Raadioteater tähistab kolmapäeval 95. sünnipäeva

Jan Uuspõld Raadioteatris
Jan Uuspõld Raadioteatris Autor/allikas: Siim Lõvi /ERR

Raadioteatri sünnist möödub tänavu 95 aastat. Raadioteatri sünnipäeva tähistatakse sel kolmapäeval, 12. aprillil Raadioteatri rajaja Felix Moori 120. sünniaastapäeval kolme uue lühikuuldemängu esitusega ja traditsioonilise näitlejapreemia väljakuulutamisega.

Raadioteatri sünnipäeval esietendub kolm lühikuuldemängu, mis peegeldavad praegust aega. Kolmapäeval antakse üle ka näitlejapreemia silmapaistva koostöö ja osatäitmiste eest Raadioteatri loomingus. Raadioteatri sünnipäeva toovad otseülekandes kuulajateni Vikerraadio ja Klassikaraadio kolmapäeval kell 17.05.

Raadioteatri sünnipäevaks valminud lühilugude autorid on Raadioteatri pikaajalised autorid ja lavastajad Tamur Tohver, Andres Noormets ja Aare Toikka. Kuulajateni jõuavad:

"Kaitse Vägi"
Autor ja lavastaja Tamur Tohver
Helirežissöör ja muusikaline kujundaja Andres Olema
Osades: Mees – Tambet Tuisk, Naine – Kersti Heinloo, Laps – Liisa Vilu.

"1 päev/ 1000 aastat"
Autor/lavastaja/esitaja Andres Noormets
Helirežissöör Külli Tüli
Rütmisämplid valis Rozell.

"Aeg"
Autor/lavastaja/hääl Aare Toikka
Helirežissöör ja kujundaja Külli Tüli
Katked heliarhiivist, aastatest 1928 kuni 2015.

Raadioteatri sünnipäeval kõlab ka Raadioteatri kirevat ajalugu kirjeldav luuleteos, sünnipäeva juhib Jan Uuspõld.

Raadioteatri väärikas ajalugu sai alguse 1928. aastal, kui 24. veebruaril kõlas esimene kuuldemäng. Traditsiooniliselt tähistab Raadioteater sünnipäeva 12.  aprillil, legendaarse raadiomehe ja esimese kuuldemängulavastaja Felix Moori sünnipäeval. Aastakümnete jooksul on Raadioteater talletanud Eesti näitlejate hääli ja teoseid, salvestanud järjejutte ja kõrgetasemelisi kuuldemänge, mis pälvinud tunnustust ka väljaspool Eestit. Suure valiku Raadioteatri salvestistest leiab Raadioteatri mobiiliäpist ja kodulehelt raadioteater.err.ee, samuti ERR-i arhiivilehelt arhiiv.err.ee.

Raadioteatri sünnipäevaks on valminud ka viktoriin, mida saab kaasa teha rahvusringhäälingu kultuuriportaalis: https://kultuur.err.ee/1608944762/viktoriin-kui-hasti-oled-kursis-raadioteatri-ajalooga

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: