Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Klassikaraadio ja Artishok korraldavad Kunsti sünnipäeva, kus publik lamab

{{1420114695000 | amCalendar}}

Reedel, 16 jaanuaril kell 21 sünnib vana raadiomaja esimeses stuudios Raul Kelleri ruumiinstallatsioon, mis viib vaatajad ja kuulajad ajavälisesse heli-ruumi suhtesse. Klassikaraadio vahendusel jõuab sündmus raadiokuulajateni üle kogu maailma.

Kunst saab tänavu 1 000 052 aastaseks, nagu ütleb Belgia kunstniku Robert Filiou 1963. aasta deklaratsioon: "Kunst sündis täna, 17. jaanuaril, miljon aastat tagasi." Filiou sõnul olevat Kunst sündinud sellest, et keegi pillas kuiva käsna veeämbrisse. Sellest tüüpiliselt fluksuslikust naljast on tänaseks välja kasvanud võrgustik, mis igal aastal edastab raadioeetri vahendusel sünnipäevatervitusi Kunstile. Rahvusvaheliselt tuntakse sündmust Art`s Birthday nime all.

Kunst ootab oma sünnipäevale külalisi. Vanas raadiomajas (Kreutzwaldi 14) toimuvale lamamiskontserdile võivad soovijad kaasa võtta oma mati. Kes lamada ei taha, võib ettevaatlikult ruumis ringi jalutada ja nõnda helimaastiku loomisel osaleda.

Helikunstnik ja muusik Raul Keller on Eesti Kunstiakadeemia uue meedia osakonna professor. Tema senine looming on keskendunud peamiselt kohaspetsiifilistele heliinstallatsioonidele, muusikalistele improvisatsioonidele ja eksperimentidele raadiolainetega. Keller on huvitatud eelkõige vahendatud ja paljundatud, tehnoloogiliselt filtreeritud helist; signaalist, mürast ja informatsioonist selles.

Kelleri teosed elavad arhitektuurses ruumis. Tavapäraselt staatiline ruum muudetakse kogemuslikult akustiliseks ruumiks, mis on iseeneses lõpmatu. Heli kaudu muutub ruum kombatavaks ja ruumitaju pole enam iseenesestmõistetav. Minimaalselt eristuvad helid ja rütmid muudavad ka ajataju.

Artsi sünnipäeva tähistamine toimub Eesti Raadio legendaarses esimeses stuudios 16. jaanuaril kell 21, videoülekanne on jälgitav aadressil kultuur.err.ee. Kunsti sünnipäeva raadioülekannet Klassikaraadios vahendab toonmeister Tanel Klesment.

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: