Rahvusringhäälingu kanalid pakuvad südamlikku pühadeprogrammi

Jõulud ETVga 2022
Jõulud ETVga 2022 Autor/allikas: Ken Mürk/ERR

Rahvusringhäälingu programmid lähevad pühadele vastu mitmekesise programmiga, kus jõulurõõmu toovad südamlikud kohtumised, heategevus ning kaunis pühademuusika.

ETV lülitub pühaderütmi juba sel reedel, kui kell 21.40 võtab president Alar Karis lõppeva aasta kokku Liisu Lassile antud intervjuus.

Jõululaupäeva alustab ETV kell 10 "Maahommiku" erisaatega, kus veedetakse aega koos ansambliga Naised köögis, kes on oskuslikud nii köögis kui ka lugusid jutustades ja laule luues. 24. detsembrisse sobivalt külastab Owe Petersell "Ühe maja loos" Eesti üht ainulaadsemat paika - Tartu Pauluse kirik on omapärane sakraalhoone, mis muuhulgas peidab Eesti suurimat kolumbaariumit ehk tuhaurnide matmispaika ning mille orelile ja altarile on raske võrdväärset leida. Erisaatega jõuab 26. detsembril vaatajate ette ka "Osoon", mis kutsub jõulu teisel pühal mõtlema pühade hinna peale.

Jõululaupäev toob ETV ekraanile tagasi Grete Lõbu, kes 24. detsembril juhib koos Hannes Hermakülaga helget pühadesaadet "Jõulud ETV-ga". Koos võtavad nad tuledesäras stuudios vastu külalisi, lasevad kõlada muusikal ja valmistavad vaatajatele nii mõnegi üllatuse.

Esimene jõulupüha on ETVs traditsiooniliselt "Jõulutunneli" päralt, mis tänavu kutsub toetama 1. tüüpi diabeetikutele insuliinipumpade soetamist. Heategevuslik saade juhatab päeva sisse kell 10 hommikul ja kutsub pikemalt kaasa mõtlema kell 18.45 õhtul. Saadet juhivad Margus Saar ja Margit Kilumets. Heategevusprogrammiga liitub taas tänavu ka ETV+ (saatejuht on Margarita Tanajeva), kes samuti toetab saatega Eesti Laste ja Noorte Diabeedi Ühingut.
"Jõulutunneli" annetusnumbrid on avatud juba praegu: 900 7701 (5 eurot), 900 7702 (10 eurot) ja 900 7703 (25 eurot).

Pühadeprogrammi saadab traditsiooniliselt ka rikkalik muusikakava. Jõululaupäeva täidavad kell 17.30 kaunite helidega Saara Pius ja Toomas Uibo, kelle jõulukontserdil "Ma hõljun taeva all" tulevad esitusele nii Toomase isa Väino Uibo, Urmas Alenderi, Billy Joeli, Tears for Fearsi, Joni Michelli ja paljude teiste laulukirjutajate legendaarsed laulud. 26. detsembril kell 16 toob ETV vaatajateni aga värske kontsert-salvestuse Rahvusooper Estonia jõulukontserdist. Aegumatule muusikalisele teekonnale saab kaasa elada 24. detsembril kell 21.20, kui esmakordselt jõuab tele-ekraanile dokumentaalfilm "Kukerpillide rapsoodia", mis saadab eesti rahva lemmikansambli Kukerpillide meeleolukat teekonda läbi suvise Eesti.

Muidugi on pühad ja aastalõpp ka eriliste filmide ja dokumentaalide päralt, mis lummavad talvise looduse ja jõulutraditsioonidega. Jõululaupäeval tele-esilinastub ETVs romantiline draama "Guernsey kirjandus- ja kartulikoorepiruka selts", esimesel ja teisel jõulupühal näeb värskeid dokumentaale kuninganna Elizabeth II-st ja kuningaks tõusnud prints Charlesist. Esimesel jõulupühal esilinastub ka värske portreesaade "Päev Lulliga. Luule Komissarov 80".

Teise jõulupühaga alustab ETV ka aasta kokkuvõtete tegemist. Kell 20 on eetris esimene osa sarjast "Aasta tipphetked" ja kell 21.20 teeb aastale tagasivaate "Aktuaalne kaamera". Lustlikke luiskelugusid jagavad uues saatesarjas "Luiskajad" kell 19.30 Jan Uuspõld, Sepo Seeman ja Peeter Oja.

ETV2 aastalõppu jagub ohtralt muusikalisi elamusi, sh kontsert "Jõulud Jonas Kaufmanniga" 24. detsembril kell 19.40, "Il Volo aastapäevakontsert Materas" 24. detsembril kell 22.05 ja "Gregory Porter: Ainult ühel õhtul" 25. detsembril kell 22.55.

Kristjan Jõekalda võõrustab jõululaupäeval kell 21.20 sünnipäevalast Maarja-Liis Ilusat. Saates "Kümme kaadrit" on lauljatar valinud oma isiklikust arhiivist välja kümme tähenduslikku fotot, mille saatel rääkida oma elust ja karjäärist. "Plekktrummil" on jõulu teisel pühal külas aga tõlkija Ülar Ploom, kellega tuleb juttu Dante "Jumalikust komöödiast".

Lastele mõeldes on ETV2 koos Lasteekraaniga kokku pannud kireva valiku sarjade ja filmidega, sh saab 26. detsembril kell 18 taas kaasa elada "Sipsiku" seiklustele.

ETV+ pühadekava avab 24. detsembril kell 18.30 Vene teatri kontsert-etendus "Talvekontsert - Hoidke armastust. Vene teater".

Pühadekavaga rõõmustavad ka kõik rahvusringhäälingu raadiojaamad, kus kuulajateni tuuakse rikkalik muusikaprogramm ja jõulumõtisklused.

Vikerraadio saates "Kajalood" on 24. detsembril kell 12.05 külas külaline professor Tõnu Lehtsaar, kes arutleb, kuidas valitseva ebakindluse kiuste sisemine tasakaal taasleida ja rasked ajad üle elada. "Päevatee" aastalõpusaates on 26. detsembril kell 12.05 külas Tiia Toomet, kellega tuleb juttu vanaduse võludest. Aastalõpu arutelusaates "Samost ja Aaspõllu" on 25. detsembril kolmanda saatejuhina aastat kokku võtmas Meelis Oidsalu, kahetunnine saade algab kell 12.

Klassikaraadio jõuluprogramm täitub eriliste muusikahetkedega. Tallinna kirikutes ja Estonia kontserdisaalis toimuvaid muusikasündmusi toob raadio kuulajatele koju. 23. detsembri õhtul saavad raadiokuulajad osa kahest jõulukontserdist:  kell 17 laulab Tallinna Jaani kirikus Eesti Rahvusmeeskoor põhjamaade jõulumuusikat noore dirigendi Ingrit Malleuse juhatusel ning kell 19 on eetris ERSO imeilusa Mozarti-kavaga, solistina teeb kaasa noor viiulikunstnik Hans Christian Aavik ning dirigeerib Olari Elts.
Sarjas "Folgialbum" kõlavad 24. detsembril kell 13 ja 25. detsembril kell 20 jõulutervitused 15 Euroopa riigist jõulutervitused.
Klassikaraadio veebiraadio Klara Klassika mängib 23.-26. detsembrini vaid jõulumuusikat.

Raadio 2 mängib läbi pühade vaid parimat muusikat. 23. detsembril on algusega kell 12 eetris kuuetunnine maratonsaade "Aastahiti Hitiratas: 28 aastat hitte", kus Margus Kamlat ja Kristo Rajasaare mängivad Aastahiti edetabelitesse jõudnud lööklaule läbi aegade. Kolmel jõulupüha hommikul on kell 10-12 kavas "XX sajandi muusika" ja õhtuti mängivad R2 saatejuhid tunnikese oma lemmikuid. Pühade päevadele paneb punkti R2 "Keikka" kontserdisalvestused.
Esimesel jõulupühas on R2 eetris kahetunnine "Olukorrast riigis", kus saatejuhtide Hindrek Riikoja ja Indrek Lepikuga liitub külalisena Kersti Kaljulaid.
Koostöös kultuuriportaaliga jõuab teisel jõulupühal kuulajateni Aasta Albumite erisaade "Elu edetabelid".

Raadio 4 loob jõuludeajal meeleolu vestluste ja jõulumuusikaga. 24. detsembrist kuni 7. jaanuarini on Raadio 4 eetris ka traditsiooniline heategevuskampaania "Jõulurõõmu kuulutus". Sel aastal aitab Raadio 4 rajada tugikodu "Päikesekiir" erilistele lastele mänguväljaku Jõhvis. Heategevussaated on eetris iga päev kell 16.00.

Pühadeaja jumalateenistusi vahendavad nii tele- kui ka raadiokanalid. Vikerraadio ja Klassikaraadio toovad jõululaupäeva jumalateenistuse kuulajateni Tallinna Kaarli kirikust, ETV on kohal Pärnu Eliisabeti kirikus. Esimese jõulupüha missat vahendavad raadiod Tallinna Püha Vaimu kirikust, teleülekanne toob vaatajateni teenistuse Püha Siimeoni ja Naisprohvet Hanna kogudusest.

ERR-i jõulukavad leiab Menu portaalist:
Jõulud telekanalites https://menu.err.ee/1608828853/err-i-puhadekava-toob-roomurohkeid-kohtumisi
Jõulud raadiokanalites https://menu.err.ee/1608829459/err-i-raadiojaamades-kolavad-puhadesse-sobivad-motted-ja-muusika
Lastele suunatud programm https://menu.err.ee/1608827755/puhadeaegne-lasteprogramm-roomustab-joulufilmide-ja-sarjadega

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: