Portreefilmide konkursil valiti välja neli uut projekti

Leelo Tungal
Leelo Tungal Autor/allikas: Kairit Leibold/ERR

Eesti Rahvusringhäälingu, Eesti Filmi Instituudi ja Eesti Kultuurkapitali poolt ellu kutsutud portreefilmide konkursil valiti tänavu välja neli filmiprojekti, mis portreteerivad mõjukaid kultuuritegelasi.

Novembris välja kuulutatud portreefilmide konkursile laekus 16 ideekavandit, zürii valikul saavad tootmistoetust neli filmiprojekti. Seekordse konkursi võidutööde ühiseks märksõnaks on kultuur ja selle silmapaistvad figuurid, kelle loomingul ja tööl on laiaulatuslik mõju: Leelo Tungal, Peeter Laurits, Eva Toulouze ja Liina Siib.

Žüriisse kuulunud Maria Avdjuško sõnul oli konkurents tihe ja esitatud ideekavandid kõik väga huvitavad. "Kõik portreteeritavad persoonid vääriksid oma filmi," kirjeldas ta konkursile esitatud töid. Žürii valitud nelja projekti puhul tõi Avdjuško esile kirglikku lähenemist portreteeritavale ja tugevaid stsenaariume: "Stsenaarsed plaanid olid realistlikud ja põhjalikult läbi töötatud. Visuaalsed näited kinematograafiliselt huvitavad." Sümpaatne on tema hinnangul seegi, et selle aasta portreteeritavate hulgas on ülekaalus naised.

Portreefilmide konkursiga välja valitud tööd
1. "Ükskord me naerame niikuinii" (Leelo Tungal). Režissöör Marta Pulk, tootja Stellar Film.
2. "Laskumine orgu" (Peeter Laurits). Režissöör Johan Huimerind, tootjad Tandem Film ja Uim & Sons.
3. "Teekond koju" (Eva Toulouze). Režissöör Liivo Niglas, tootja F-Seitse.
4.  "Liina Siib. Naine, kes võtab vähe ruumi" (Liina Siib). Režissöör Indrek Spungin, tootja Menufilmid.

Uued portreedokumentaalid peaksid valmima aasta-pooleteise jooksul. Filme esitletakse esmalt kinos ning seejärel jõuavad need ERR-i telekanalite ja Jupiteri ekraanidele.

Portreefilmide konkursi žüriisse kuulusid kolme portreefilmi autor ja värske Eesti Kultuurkapitali aastapreemia laureaat Maria Avdjuško (sõltumatu ekspert), Kaarel Kuurmaa (Eesti Kultuurkapital), Filipp Kruusvall (Eesti Filmi Instituut) ja Mart Luik (Eesti Rahvusringhääling).

Dokumentaalfilmide tootmist rahastavad Eesti Rahvusringhääling, Eesti Filmi Instituut ja Eesti Kultuurkapital. Eelarve ühe filmi kohta on tõusnud 42 000 euroni.

Portreefilmidest on kujunenud väärikas traditsioon, millega jäädvustatakse Eesti kultuurilukku ja ühiskondlikku ruumi jälje jätnud inimesi. Värskeimate filmidena on vaatajate ette jõudnud portreefilmid Kukerpillidest, Evald Hermakülast, Mare Trallast ja Marju Länikust. Varasemad filmid on portreteerinud Merle Karusood, Vello Salo, David Vseviovi, Marju Lepajõed, Raul Vaiksood, Konstantin Vassiljevit, Toomas Edurit jt.

Varasemaid portreefilme näeb Jupiteri lehel https://jupiter.err.ee/portreefilmid.

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: