Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

ERRi programmides algavad valimisdebatid, avatud on portaal valimised.err.ee

{{1421054773000 | amCalendar}}

Jaanuari viimasest nädalast algavad rahvusringhäälingu tele- ja raadioeetris valimissaated. ETVs näeb kuut "Valimisstuudiot", mis on eetris kolmapäeviti kell 21.40 alates 28. jaanuarist. Teledebattide juhid on Andres Kuusk ja Lauri Hussar.

Esimeses, kolmandas ja viiendas "Valimisstuudios" osalevad täisnimekirjadega erakondade esindajad, teises ja neljandas osaliste nimekirjadega erakondade esinejad. Valimiste eelõhtul väitlevad väiksemate nimekirjade peaministrikandidaadid enne "Aktuaalset kaamerat", täisnimekirjadega erakondade kandidaadid pärast uudistesaadet.

ETV suurt valimisteõhtut 1. märtsil juhivad otse-eetris Indrek Treufeldt ja Aarne Rannamäe.

Venekeelseid teledebatte näeb ETV2s 27. veebruaril kell 20.25 ja 22.10. Venekeelsete subtiitritega korduvad ETV2s ka "Valimisstuudio" saated. Lisaks näitab ETV2 kandidaatide tutvustusi saadetes "Vali mind!" 3., 4., 5., 6. ja 9. veebruari päevases kavas ning õhtul kordusena. Veebis on kõik tutvustused üleval aadressil valimised.err.ee

Vikerraadio valimissaated algavad 26. jaanuaril, mil toimub debatt maksumuudatuste teemal, stuudiosse on kutsutud poliitikasse suundunud ajakirjanikud. 2. veebruaril kuuleb Vikerraadios noorimaid kandidaate, kes debateerivad demograafia ja väljarände teemal. Erakondade nimekirjades kandideerivad maapiirkondade ettevõtjad on 9. veebruari saates, jutuks võetakse elu edendamine väljaspool Tallinna ja Harjumaad. 16. veebruaril on kohal vene keelt emakeelena kõnelevad kandidaadid, teemaks Eesti julgeoleku tagamine (debatt toimub eesti keeles). Valimissaated on eetris esmaspäeviti kell 14.05.

Vikerraadio debatis osalevad korraga nelja erakonna esindajad, neist kaks on praegu esindatud Riigikogus. Täisnimekirjaga valimistele registreerunud erakonnad saavad debattsaadetes osaleda kaks korda, teised ühe korra. Debatte juhivad Arp Müller, Mirko Ojakivi, Lauri Varik ja Rain Kooli.

Valimiste nädalal on Vikerraadio eetris tööpäeviti algusega kell 14.05 saade "Valimisstuudio. Vastasseis", kus väitlevad erakondade peaministrikandidaadid - esmaspäeval Taavi Rõivas ja Edgar Savisaar, kolmapäeval Sven Mikser ja Juhan Parts, neljapäeval Mart Helme ja Artur Talvik, reedel lühemate nimekirjade peaministrikandidaadid. Vastasseisu juhib kõigil päevadel Arp Müller.

Valimisteõhtut juhivad Uku Toom ja Mirko Ojakivi, stuudios vahendavad valimistulemusi ka Ott Lumi ja Priit Simson.

Vikerraadio valimisstuudiot on võimalik jälgida veebiülekannete vahendusel ja hiljem videosalvestusena aadressil valimised.err.ee.

Raadio 4 alustab valimiseelsete saadetega 3. veebruaril, mil eetrisse läheb esimene debatisaade. Järgmised debatid toimuvad 5., 10., 12., 17. ning 19. veebruaril. Veebruarikuu esimese nädala saadete teemad on julgeolek ning välispoliitika, teisel nädalal arutletakse, kuidas tagada kõigile Eesti inimestele väärikas töö ja palk. Kolmandal nädalal võetakse jutuks sotsiaal- ja perepoliitika ning tervishoid. Igas saates osalevad viie erakonna esindajad, seega on igal erakonnal võimalus esineda kolmes saates. Debatte juhib Ildar Nisametdinov. Valimisdebatte algusega kell 14.05 näitab videopildis ka Raadio 4 kodulehekülg ja portaal valimised.err.ee.

Lisaks debattidele on Raadio 4 hommikuprogrammis alates 2. veebruarist rubriik "Neli küsimust kandidaadile", mida kuuleb esmaspäeviti, kolmapäevati ja reedeti kell 9.10. Plaanis on ka pikem vestlussaade spetsialistidega e-hääletuse üksikasjadest.

1. märtsi hilisõhtul kuuleb Raadio 4 eetris suurt lõpusaadet hääletuse tulemustega, kus võetakse ühendust valimistel osalenud poliitikutega ja vahetatakse arvamusi uuest võimalikust valitsuskoalitsioonist.

Raadio 2 hommikuprogrammis on alates 9. veebruarist rubriik "Riigieksam". Igast erakonnast kutsutakse ühte saatesse kuni 30-aastane kandidaat, kes on oma erakonna üleriigilises valimisnimekirjas kõige kõrgemal kohal. "Riigieksam" kõlab R2 eetris esmaspäevast neljapäevani algusega kell 9.15. Saatejuhid on Madis Aesma ja Indrek Vaheoja.

R2 päevases infomagasinis intervjueerib Eeva Esse valimistel kandideerivate erakondade peaministrikandidaate. Intervjuusid kuuleb alates 9. veebruarist esmaspäevast neljapäevani algusega kell 15.15.

Portaali valimised.err.ee koondub kokku kogu ERRi valimistekajastus - uudised, otseülekanded, analüüsid, abimehed.

ETV "Valimisstuudio" eel ja järel on portaalis otseülekanne nö kulisside tagant. Kaamera jälgib kandidaatide saateks valmistumist ja pärast saadet küsitakse poliitikutelt üle, mis veel ütlemata jäi. Ekspert kommenteerib debateerijate hakkamasaamist.

Kavas on veebiülekanded kõigist raadiote valimisdebattidest, et vahendada vaidluse ja otse-eetri pingele vastupidamist raadiostuudiotes.

Nii tele- kui raadiodebattide ajal tegutseb portaalis ekspertkogu, kes kommenteerib poliitikute väiteid ja käitumist, andes hiljem hindeid debati võitja selgitamiseks. Oma sõna saab sekka öelda vaataja-kuulaja, hääletades parima mulje jätnud poliitiku poolt.

Taas saab ERRi veebis täita valijakompassi, mis kõrvutab valija vaated erakondade omadega ning aitab leida valimispäevaks enda vaadetele lähimat erakonda.

Valimisteveebis tegutsevad ka valimiste valvurid, kes hoiavad poliitikutel ja nende kampaaniatel silma peal ning avaldavad iga nädal kurikuulsa autahvli rikkumiste järjestamiseks.

Selgi aastal andis ERR kandidaatidele võimaluse tutvustada videointervjuus oma valimisplatvormi. Kõiki "Vali mind!" videoid näeb portaalis valimised.err.ee

Ka värsked valimisuudised, analüüsid, kandidaatide profiilid, valimispiirkonnad ning valimiste päeva tulemused reaalajas jälgimiseks leiab ERRi valimisportaalist.

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: