X

Laadi alla uus Eesti Raadio äpp, kust leiad kõik ERRi raadiojaamad, suure muusikavaliku ja podcastid.

Eesti Rahvusringhääling: Avatult muutustest Raadio 2s

Raadio 2
Raadio 2 Autor/allikas: Anne Hämäläinen

Eesti Rahvusringhääling on dialoogile avatud loobumata seejuures meile seadusega antud sõltumatusest toimetuslike otsuste tegemisel ja programmi kujundamisel. Kõik ERR-i kanalid, Raadio 2 nende hulgas, kujundavad oma programme sõltumatult ja auditooriumi huve silmas pidades kaasates vajadusel ka valdkondade esindajate ekspertiisi.

Raadio 2 toimetus ja ERR-i juhatuse esindajad on uue programmi aluseid korduvalt muusikavaldkonna esindajatega arutanud. Mitmetel kohtumistel on viibinud näiteks ka Music Estonia ja festivali Tallinn Music Week esindajad, neist esimesega on kokku lepitud ka jätkukohtumine programmi käivitumise järel jaanuaris. 17. novembril raadiomajas toimunud ümarlaud tõi kokku erinevad festivalikorraldajad, muusikaliidud, esindusorganisatsioonid ja plaadifirmade esindajad, et muudatusi tutvustada ja selgitada. Selle kohtumise käigus arutatut on võimaluste piires integreeritud ka Raadio 2 uude programmi.

On kahetsusväärne, et erinevatel kohtumistel arutatu ning toimetuse poolsed selgitused ei ole jõudnud huvitatud osapoolteni. Avaliku dialoogi ning selguse huvides toome mõned olulised punktid veelkord välja.

Vajadus muutusteks. Raadio 2 kuulajate arv on viimase viie täisaasta võrdluses langenud 34% (2018: 148 000 vs 2022: 97 000) ja Raadio 2 kuulaja vanus kasvanud (keskmine vanus 40+ aastat). Raadio 2 roll on selle loomisest saati olnud nooremate kuulajate kõnetamine, see roll on ajas kahanenud ja uue programmiga soovitakse seda (taas)saavutada.

Ajakirjanduslikud valikud. Muudatused toimuvad kogu Raadio 2 programmi ulatuses eesmärgiga pakkuda kuulajatele tugevamat ajakirjanduslikku sisu nii hommiku- kui ka päevaprogrammis. Raadio 2 peab muusikalise mitmekesisuse kõrval peegeldama päevakajalist ning Eestis ja ühiskonna toimuvat, sh olema võimeline kiireks reageerimiseks ja informeerimiseks kriisiolukordades. Seda silmas pidades on uues programmis tugevdatud programmi terve päeva ulatuses.

Muusika. Jaanuaris käivituvas uues saatevõrgus on esmaspäevast neljapäevani alates kella kuuest eetris järjestikku neli kuni viis muusikasaadet, mis kajastavad erinevaid muusikažanre. Mahukas kuuetunnine muusikaprogramm on eetris ka reede õhtul, argiõhtutele lisanduvad muusikasaated nädalavahetusel. Muusika ja muusikaelus toimuv on kesksel kohal ka argipäevade R2 Drive programmis ning läbi hommiku ja päeva kogu programmi ulatuses. 2024. aastal käivituvas programmis kasvab Eesti muusika osakaal, et toetada kodumaiste artistide väljapaistvust, sh alustavate artistide arengut.

Uued platvormid. Raadiokuulamise muutusi arvestades soovib Raadio 2 pakkuda sisu erinevatel platvormidel. Toimetus tegeleb arendustega, mille eesmärk on viia valik kitsalt piiritletud žanrisaateid kolmandatele platvormidele (veeb ja R2 Extra keskkond, Eesti Raadio mobiiliäpp, DAB+ kanal). Muusikavaldkonna esindajatele on tutvustatud ka ideed alternatiivkanalist, kuhu koonduksid muusikastiilid, mille kuulajaskond asub väljaspool FM-eetrit.

Raadio 2 uus programm käivitub jaanuaris. Kutsume üles töörahule, et toimetus ja saatejuhid saaksid keskenduda kõige olulisemale ehk raadio tegemisele selle parimal võimalikul moel.

Kõik ERR-i programmid on pidevas orgaanilises muutuses, meediaruumis teisiti ei saagi. Selle juures oleme avatud jätkuvatele aruteludele.

Eesti Rahvusringhäälingu juhatus
Raadio 2 toimetus

* Avalik selgitus on saadetud vastusena Music Estonia pöördumisele 19. detsembril.

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: