"Jõulutunnel" kutsub toetama diabeedihaigeid lapsi ja täiskasvanuid

"Jõulutunneli" stuudio Autor/allikas: Kairit Leibold/ERR

ETV heategevussaade "Jõulutunnel" ulatab sel aastal abikäe 1. tüüpi diabeeti põdejatele, et suurendada ligipääsu moodsatele ravivahenditele ning parandada seeläbi haigete tervist ja elukvaliteeti.

Eestis on kokku ligi 6000 1. tüüpi diabeeti põdejat, neist lapsi on üle 800. Ainuüksi eelmisel aastal sai Eestis 1. tüüpi diabeedi diagnoosi 114 last, mis on suurim arv läbi aegade. 1. tüüpi diabeet on autoimmuunhaigus, mis võib tabada igaüht ega ole seotud elustiiliga ning vajab tähelepanu ja ravi kogu edasise vältel. Haige jaoks tähendab see kümneid ravitoiminguid iga päev ja nii elu lõpuni, sest 1. tüüpi diabeedist ei paraneta.

Aastal 2004 tõstis "Jõulutunnel" laste ja noorte diabeedi teema fookusesse, mille tulemusena lisati lastele mõeldud insuliinipumbad toona haigekassa nimistusse. Diabeeti põdevate inimeste muredele on toetus pakkunud osalist lahendust, sest kuigi ravivõimalused on olemas, käib nende soetamine paljudele peredele üle jõu.

Eesti Laste ja Noorte Diabeedi Ühingule juhatuse liige Kristi Peegel selgitab, et nüüdisaegsed pideva glükoosimonitooringu võimalusega insuliinipumbad maksavad ligi 4000 eurot, millest märkimisväärse omaosaluse, 934 eurot, peab tasuma pere. Kui praegu jagatakse toetust lapse 19-aastaseks saamiseni, siis uuest aastast tõuseb hüvitise vanusepiir küll 26. eluaastani, mis ei aita aga neid, kes vajavad kaasaegset ravi 27- või ka 50-aastasena, et säilitada tervis ja töövõime. Insuliinipumba soetamisele lisaks peab täiskasvanud haige maksma veel 400 eurot pumbatarvikute kulu iga kuu.

Heategevusprogrammiga soovitakse pakkuda tuge neile, kel puuduvad võimalused ravi alustada või jätkata. "Jõulutunneli" partneri MTÜ Eesti Laste ja Noorte Diabeedi Ühingu eesmärk on toetada just neid, kes raha puudusel muidu sellest ravist ilma jäävad. "Kui diabeeti ei suudeta kontrolli all hoida, on tagajärjeks rasked tüsistused nagu pimedaks või jalutuks jäämine, neerudialüüs ja doonorneeru vajadused ning närvikahjustused," selgitab Kristi Peegel ravi olulisust.

"Jõulutunnel" pakub pühade ajal kaasamõtlemist ning liigutavaid lugusid ning kutsub keerulisel ajal toetama neid, kelle edasine elu sõltub kaasaegsest ravist. Heategevussaade on ETV ja ETV+ ekraanil esimesel jõulupühal, 25. detsembril. Saadet juhivad Margit Kilumets ja Margus Saar, ETV+ kanalil on saatejuht Margarita Tanajeva.

Heategevusliku jõuluprogrammi on ETV vaatajateni toonud juba aastast 1999. Viimasel kahel aastal pakkus "Jõulutunnel" tuge Hille Tänavsuu Vähiravifondile Kingitud Elu.

"Jõulutunneli" eelmiste aastate lood leiab lehelt https://err.ee/joulutunnel

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: