X

Laadi alla uus Eesti Raadio äpp, kust leiad kõik ERRi raadiojaamad, suure muusikavaliku ja podcastid.

"Eesti lood" uus hooaeg esitleb kaheksat dokumentaalfilmi

Eesti lood. Minu kohus
Eesti lood. Minu kohus Autor/allikas: pressimaterjal

Pühapäeval, 28. jaanuaril ETVs algava dokumentaalsarja "Eesti lood" uus hooaeg toob vaatajateni kaheksa lugu, mis peegeldavad Eesti elu omas mahlas.

21. hooaega alustav "Eesti lood" on aastate jooksul talletanud Eesti ja eestimaalaste tegemisi ning ühiskondlikke protsesse. Omanäoliseks ajastu kroonikaks kujunenud dokumentaallugude sari jätkab seda traditsiooni, tuues sel korral vaatajate ette kaheksa lugu, mille keskmes on Eestis elavad inimesed väärikas eas prouadest uuseestlasteni.

P 28.01 kell 20.30 "Minu kohus"
Režissöör Liis Lindmaa
Dokumentaalfilm vene juurtega Eesti naisest Irinast, kes liitub Naiskodukaitsega, et õppida sõduriks. Ta tunneb kohustust suuta Eestit kaitsta riigi eest, mida ta isa tingimusteta armastas. Aasta jooksul osaleb ta mitmetel väljaõpetel ja otsib oma kohta, olles pidevas enesearengus. Kas mugavustsoonist väljudes jääb kohusetunne püsima?

P 4.02 kell 20.30 "Väärika vananemise akadeemia"
Režissöör Sigrid Salutee
Vanurite Eneseabi- ja Nõustamisühing on Kadriorus tegutsenud juba pea 30 aastat ning seda kutsutakse hellitavalt väärika vananemise akadeemiaks. Päevakeskus annab kõrges eas inimestele võimaluse ennast teostada ja suhelda ka pärast seda, kui lähedased on kõrvalt kadunud. Ühingus on 13 toimkonda, alustades valvelauast ja raamatukogust ning lõpetades kohviku ja aiaga. Lihtsad ülesanded aitavad eakatel end vajalikuna tunda. Ühingut veab elurõõmus Heino, kes kannab hoolt selle eest, et kõigil liikmetel oleks majas hea olla, et igaühel oleks oma ülesanne ja iga probleem leiaks lahenduse. Film tõestab ehedalt, et ei ole olemas kindlat vanust, alates millest peaks koju konutama jääma. Tõeline seltsielu algabki vahel pärast pensionile jäämist.

P 11.02 kell 20.30 "Sitta kanti"
Režissöör Madis Reimund
Fekaalivedaja Erkki, välikäimlate rentija Toomas ja reoveejaama ekspert Andra on  tegusad ja rõõmsad Eesti inimesed, kes on valinud endale elukutse, mida peetakse tavaliselt räpaseks, häbiväärseks ja millest keegi lapsepõlves ei unista. Samas on moodsal ajal just nende inimeste tööd vaja absoluutselt kõigil inimestel. Koht, kus ka kuningas jala käib ehk peldik, tualett või kemmerg on aga siiani tabuteema ja inimesed tunnevad piinlikkust ja valehäbi oma loomulike vajaduste rahuldamisest isegi rääkides. Film jälgib, kuidas Erkki, Toomas ja Andra on teinud fekaalitööst enda äri, leivanumbri ja elukutse.

P 18.02 kell 20.30 "Vinge mutt"
Režissöör Andres Keil
Tema nimi on Merike. Tema hüüdnimi on Vinge Mutt. Otepää taga, Valgamaa kuplite vahel on Tobra tallid. Normaalsuse ja positiivse ellusuhtumise oaas meie siiruviirulises maailmas. Siin on pea 30 hobust, treener Merike ja umbes 60 noort inimest, kes käivad aastaringselt vabas õhus ja looduses trennis. Film vaatab ühte aastaringi talli, Merikese ja trennis käivate noorte inimeste eludes.

Veel tulekul

"Eesti mees"
Režissöörid Anna Hints ja Tushar Prakash
Armastus on toonud Tushari Indiast Eestisse elama. Nüüd on Tushar otsustanud minna oma väljavalitu sugulaste juurde Võromaale, et õppida, kuidas olla tõeline eesti mees.

"Öine vahetus"
Režissöör Meelis Mikker
Film jälgib Erikut, kes on otsustanud eriala kõrval oma elus veel ühe tee valida. Ta läbib koolituse, et asuda vabatahtlikuna öösiti Eluliini emotsionaalse toe telefonikõnesid vastu võtma. Eriku ülesandeks saab kuulata ära inimesed, kes on omadega ummikusse jooksnud ja ei oska enam kuhugi mujale pöörduda. Milline pinge lasub inimesel, kelle ainsast sõnast võib sõltuda teise inimese elu? Kuidas möödub Eriku esimene öine vahetus?

"Vete piiril"
Režissöör Mirjam Matiisen
Ulvi on peaaegu terve oma elu elanud Soomaa rahvuspargis keset sügavat metsa ja ürgset loodust. Ehkki jõgi tema maja kõrval tuleb kalda vajumise tõttu iga aastaga majale järjest lähemale ning kodused olmetingimused lähevad järjest keerulisemaks, ei kavatse Ulvi oma lapsepõlvekodust kuhugi lahkuda. eda hoiavad siin kinni Tori hobused, keda ta aastakümneid kasvatanud on, ja eluviis, mis naise jaoks ainuvõimalik tundub.

"Sanderidokumentaalfilm"
Režissöör Frank-Leander Sapego
Stand-upi tegemine on pealtnäha kerge – tuleb lavale ronida, tund aega mikrofonisse naljakaid lugusid rääkida ja vahele veidi ropendada. Sander Õigus on elukutseline stand-up koomik. Vaatame läbi selle ala kõige töökama mehe pilgu, kuidas saab tegelikult tõsi tõeks ja nali naljaks.

"Eesti lood" esimesed filmid valmisid juba 2003. aastal. Dokumentaalfilmide tootmist rahastavad ühiselt Eesti Rahvusringhääling, Eesti Filmi Instituut ja Eesti Kultuurkapital. Varasemaid filme näeb Jupiteris: https://jupiter.err.ee/1038302/eesti-lood

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: