Klassikaraadio lähetas Euroraadio džässorkestrisse klahvpillimängija Rahel Taltsi

Rahel Talts Euroradio Jazz Orchestra proovis
Rahel Talts Euroradio Jazz Orchestra proovis Autor/allikas: Edvardas Blaževič

Euroopa riikide noortest muusikutest koosnev Euroradio Jazz Orchestra esineb tänavu kontsertidega Leedus. Klassikaraadio saatis sel aastal orkestris Eestit esindama klahvpillimängija Rahel Taltsi.

Euroraadio džässorkester (Euroradio Jazz Orchestra) on Euroopa Ringhäälingute Liidu (EBU) suurim ja mahukaim džässiprojekt, mis pannakse kokku alla 30-aastastest silmapaistvatest muusikutest. Sel aastal juhendab orkestrit Leedu üks aktiivsemaid nüüdisaegseid heliloojaid ja tromboonimängijaid Jievaras Jasinskis ja orkestriga astuvad üles 18 muusikut 15 erinevalt maalt. Lisaks Eestile on orkestris esindatud Rootsi, Ukraina, Suurbritannia, Luksemburg, Leedu, Saksamaa, Norra, Austria, Prantsusmaa, Läti, Sloveenia, Tšehhi, Soome ja Horvaatia.

Klassikaraadio on Eestit esindama lähetanud Rahel Taltsi, kes mängib orkestris klaverit ja süntesaatorit. Rahel Talts on lõpetanud Georg Otsa nimelise muusikakooli ning õppinud Taanis džässklaverit ja kompositsiooni. Ta kirjutab ja arranžeerib muusikat oma 14-liikmelisele bändile, mis esines hiljuti ka festivalil Jazzkaar Oma rahvusvahelise kvartetiga on ta hiljuti välja andnud debüütalbumi "Greener Grass".

Euroraadio džässorkester annab Leedus kaks kontserti – 26. mail Kaunase Filharmoonia saalis ja 27. mail Vilniuse noorsooteatris, festivalil "Vilnius Mama Jazz". Vilniuse kontserdi salvestab Leedu Raadio ja see jõuab lähiajal eetrisse ka Klassikaraadios.

Kontsertidel tuleb esmaettekandele spetsiaalselt orkestri jaoks kirjutatud uudisteos "P(i)e(a)ce of Vilnius", mille loomisel on Jievaras Jasinskis inspiratsiooni saanud Vilniuse 700. sünnipäevast. Tegemist on umbes 50 minutit kestva süidiga, mille üks läbivaid motiive põhineb numbrikombinatsioonil 1323.

Euroraadio džässiorkestri traditsioon ulatub aastasse 1965. Esimese eestlasena sai EBU džässorkestris rahvusvahelise töö tuleristsed Raivo Tafenau aastal 1994. Eestit on orkestris esindanud varem Kadri Voorand, Joel Remmel, Aleksander Paal, Allan Järve, Holger Marjamaa, Heikko Remmel, Allan Kaljaste, Peedu Kass ja mitmed teised. Klassikaraadio on projektiga seotud juba mitukümmend aastat. Rahel Taltsi osalemist EBU džässorkestris toetab Eesti Kultuurkapital.

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: