Vabariigi aastapäeva tähtsündmused jõuavad kodudesse ERR-i vahendusel

Vabariigi aastapäeva ülekannet Estonia teatris veavad Mihkel Kärmas ja Piia Osula.
Vabariigi aastapäeva ülekannet Estonia teatris veavad Mihkel Kärmas ja Piia Osula. Autor/allikas: Kairit Leibold/ERR

Eesti Rahvusringhäälingu kanalid käivad 24. veebruaril ühte sammu vabariigi aastapäeva tähistamisega ja toovad päeva olulisimad sündmused kodudesse nii telekanalite, raadiote kui ka ERR-i portaali vahendusel.

Vabariigi aastapäeva tähtsündmuseid kannavad läbi päeva üle telekanalid ETV ja ETV+ ning ERR-i portaal, päeva vahendavad ka ETV2, Vikerraadio, Klassikaraadio ja Raadio 4. Kõiki ülekandeid saab otse ja järele vaadata Jupiterist. ETV otseülekanded on sel päeval varustatud valitavate automaatsubtiitritega, vaegkuuljatele mõeldes saab presidendi kõne ETV2s eesti viipekeele tõlke ja vaegnägijatele suunatult on aastapäeva kontserdile ETVs lisatud kirjeldustõlke võimalus.

Iseseisvuspäev algab kõikjal Eestis lipu heiskamisega. ETV, Vikerraadio, ETV+ ja Raadio 4 suunavad sel hommikul kell 7.30 pilgud Toompeale, kus Kuberneri aias toimuval sündmusel peab kõne Riigikogu esimees Jüri Ratas ja õnnistussõnad ütleb Eesti Evangeelse Luterliku Kiriku peapiiskop Urmas Viilma.

Päev jätkub pärgade asetamisega Vabadussõja võidusamba jalamile ja jumalateenistusega Tallinna Piiskoplikus Toomkirikus. Keskpäeval algavat kaitseväe paraadi kommenteerivad ETVs Andres Kuusk ja kolonelleitnant Kaarel Mäesalu. Paraadi võtab vastu Vabariigi president Alar Karis, paraadi juhatab Kaitseväe juhataja kindral Martin Herem. Venekeelse kommentaariga ülekannet vahendavad ETV+ ja Raadio 4.

Eesti sünnipäev kulmineerub piduliku vastuvõtuga Estonias, mille ETVs toovad alates kell 17.15 vaatajateni Mihkel Kärmas, Piia Osula ja Anna Pihl. Õhtusse kuulub nii presidendi kõne, aastapäeva kontsert kui ka pidulik vastuvõtt koos tervitustseremooniaga. ETV+ alustab piduliku stuudioga kell 17.30 ja alates kell 18 lülitub Estoniasse koos ETVga ka ETV2.

Aastapäeva kõne jõuab vaatajate-kuulajateni ETV, ETV+ ja ETV2 vahendusel (koos eesti viipekeele tõlkega) ning Vikerraadio, Klassikaraadio ja Raadio 4 eetris. Kõnele järgnevat kontserti vahendavad lisaks telekanalitele ka Vikerraadio ja Klassikaraadio.

Aastapäeva kontserdile järgnevat pidulikku vastuvõttu koos intervjuude ja hetkedega tervitustseremooniast näitab ETV. Presidendi külaliste tervitamist vahendab ühtse otseülekandena ETV2, kus tseremooniat kommenteerivad Tarmo Tiisler ja Maarja Merivoo-Parro.

ETV paneb päevale punkti Eesti Vabariigi sajandaks sünnipäevaks valminud suurfilmiga "Tõde ja õigus" kell 21.20. ETV+ ekraanil tele-esilinastub sel õhtul režissöör Zaza Urushadze viimaseks filmiks jäänud "Anton", mis jälgib kahe poisi sõpruse lugu enne näljahäda esimest lainet Ukrainas. ETV2 päevaprogrammi jagub sel päeval esimese Eesti filmina lühianimatsiooni Oscari lühinimekirja jõudnud Sander Joone "Sierra".

Päeval, mil Eesti tähistab iseseisvumist, möödub aasta ka sõja algusest Ukrainas. Ukrainale mõeldes toob ETV 24. veebruaril kell 12.50 ekraanile uue dokumentaalsaate "Ukrainlased Eestis, üks aasta sõja algusest", milles sissevaate sõjapõgenike eludesse Eestis teeb Ruslan Trochynskyi. ETV+ näitab saadet kell 15.00.

Uus on ka Kristjan Pihli dokumentaalsaade "Klassiga väkke", mis ETV ekraanil esilinastub 24. veebruaril kell 9.25. ETV võttemeeskond jälgis, kuidas Tabasalu gümnaasiumi lõpuklassi noormehed saadeti koos ühte väeossa aega teenima. Neli aastat hiljem on poistest saanud mehed ja julgeolekuolukord Euroopas on muutunud. "Kuuma reservi" arvatud klassivennad on dilemma ees - kuidas nemad käituksid, kui Eestis puhkeks sõda?

Iseiseisvupäeva eel tunnustatakse erinevate eluvaldkondade tipptegijaid preemiate ja teenetemärkidega. 23. veebruaril kell 20 jõuab ETV ekraanile erisaade "Väärtustades elutööd 2023", milles peaminister Kaja Kallas annab üle valitsuse väärikaimad autasud - riiklikud kultuuri-, spordi- ja teaduspreemiad. 24. veebruaril kell 15.30 näitab ETV erisaadet riiklike teenetemärkide üleandmisest president Alar Karise poolt, ETV+ ekraanile jõuab saade kell 13.30.

Vabariigi aastapäeval kõlab raadioeetris palju kodumaist muusikat ning programmidesse jagub mõtteid Eestist ja Ukrainast, kultuurist ja ajaloost. Telekanalite kavavalikutes leiab nii aegumatuid mängufilme kui ka dokumentaale.

Ülevaate ERR-i kanalites toimuvast leiab SIIT: https://menu.err.ee/1608892580/iseseisvuspaeva-tahtsundmused-jouavad-kodudesse-err-i-kanalite-vahendusel

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: