Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Loomakaitse Liidu ja Heiki Valneri kaebus Pealtnägija veebiloo peale jäi rahuldamata

Pressinõukogu on otsustanud jätta rahuldamata Eestimaa Loomakaitse Liidu (ELL) ja ELL-i juhatuse esimehe Heiki Valneri kaebuse ERRi portaalis 17.03.2015 ilmunud Pealtnägija veebiloo "Ministeerium nõuab Heiki Valnerilt tagasi 12 000 eurot toetuste raha" kohta.

Lugu räägib sellest, et põllumajandusministeerium nõuab ELL-ilt tagasi riigi toetust, sest ministeeriumil on etteheited liidule finantsdistsipliini rikkumises.

ELL ja Heiki Valner esitasid kaebuse, et artikkel sisaldab laimava sisuga ebaõigeid väiteid, mis ei ole kinnitust leidnud. ELL märkis, et liidu töötajad ei ole valetanud transpordikulude kohta, pole võltsinud sõidupäevikuid ega tasunud isiklikke kütusearveid. Samuti peab kaebaja eksitavaks põllumajandusministeeriumi väidet, et liidu rahast laenu andes üritati teenida tulu. ELL ei ole rahul, et neile ei antud võimalust kommentaariks ja vastulauseks, et parandada faktivigu.

Esimeses etapis tegi asjas lahendi ERRi ajakirjanduseetika nõunik, kes leidis oma otsuses 7.04.2015, et ajakirjanduseetika rikkumist ei ole.
Põhjendus: Pealtnägija lugu tugineb põllumajandusministeeriumi dokumentidel ning intervjuudel asekantsler Toomas Kevvaiga ja ELLi juhatuse esimehe Heiki Valneriga. Pealtnägija tsiteerib ministeeriumi kirja, milles sisaldub ELLi aadressil tehtud kriitika. Nimelt leidis ministeeriumi audit, et sõidupäevikud on täidetud tagantjärgi ja mitte kõik sõidud ei vastanud tegelikkusele. Selle põhjal järeldasid ministeeriumi ametnikud, et ELLi töötajad andsid valeinfot transpordikulude kohta.

Pealtnägija on tuginenud faktile, et ministeerium nõuab ELLilt raha tagasi. Kui eksisteerib vaidlus, on ajakirjandusväljaande kohustus avaldada eri osapoolte seisukohad.

Pealtnägija pakkus ELLile korduvalt võimalust tulla ja esineda ekraanil (kas Heiki Valner üksi või koos teise ELLi juhatuse liikmega). Valner andis lubaduse anda Pealtnägijale intervjuu, kuid siis loobus sellest. Intervjuu andmise asemel esitas ELL ajakirjanduseetikat puudutava kaebuse.

Vahepeal on aga Pealtnägija jätkanud teema kajastamist. 31.03.2015 avaldas Pealtnägija oma veebilehel jätkuloo uutest arengutest pealkirjaga "Eesti Loomakaitse Liit esitas ministeeriumile vastuarve".

Pärast ERRi ajakirjanduseetika nõuniku lahendit taotles ELL asja teistkordset läbivaatamist Pressinõukogus.
Pressinõukogu arutas asja ja leidis samuti, et ERR ei ole eksinud ajakirjanduseetika koodeksi vastu. Artiklis avaldatud väited põhinevad põllumajandusministeeriumi kantsleri kirjal ning ELL sai võimaluse ministeeriumi süüdistusi kommenteerida.

Tarmu Tammerk
ERRi ajakirjanduseetika nõunik
Tel 611 4117
[email protected]

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: