et oluline on leida kõigi kolme Balti riigi jaoks ühiseid teemasid. Tema sõnul annab selline koostöövorm võimaluse jälgida ja analüüsida teemasid eri vaatenurkadest. "Koos tegutsemine aitab kujundada ühist arvamust ja on oluline selliste tundlike teemade mõistmisel, nagu näiteks Venemaa mõju Balti regioonis," sõnas Ruussaar.

"Informatsioon on ainus vahend, et võidelda desinformatsiooniga, mida Venemaa kasutab inimeste südamete ja mõistuse vallutamiseks hübriidsõjas," lisas Rimvydas Paleckis, LRT peadirektori asetäitja. "Seepärast on meil hea meel osaleda filmi "Ohtlikud suhted" tootmises, väärtustades nõnda demokraatiat ja õigusriiki. Loodetavasti on see film üks paljudest, mis kolme Balti riigi koostöös valmib," ütles Paleckis.

"Ohtlikud suhted" on esimene ühisprojekt, mille puhul kirjutati alla kolmepoolsele lepingule. Kõik ringhäälingud osalevad eelarves võrdsetel alustel. Film sai rahalist toetust ka Läti rahvuslikult filmikeskuselt.

Dokumentaalfilm uurib "pehmet võimu", mida Venemaa kasutab Balti riikides selleks, et suurendada oma mõjuvõimu. Võimu kasvatamise peamised komponendid on sentimentaalsed mälestused, minevikuhirmud ja väljamõeldud vaenlased.

Filmi režissöör on Juris Pakalninš. Stsenaristid on suurte kogemustega uurivad ajakirjanikud Inga Springe ja Sanita Jemberga. Peaprodutsent on Elina Gedina-Ducena, kaasprodutsendid Marianna Kaat ja Rein Kotov.

Film esilinastub detsembris 2015.

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: