Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

ETV2 näitab oktoobris filme inimõigustest

{{1410858549000 | amCalendar}}

Oktoobrikuus võtab ETV2 kavva mitu rohkelt auhindu pälvinud dokumentaalfilmi inimõigustest. Inimõiguste kuu juhatab 1. oktoobril sisse tasuta avasündmus kinos Artis, kus algusega kell 18 linastub "Death Metal Angola" (USA, Angola 2012).

Valjuhäälne ja rikkaliku muusikaga dokumentaalfilm tutvustab Aafrika raskemuusika keskuseks kujunenud Angola rokkbände, kes panevad muusikasse kogu oma valu ja usu veel sõjajärgsetest haavadest paraneva kodumaa helgema tuleviku nimel. Teisalt on see mõtisklus teemal, kuidas viia ellu oma unistusi isegi siis, kui see näib esmapilgul võimatu.

Kinoseansiga tähistavad Arengukoostöö Ümarlaud ja ETV2 inimõiguste kuu algust. Enne kinolinastust kommenteerib filmi lühidalt Angola päritolu Raoul Jaou Eesti-Angola sõpruse seltsist, teda intervjueerib Arengukoostöö Ümarlaua tegevjuht Piret Hirv.

"ETV2 peab oluliseks vajutada maailma valupunktidele ja teha seda kõnetava filmikunsti kaudu," ütles ETV2 peatoimetaja Marje Jurtšenko. "Inimõiguste teemade spekter on väga lai, loodame jätkata selleteemaliste filmide näitamist ka järgmistel aastatel. Eriline heameel on koostöö üle Arengukoostöö Ümarlauaga," sõnas Jurtšenko.

ETV2 inimõiguste kuu filmid laupäeviti kell 19.45

4. oktoobril
"Tapatöö" ("The Act of Killing", Taani, Norra, Suurbritannia 2012)
Rež: Joshua Oppenheimer
Rohkem kui 40 auhindu pälvinud ja parima dokumentaalfilmi Oscarile kandideerinud "Tapatöö" oli üks hinnatumaid ja ka enimräägitud linateoseid 2013. aastal. Režissöör Joshua Oppenheimeri film räägib 1960ndate keskel toimunud Indoneesia riigipöördekatsele järgnenud genotsiidist, mille ohvriks langes erinevatel andmetel kuni 3 miljonit inimest. Filmi ebatavalise käekirja taga seisavad tegevprodutsentidena tänapäeva kaks dokumentaalfilmide kroonimata kuningat Werner Herzog ja Errol Morris.
Auhinnad:
Academy Award 2014: nominated - Best Documentary
BAFTA 2014: Best Documentary
Berlin International Film Festival 2013: Panorama Audience Award
CPH:DOX 2012 (Kopenhaageni dokfilmifestival): CPH:DOX Award
European Film Awards 2013: Best Documentary Award
Sheffield International Documentary Festival 2013: Audience Award
Kokku: 43 auhinda ja 17 nominatsiooni

11. oktoobril
"Crulic – teekond teisele poole" ("Crulic - the Path to Beyond", Poola, Rumeenia 2011)
Rež: Anca Damian
Hulga mainekaid auhindu pälvinud dokumentaalne animafilm räägib šokeeriva loo 33-aastasest rumeenlasest Claudiu Crulicust, keda võimud süüdistavad alusetult varguses. Oma süütuse tõestamiseks alustab Crulic Poolas vangis istudes näljastreiki. Asjade käik tekitab pahameeletormi Rumeenias, ent Crulicu jaoks ei muuda see enam midagi, lugu jõuab avalikkuse ette tema jaoks juba liiga hilja. Tugeva visuaalse stiiliga mällusööbiva animafilmi autor on paljude auhinnatud mängu- ja dokumentaalfilmide operaator Anca Damian.
Auhinnad:
Annecy International Animated Film Festival 2012: Cristal - Best Feature
CPH:DOX 2011: Amnesty Award
Locarno International Film Festival 2011: Don Quixote Award - Special Mention Anca Damian
Locarno International Film Festival 2011: Nominated: Golden Leopard
Kokku: 14 auhinda ja 5 nominatsiooni

18. oktoobril
"Laager nr 14 – täielik kontrolltsoon" ("Camp 14 - Total Control Zone", Saksamaa2012)
Rež: Marc Wiese
Auhinnatud dokumentaalfilm portreteerib Põhja-Korea poliitvangide lapsena sündinud Shin Dong-Huyki - teadaolevalt ainsat inimest, kel õnnestus põgeneda Kwan-li-so nimelisest orjalaagrist. Shin elab nüüd Lõuna-Koreas ja otsustab rääkida avalikkusele oma loo. Peategelase lugu ilustreerivad animeeritud pildid, varjatud kaameraga ülesvõetud laagristseenid ja intervjuud kunagiste vanglasüsteemi ohvitseridega.
Auhinnad:
Warsaw International Film Festival 2012: Nominated - Best Documentary
Human Rights Watch International Film Festival (2013) - Best Documentary
Human Rights Watch International Film Festival Awards - Best Film (Geneva/CH)
Eurodoc European Documentary Film Festival Oslo (2013) - Eurodoc Award (won) Best Film

25. oktoobril
"Kasulaps" ("Couleur de peau: Miel", Prantsusmaa, Belgia 2012)
Rež: Laurent Boileau, Jung Henin
"Kasulaps" põhineb Jung Henini enda lool. Pärast Korea sõda adopteeriti Henin 1971. aastal ühena paljudest lastest Belgia perekonda. Kui ta pärast nelja aastakümmet Seouli naaseb, üritab ta leppida oma ebakindluse ja kahestunud identiteediga. Filmis kasutab mees erinevaid visuaalseid väljundeid ning kujutab end ja lähedasi reaalsetena ning ei pehmenda seda, et oli raske laps. Liigutav ja inspireeriv "Kasulaps" ei ole pelgalt teemakäsitlus keerulisest adopteerimisest, vaid animadokumentaali suursaavutus.
Auhinnad:
Annecy International Animated Film Festival 2012 - Audience Award; UNICEF Award
Kokku: 2 auhinda ja 2 nominatsiooni

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: