Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

ETV ja ETV2 jätkavad PÖFFi järel Poola filmide lainel

{{1416821225000 | amCalendar}}

Pimedate Ööde Filmifestival pööras tänavu erilist tähelepanu Poola filmikunstile. Festival on selleks korraks küll lõppenud, kuid ETV ja ETV2 toovad vaatajateni veel nädalajagu linateoseid sellelt võimsate filmitraditsioonidega maalt. ETV2 näitab filmide eel kommentaare Poola filmi suurkujudelt Krzysztof Zanussilt, Jerzy Stuhrilt ja filmikriitik Ola Salwalt.

ETV2

Esmaspäeval, 8. detsembril kell 22.15 mängufilm "Ida" (2013)
Poola kaasaegse kino hinnatuima autori Pawel Pawlikovski ("Dostojevski reisid", "Minu armastuse suvi") film "Ida" on meistriteos, mis valusal ja ilusal moel toob esile idaeurooplastele omased traumad, moraalsed valikud ja süütunde. Poola 1962. Kloostris üles kasvanud Ida otsustab enne nunnaks pühitsemist otsida üles oma tädi Wanda, kes töötab kõrgel kohal kommunistlikus kohtusüsteemis. Noor neiu ja keskealine naine asuvad teekonnale, et lahendada orvuks jäänud Ida vanemate hukkumise saladus. Eelmise aasta üks olulisemaid Euroopa filme "Ida" nomineeriti Oscari ja Euroopa Parlamendi filmiauhinna LUX Prize kandidaadiks, võitis Londoni filmifestivalil parima filmi preemia, Toronto filmifestivalil FIPRESCI auhinna ning Varssavi filmifestivali Grand Prix.

Teisipäeval, 9. detsembril kell 21.30 dokumentaalfilm "Isa ja poeg" (2014)
Nad jagavad sama nime ja elukutset ning neil on tugev, kuid keeruline side, täis kiindumust ja vimma. Kaks tunnustatud dokumentalisti Marcel ja Paweł Łoziński lähevad koos Euroopasse autoreisile. Isale on see naasmine oma sünnipaika, pojale aga võimalus nende ühine minevik kriitilise pilguga üle vaadata. Mõlemad püüavad oma raske dialoogi filmilindile jäädvustada.

Kolmapäeval, 10. detsembril kell 21.30 mängufilm "Elutahe" (2013)
Režissöör Maciej Pieprzyca draamafilmi peategelane on raske füüsilise puudega sündinud noormees Mateusz, kelle kohta kasutatakse sageli sõna "juurvili". Seda ta aga pole. Füüsise tõttu võimetu end mõistetavalt väljendama, keeb temas rikkalik siseelu, mida filmis peegeldab muhe jutustajaosa. Näitlejad Kamil Tkacz noore Mateuszena ja Dawid Ogrodnik täiskasvanuna hämmastavad vaatajat oma loomulikkuses füüsiliselt ja mentaalselt üliraskes rollis.

Laupäeval, 13. detsembril kell 19.45 dokumentaalfilm "Joanna" (2013)
Aneta Kopaczi auhinnatud film räägib naisest, kelle internetiblogi on saanud väga populaarseks. Joanna kirjeldab oma päevi erakordselt ausalt ja täpselt. Tema soovid on lihtsad: ta tahab reisida koos perega järve äärde ja näha, kuidas poeg sõidab esimest korda jalgrattaga. Arstide arvates ei jää naisel ravimatu haiguse tõttu elada rohkem kui kolm kuud, kuid ta lubab oma pojale, et elab nii kaua, kui võimalik. Ta paneb kirja kõik, mida ta tahab, et poeg temast täiskasvanuna teaks.

ETV

Neljapäeval, 11. detsembril kell 22.35 dokumentaalfilm "Krzysztof Penderecki. Rajad labürindis" (2013)
Poola helilooja Krzysztof Penderecki tähistas 2013. aastal oma 80. sünnipäeva. Aasta jooksul jälgis tema töid ja tegemisi Saksa režissöör Anna Schmidt, kes tegi intervjuu nii helilooja abikaasa kui ka loominguliste partneritega. Tänapäevase kõrval tutvustab film Penderecki karjääri algusaastaid, kasutatud on haruldasi arhiivikaadreid.

Reedel, 12. detsembril kell 21.40 mängufilm "Wałęsa - rahva lootus" (2013)
Režissöör Andrzej Wajda film viib vaatajad aastasse 1970, mil kommunistlikud võimud suruvad Gdanski tööliste protestiavalduse veriselt maha. Protestijate seas on ka Lech Wałęsa, tavaline laevatehase tööline, kes püüab koos naise Danutaga hakkama saada oma elu igapäevaste probleemidega. Vastupidiselt kõigile reeglitele saab temast peagi liider revolutsioonis, mis lõpeb mitte ainult diktatuuri lõpetamisega Poolas, vaid lagundab ka juba niigi mõrase nõukogude impeeriumi.

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: