Riigikogu valimiskampaania kajastamise kord

Eesti Rahvusringhäälingu mikrofon
Eesti Rahvusringhäälingu mikrofon Autor/allikas: Ken Mürk/ERR

Riigikogu valimiskampaania kajastamise kord Eesti Rahvusringhäälingus 2023. aastal

1. Üldsätted

 1.1. Valimiskampaania kajastamise periood käesoleva korra alusel algab Eesti Rahvusringhäälingu (edaspidi ERR) programmides ja veebiportaalis 20. jaanuaril 2023 kell 00.00 ja lõpeb 4. märtsil 2023 kell 24.00.

 1.2. Valimiskampaania kajastamine antud korra tähenduses on erakondade ja kandidaatide sihipärane tutvustamine eesmärgiga tagada valijate igakülgne informeeritus.

 1.3. ERR-i programmid ja portaalid edastavad Vabariigi Valimiskomisjoni ja riigi valimisteenistuse ametlikke teateid.

 1.4. ERR-i programmides ja portaalides järgitakse valimiste kajastamisel sõltumatuse, erapooletuse ja tasakaalustatuse nõudeid.

 1.5. Valimiskampaania kajastamise perioodil ja valimispäeval 5. märtsil 2023  ei tegutse kandidaadid ERR-i saatejuhtide, kommentaatorite ega reporteritena.

 1.6. ERR ei anna oma kajastuses alusetut eelist kandidaatidele, kes tegutsevad kampaania ajal avalikes ametites. 

 1.7. ERR-i eestikeelsete kanalite valimissaadetes osalevad kandidaadid suhtlevad eetris eesti keeles,  venekeelsete kanalite vastavates saadetes vene keeles. 

 1.8. ERR-il on õigus valimisi puudutavaid materjale toimetada ja jätta avaldamata, lähtudes kehtivatest õigusaktidest, käesolevast korrast ja ERR-i heast tavast.

 1.9. ERR-i programmid, portaalid ja sotsiaalmeediakontod ei edasta valimisreklaami.

2. Valimiskampaania kajastamine ERR-i teleprogrammides

ETV

2.1. ETV programmis on alates 1. veebruarist 2023 viis temaatilist valimissaadet "Valimisstuudio". Igas väitluses on esindatud erakonnad, kes on üles seadnud nimekirja vähemalt 101 kandidaadiga ja kes on esindatud kõigis valimisringkondades.

2.2. Punktis 2.1 nimetatud erakondade esinumbrite väitlus on 1. märtsil 2023.

2.3. ERR palub erakondadel, kes saavad kutse "Valimisstuudiosse", teatada ERR-ile neid esindava isiku nime hiljemalt kuus päeva enne saadet. Põhjendatud asjaolude ilmnemisel võib erakond juba esitatud kandidaadi asendada, teavitades sellest ERR-i esimesel võimalusel. Sama kandidaat ei saa osaleda mitmes ETV valimissaates.

ETV+

2.4. ETV+ annab eetrisse vähemalt neli valimiseelset väitlussaadet. Valimisväitlused on eetris alates 15. veebruarist 2023. Igas väitluses on esindatud punktis 2.1 nimetatud erakonnad. Erakond saab osaleda vähemalt kahes saates. Iga kandidaat võib esineda ühes saates.

3. Valimiskampaania kajastamine ERR-i raadioprogrammides

Vikerraadio

3.1. Valimiseelsetel nädalatel on saate "Reporteritund" asemel eetris saade "Vastasseis", kus omavahel väitlevad kahe erakonna esinumbrid. Saate pikkus on kuni 53 minutit. Saates osalevad punktis 2.1 nimetatud erakonnad. Iga kvalifitseeruv erakond saab esineda ühes saates. Saates osalemise järjekorra ning väitluspaarid otsustab Vikerraadio toimetus. Kui erakondi on paaritu arv, osaleb ühes saates kolm esinumbrit.

3.2. Jaanuaris ja veebruaris on eetris kuni kuus väitlussaadet "Valimisdebatt", kus osalevad punktis 2.1 nimetatud erakonnad. ERR palub erakonnal etteantud kriteeriumide põhjal nimetada  väitluses osalejad.

3.3. Vikerraadio saadetes "Valimisdebatt" ja "Vastasseis" saab üks kandidaat osaleda vaid ühe korra.

3.4. Erakonnad, kelle ülesseatud nimekirjas on alla 101 kandidaadi, saavad saata ühe esindaja intervjuuks  päevakajalises saates "Uudis+".

Raadio 4

3.5. Veebruaris on Raadio 4 eetris 8 (kaheksa) temaatilist väitlussaadet, kus omavahel väitlevad kahe erakonna kandidaadid. Iga saate pikkus on kuni 55 minutit. Saates osalevad punktis 2.1 nimetatud erakonnad. Iga kvalifitseeruv erakond saab esineda kahes saates ning iga erakonna esindaja saab osaleda ühes saates. Väitluspaarid loositakse välja Raadio 4 eetris ja veebis ning info avalikustatakse. Kui erakondi on paaritu arv, osaleb ühes saates kolm kandidaati.

3.6. Erakonnad, kelle ülesseatud nimekirjas on alla 101 kandidaadi, saavad sõna päevakajalise saate "Üksikasjad" erirubriigis, kus iga erakonna esindaja saab osaleda ühe korra.

Raadio 2

3.7. Raadio 2 annab valimiseelsetel nädalatel oma hommikuprogrammis eetrisse meelelahutusliku teadmistekontrolli "Riigieksam", kuhu kutsutakse erakondade kõige nooremad kandidaadid koos peaministrikandidaatide või nimekirjade esinumbritega.

4. Valimiskampaania kajastamine portaalis err.ee

4.1. Rahvusringhäälingu valimisportaalis valimised.err.ee (edaspidi valimisportaal) avaldatakse kõik tele- ja raadioprogrammide eetris olnud valimiste teemalised saated ning täiendatakse neid uudiste, kandidaatide nimekirjade ja valimisi puudutava praktilise informatsiooniga.

4.2. Valimisportaalis avaldatakse koostöös valimiskomisjoniga kõik valimisnimekirjad.

4.3. Valimisportaalis on üksikkandidaatidel ja igal erakonnal võimalus esitada kuni kolmeminutiline pöördumine oma programmi tutvustamiseks. Pöördumised salvestatakse ERR-i uudistemajas Tallinnas vastavalt eelnevalt kokkulepitud graafikule. 

5. Rakendamine

5.1. Käesolev kord on täitmiseks kõigile ERR-i töötajatele.

5.2. Korra täitmise eest vastutavad programmide ja portaalide peatoimetajad.

5.3. Vaidlustused ja kaebused korra rakendamise kohta lahendab ERR-i ajakirjanduseetika nõunik ([email protected]).

5.4. ERR-i programmides on lisaks eelkirjeldatule ka teisi valimisteemasid puudutavaid saateid, kus järgitakse tavapäraselt tasakaalustatuse ja erapooletuse põhimõtteid.

***

Kord on kinnitatud Eesti Rahvusringhäälingu nõukogu 13.12.2022 otsusega nr 2.1.

***

Eesti Rahvusringhäälingu valimissaadete kalenderplaan.

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: