ETV2s algab 4x4 automatkajate katsumusterohke reis Lähis-Idas

"4x4. Lähis-Ida" Autor/allikas: Väino Laisaar

Alates 29. septembrist saab reedeti kell 22.00 ETV2s kaasa seigelda uuele 4x4 matkale, mis sel korral võtab suuna Lähis-Ida riikidesse.

2022. aasta detsembris startisid 4x4 automatkajad taas uuele seiklusele. Plaan nägi ette jõuda Araabia poolsaarel Dakari rallit võõrustavasse Saudi Araabiasse ja kohtuda rallil osalevate eestlastega. Elu läks aga teisiti ja peale mitmeid plaane autod otse sinna saata, tuli ikkagi maad mööda minema hakata. Nii algab automatkajate üllatusterohke seiklus, kuhu eksootikaga kõrvuti mahtus ka omajagu sekeldusi.

Saudi-Araabiasse seltskond lõpuks siiski välja jõudis, olles eelnevalt läbinud mitmeid teisi põnevaid riike, sh Kuveit ja Iraak. 4x4 automatkade reisimehe Väino Laisaare sõnul oli Iraagi läbimine meeletult aeglane. Näiteks meenutab ta, kuidas lakkamatute kontrollpunktide läbimise järel toimetati nad militaar-eskordiga läbi pilkase pimeduse lõpuks Iraagi ja Saudi Araabia piirile, kust neid aga üle ei lastudki.

Selliseid väljakutseid pakkus seiklus korduvalt ja kuigi Laisaare sõnul eluohtlikke ekstreemsusi reisil ei kohatud, oli teatav ärevus siiski õhus: "Peaaegu kõik Iraagi kontrollpunktid tõid hinge kerge äreva värina ja õhtune hulkumine purukspommitatud Mosulis täitis keha kergete ohuaistingutega."

Väino Laisaare jaoks oli tegemist järjekorras juba kolmeteistkümnenda 4x4 matkaga. Kogenud matkamees tõdeb, et eriliseks tegigi seekordse reisi asjaolu, et peaaegu ükski plaan ei läinud selliselt, nagu algne kava ette nägi. "Rahuliku kulgemise asemel oli vaja pidevalt tegeleda kõikvõimalike edenemist pärssivate probleemidega, leida lahendusi ning hakkama saada lingvistilistest ebakõladest pakatavas keskkonnas," meenutab ta, kuid lisab, et peaaegu kõik teel kohatud inimesed olid erakordselt sõbralikud ning vaatamata meeletule ajakaotusele jõuti külastada nii iidse Babüloonia varemeid, maailma suurimat kaameliturgu, hiiglaslikke mošeesid kui ka looduskauneid kohti.

Uus reisisari "4x4. Lähis-Ida" alustab ETV2s sel reedel, 29. septembril kell 22.00.

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: