Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Enim usaldatakse päästeametit, rahvusringhäälingut, politsei- ja piirivalveametit

{{1420104264000 | amCalendar}}

TNS Emori poolt läbiviidud esindusliku küsitluse* andmetel usaldavad Eesti elanikud enim päästeametit, mida kinnitab 91 protsendi suurune tulemus. Rahvusringhääling on Eesti elanike seas usaldusväärsuselt teisel kohal 83,5 protsendiga ning politsei- ja piirivalveamet kolmandal 83,1 protsendiga.

Küsitlusest selgub veel, et 86 protsenti vastanuist hindas Eesti Rahvusringhäälingu rolli kogu ühiskonna jaoks oluliseks või väga oluliseks.

"Lisaks olulisuse ja usaldusväärsuse küsimustele olid täpsema vaatluse all ringhäälingu- ja onlinemeedia organisatsioonide populaarsus ning konkreetsete uudistesaadete usaldusväärsus," selgitas ERRi meediauuringute osakonna juhataja Andres Jõesaar.

Uuringu andmetel on ERRiga iga nädal kontaktis 83 protsenti Eesti elanikest. Teleprogramme vaatab 71, raadiokanaleid kuulab 49 ja veebikeskkondi külastab 31 protsenti eestimaalastest. 17 protsenti inimestest jälgib iganädalaselt kõiki kolme platvormi – televisiooni, raadiot ja veebi.

"Kuigi televisioon on endiselt ülekaalukalt enim jälgitav meedium ja ETV suurima vaadatavusega telekanal Eestis, on meediatarbimise tugevaks trendiks internetikasutuse tähtsuse tõus," märkis Jõesaar. "Kuni 45-aastaste inimeste seas ületab iganädalane ERRi veebilehtede külastajate arv esmakordselt ERRi raadiojaamade kuulajate arvu. Küsimustikule vastajad pidasid veebilehtede teenustest kõige olulisemaks uudiste lugemist, vaatamist ja kuulamist, telesaadete otse- ja järelvaatamist ning raadiosaadete otse- ja järelkuulamist," rääkis Jõesaar.

Uuringu üks põhieesmärke oli analüüsida Eestis edastatavate ringhäälingujaamade uudistesaadete jälgimist ja usaldusväärsust. Siin joonistus välja auditooriumi jagunemine keeletunnuse alusel. Eestlastest vastanud jälgisid, ja ka kõige rohkem usaldasid ETV "Aktuaalset kaamerat", mitte-eestlastest vastanud jälgisid ja usaldasid kõige enam "Aktuaalset kaamerat" vene keeles. Andres Jõesaare sõnul on viimatinimetatud fakt tähelepanuväärne, näidates paralleelselt ETV2s ja kanalis 3+ jooksva ERRi venekeelse uudistesaate kõrget mainet.

Muu kõrval uuriti vaatajate, kuulajate ja lugejate hinnanguid ERRi sisulistele tegevustele ja kanalitele. Kõige kõrgema hinde sai Vikerraadio, kogudes 5-palli skaalal hindeks 4,2. Järgnes ETV hindega 4,1; Klassikaraadio, ETV2 ja ERRi portaal said hindeks 4,0. Raadio Tallinna hinnati 3,3 punktiga, kuulajad ei ole rahul raadiojaama väikese levialaga.

Rahvusringhäälingu tegevuses oluliste ühiskondlike teemade kajastamisel hindasid vastajad kõrgelt teemade käsitluse asjatundlikkust, põhjalikkust ja vaadete mitmekesisust.

Uuringus küsiti ka hinnagut väidetele ERRi sisuliste tegevuste kohta. "Tooniandvalt olid vastused positiivsed, kuid vastuste üldpildi järgi on näha mitte-eestlaste mõneti kriitilisemat hoiakut," kirjeldas Andres Jõesaar. "Mõlemad rahvusgrupid hindasid kõrgelt kultuurilisi ja ühiskondlikke aspekte, kõige skeptilisemad oldi poliitilise ja majandusliku sõltumatuse ning Eestis elavate rahvusvähemuste huvide ja vajadustega arvestamise suhtes. ERRi programmi mitmekülgsust kirjeldavad kategooriad on vastajate poolt saanud kõrgeid punkte, mis on loogiliseks põhjuseks ka hinnangule, et ERR eristub selgelt erameediast."

Uuringu järgi on Eesti Rahvusringhääling suurima katvusega kvaliteetseim ning usaldusväärseim uudiste ja muu meediasisu pakkuja Eestis. Vaatajate, kuulajate ja lugejate hinnangul eristub ERR selgesti erameediast ning on oma tegevustes asjatundlik ja põhjalik.

*Perioodil november-detsember 2014 küsitles uuringufirma TNS Emor CATI meetodil 1000 Eesti elanikku vanuses 15-74, neist 52,1% olid naised ja 47,9% mehed; 68,2% eestlased ja 27,9%mitte-eestlased.

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: