ETV ja Klassikaraadio tähistavad eriprogrammiga Rudolf Tobiase 150. sünniaastapäeva

Joonas Hellerma, Maaja Duesberg-Roosi, Arne Mikk ja Enn Kunila
Joonas Hellerma, Maaja Duesberg-Roosi, Arne Mikk ja Enn Kunila Autor/allikas: ERR

ETV ja Klassikaraadio tähistavad Rudolf Tobiase 150. sünniaastapäeva eriprogrammiga, kuhu kuuluvad nii kontsertide ülekanded kui ka uhiuus portreesaade Joonas Hellermalt.

Klassikalise muusika suurkujule pühendatud eriprogrammi avab Klassikaraadio sel esmaspäeval, kui Hiiumaalt tuuakse kuulajateni Eesti muusika pidupäevade avakontsert. Eesti Filharmoonia Kammerkoori ja Tallinna Kammerorkestri esitamisel ja Tõnu Kaljuste juhatamisel tulevad ettekandele Rudolf Tobiase populaarseimad teosed ning tema imekaunis ballaad sopranile "Sest Ilmaneitsist ilusast" rahvusvaheliselt hinnatud eesti soprani Mirjam Mesaku soleerimisel. Kavas on ka valik osi Tobiase peateosest "Joonase lähetamine" ja Arvo Pärdi ning Tobiase tütre Silvia Tobiase teosed.

ETV vahendab Eesti muusika pidupäevade avakontserdi kauneimaid hetki teisipäeval kell 22.50. Kontsert-saates jagavad muljeid muusikast ja Hiiumaast nii saart väisav president Alar Karis kui ka Tobiase festivali eestvedajad.

Rudolf Tobiase fenomeni ja tähtsust aitab lahti mõtestada Joonas Hellerma 16. juunil ETV ekraanile jõudvas saates "Tobiase portree". Kuulsast eestlasest jagab isiklikke mälestusi lapselaps Maaja Duesberg-Roosi, tema muusikalist pärandit avavad teiste seas Tobiase uurija Elke Voelker, festivali Eesti Muusika pidupäevad Hiiumaal kunstiline juht Arne Mikk jt.

Hiiumaalt jõuab kuulajate-vaatajateni teisigi silmapaistvaid kontserte. Klassikaraadio teeb 10. juunil kell 18 otseülekande Eesti Riikliku Sümfooniaorkestri kontserdilt Kärdla kirikust, dirigeerib Olari Elts ja solistina astub lavale bariton Tamar Nugis.

ERR jäädvustab ka 16. juunil toimuva kontserdi, mis toob kokku silmapaistva koosluse Ain Angeri (bass), Johan Randvere (klaver), Mari Polli (viiul) ja Mihkel Polli (klaver). Rudolf Tobiase teoste kõrval kuuleb armastatumaid eesti kammerlaule, kõlavad Artur Lemba "Armastuse poeem", praeguse eesti muusika juhtivate heliloojate Erkki-Sven Tüüri ja Tõnu Kõrvitsa klaveriteosed ning Eestis harva kuuldud helilooja Helen Tobias-Duesbergi vaimulikud laulud. Kontserti vahendab otseülekandes Klassikaraadio ja salvestab ETV.

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: