Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

ETV2 näitab auhinnatud filme keskkonnahoiust

{{1429089891000 | amCalendar}}

Mai on rahvusvaheline keskkonnakuu, mil ETV2 näitab teisipäeva ja laupäeva õhtuti temaatilisi dokumentaalfilme. Mismoodi me kaitseme maailma reostuse ja muu inimtegevuste eest. Kelle jaoks ja miks on looduskaitsealad muutunud rahategemise võimaluseks. Ja kuivõrd me tegelikult oleme kaitsetud suurte loodusjõudude ees. Need ja teisedki teemad kajastuvad kaasaelamist nõudvates linateostes, mitmed neist on saanud hulga rahvusvahelisi filmiauhindu.

Keskkonnakuu avafilm 2. mail on "Tapjavaal" (USA 2013). Gabriela Cowperthwaite'i film räägib hukatuslikest tagajärgedest, mida võib kaasa tuua tarkade ja tundlike loomade vangistuses hoidmine. 1983. aastal Islandi rannikul kinni püütud kurikuulus mõõkvaal Tilikum on tapnud kolm inimest, sealhulgas ühe parematest vaaladresseerijatest. See on lugu looduse vastuhakust, kui inimene läheb liiga kaugele. Film on pälvinud kaksteist auhinda.

5. mail on eetris "Loodus müügiks" (Prantsusmaa 2014), kus tõestatakse, et looduskaitse on muutunud uueks investeerimisvahendiks. Suured firmad, mis on siiani keskkonda rikkunud, ostavad nüüd kokku ohustatud liikidega looduskaitsealasid, et nende pealt krediiti müüa. Kas nende huvides on keskkonda säilitada või hoopis teenida ohustatud liikide pealt? Režissöörid on Sandrine Feydel ja Denis Delestrac.

Dokumentaalfilm "Jõgi muudab suunda" on ETV2 vaatajate ees 9. mail (Kambodža, Saksamaa 2013). Kalyanee Mam jutustab oma dokfilmis kolme kambodžalase lugu, kes püüavad säilitada traditsioonilist eluviisi hoolimata moodsa maailma pealetungist. Sügaval džunglis avastab Sav Samourn, et loomadele, metsavaimudele ja tema kodule jääb järjest vähem ruumi. Sari Math, kes elab kalurikülas, peab kooli pooleli jätma ja perele appi asuma. Suured muutused kujundavad nii maad kui ka inimeste unistusi. Film on pälvinud üheksa auhinda.

"Kõige halvem ilm" (USA 2013) on eetris 12. mail, film järgib loodusjõudude võimsuse kasvu maailma eri paigus. Mussoonid uhuvad minema terveid asulaid, tohutud raheterad hävitavad saagi ja tapavad inimesi, rekordilised kuumalained süütavad tulekahjusid ning viimase kümnendi orkaanid ja keeristormid on enneolematu tugevusega. Kuigi torme, üleujutusi ja põualaineid on ajaloos alati olnud, näib siiski, et praegu on käes kõige halvema ilmastiku ajastu. Või on see alles algus?

16. mai film "Lauake, kata end!" (Kanada 2014) võtab tähelepanu alla toiduraiskamise. Filmitegijad ja toiduarmastajad Jen Rustemeyer ja Grant Baldwin jälgivad, mis juhtub toiduga teel talust pere külmkappi. Jõudnud tõdemusele, et igal aastal läheb Põhja-Ameerikas miljardite dollarite väärtuses head toitu raisku, otsustavad nad pool aastat süüa ainult seda, mis on välja praagitud või ära visatud. Nende avastused on jahmatavad. Filmile on antud seitse auhinda.

Film "Tühi taevas" (USA 2013) peegeldab ETV2 eetris 19. mail kurba tõsiasja, et laululindude populatsioon on viimastel aastakümnetel järsult kahanenud ja paljd liigid väljasuremise äärel. Selle üheks põhjuseks on nende väikese imeliste maailmarändurite ohjeldamatu salaküttimine eelkõige Lõuna-Euroopa rändeteedel ja müük mustal turul. Nüüd on alustanud väike rühm kartmatuid linnuarmastajaid eluga riskides salajast sõda taeva tühjenemise ja laulu vaikimise vastu, püüdes ebaseaduslikke püüniseid hävitada ja võimalikult palju linde päästa.

23. mai filmi "Palju head ootab ees" (Taani 2014) peategelane on 79-aastane Niels Stockholm, üks idealistlikumaid Taani talunikke. Niels peab talu koos oma 53-aastase naise Ritaga. Nad harrastavad biodünaamilist põllumajandust põhimõttel, et inimesed ja Maa kuuluvad Universumiga ühte. Muuhulgas järgivad nad külvi- ja istutuskalendrit, mis põhineb planeetide liikumisel. Taani parimad restoranid ostavad talust toiduaineid, kuid ametivõimudele ollakse pinnuks silmas - kuna Nielsi põllumajandusviis ei vasta Euroopa Liidu reeglitele, ähvardatakse temalt loomapidamisõigus ära võtta.

"Hiina ökotulevik" (Soome 2013) on eetris 26. mai õhtul. Kui linnadesse asub ümber miljard hiinlast, on sel meie planeedile pöördumatu mõju. Soome professor Eero Paloheimo ja hiina ärimagnaat Zhang Yue soovivad mõlemad maailma päästa, kuid nende tulevikunägemused linnast on sootuks erinevad. Zhang plaanib ehitada maailma kõige kõrgema ja ökoloogilisema hoone, mis täidab kõiki linna funktsioone. Paloheimo on kavandanud kõige puhtamaid tehnoloogiaid kasutades katselinna ühte õitsvasse orgu Pekingi lähedal. Kumb lahendus on parem? Kas urbaniseerunud inimkonna tulevik on Hiina kirsiorgudes või kõrgel taevas?

Keskkonnakuu lõpufilm "Aega on maa ja ilm" (Kanada 2014) 30. mail näitab, kuidas Suzanne Crocker tõmbab sõna otseses mõttes juhtme seinast ja elab koos mehe ning kolme lapsega üheksa kuud väikeses majakeses Yukoni metsas, leidmaks uuesti kontakti üksteise, iseenda ja loodusega. Nad veedavad pika põhjamaa talve paigas, kuhu ei vii ükski tee, puudub elekter ja veevärk, ei ole internetti ega ainsatki kella. Film jäädvustab elu loomulikku kulgu, kui perekond püüab end meie ajapõhise maailma ahelatest lahti murda.

ETV2 näitab maikuus mõtlemapanevaid keskkonnakuu filme teisipäeviti kell 21.30 ja laupäeviti kell 19.45.

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: