Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Kahel toolil istumine

Viljandi linn
Viljandi linn Autor/allikas: Jaanus Lensment/Postimees/Scanpix

29. juulil 2014 avaldas ajalehe Sakala artikli "Mainekujundaja teeb ERR-ile raadiouudiseid", kus räägiti sellest, et rahvusringhääling on 2014.a suvel tellinud Viljandi elu kajastavaid uudiseid Viljandi linna munitsipaalreporterina töötavalt Piret-Päiv Ristilt. "Seda, et tellimuse täitmine praeguse ametikohaga ei passi, asjaosalised ei karda," seisab artiklis. Loos tsiteeritud ERRi juhatuse esimees Margus Allikmaa ja Piret-Päiv Rist juhtunus huvide konflikti ei näe.

29. juuli Sakala avaldas ka juhtkirja "Nagu pressiesindaja", kus leht sedastab, et ERRi otsus tellida Viljandist rääkivaid lugusid linna raadioreporterilt on libedale teele minek.

Sakala palus ka ERRi ajakirjanduseetika nõunikul anda hinnang võimaliku huvide konflikti kohta. Alljärgnev kommentaar ilmus ajalehes Sakala 31. juulil 2014.

Eetikanõunik: tegu on huvide konfliktiga

Sakala 31.07.2014
Tarmu Tammerk, Eesti rahvusringhäälingu ajakirjanduseetika nõunik

(Järgnev kirjutis on Eesti rahvusringhäälingu (ERR) eetikanõuniku Tarmu Tammerki kommentaar 29. juuli Sakalas ilmunud loole "Mainekujundaja teeb ERR-ile raadiouudiseid", mida toimetus temalt palus.)

SEE ON huvide konflikt. Kuna Sakala keskus on linnavalitsuse haldusalas tegutsev asutus, ei saa eeldada, et seal töötav ajakirjanik saab esineda täiesti sõltumatuna. Aga sõltumatut ajakirjandust peab ERR kui avalik-õiguslik kanal pakkuma, sest nii nõuab seadus.

Praegu on segane olukord: ERR-is on enamik uudiseid tema enda ajakirjanikelt, mõned lood aga ühe omavalitsuse – Viljandi linna allasutuse töötajalt, kes vahepeal peab muutuma sõltumatuks ajakirjanikuks. Et see ajakirjanik on munitsipaalasutuse palgal, tekib vähemalt näiv võimalus, et ta ei saa vabalt teemasid või käsitlusviisi valida, sest tema põhitöökoha ülesanne on levitada Viljandi linna kohta positiivset infot.

Kas kujutame ette, et ERR kasutaks oma ajakirjanike materjalide kõrval lugusid näiteks Tallinna või mõne teise omavalitsuse allasutuse palgal olevate ajakirjanike käest? See ei tuleks kõne allagi. Seega tuleks ERR-il olla põhimõttekindel, mitte teha olupoliitilisi erandeid.

HOOPIS TEINE lugu on iga konkreetse inimesega. Piret-Päiv Rist on olnud ERR-i staažikas töötaja ja tema ajakirjanduslikku loomingut on peetud avalik-õigusliku kanali jaoks sobivaks pikki aastaid. Ega inimene üleöö professionaalset taset kaota, seda ei arva keegi. Ent kui tema töökoht ja ametijuhend muutuvad, tekibki võimalus huvide konfliktiks, nagu praegu kahetsusväärselt juhtunud on.

Asi oleks sisuliselt sama, kui ajakirjandusharidusega suhtekorraldaja teeks vabal ajal mõne loo ERR-ile, sest ta ju oskab professionaalseid lugusid teha. Aga tema põhiamet – suhtekorraldaja või linnareporter – eeldab ennekõike lojaalsust tööandjale ehk linnavalitsusele. Kahel toolil istumine mõne ameti puhul ei sobi.

MURE POLE põhjustanud mitte Viljandi linnavalitsus, tema allasutus Sakala keskus ega ka mitte Piret-Päiv Rist, vaid ERR. See, et omavalitsus püüab enda kohta infot jagada ja leiab seda tööd tegema asjatundliku inimese, on vaid kiiduväärt.

Samuti on ajakirjanduslikult vastuvõetav praktika, et kui saade või lugu on saanud toetust mõnelt asutuselt, fondilt või omavalitsuselt, on see auditooriumi tarvis ära märgitud.

Ajakirjandusliku sõltumatuse seisukohalt pole aga sünnis see, kui põhitööna mainekujundust tegeva inimese käest tellitakse vahepeal ERR-ile nii-öelda päris ajakirjanduse lugusid.

ERRi ajakirjanduseetika nõunik Tarmu Tammerk
[email protected]

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: