Euroraadio džässorkestri kontserdil musitseerib eestlane Allan Kaljaste

Euroraadio dzässorkester harjutamas, keskel Allan Kaljaste
Euroraadio dzässorkester harjutamas, keskel Allan Kaljaste Autor/allikas: Daniel Koch

Klassikaraadio kannab sel laupäeval kell 21.00 üle Euroraadio džässorkestri kontserdi Kölnist. Eestit esindab orkestris saksofonist Allan Kaljaste.

Euroraadio džässorkester (Euroradio Jazz Orchestra) on EBU suurim ja mahukaim džässiprojekt. Igal aastal pannakse orkester kokku noortest, alla 30-aastastest muusikutest, keda soovitavad EBU raadiojaamade džässitoimetajad. Tänavu kuulub orkestrisse 17 muusikut, teiste seas musitseerib orkestris eestlane Allan Kaljaste. Lisaks Eestile on riikidest esindatud Norra, Tšehhi, Saksamaa, Horvaatia, Šveits,  Sloveenia, Rootsi, Austria, Läti, Soome, Leedu, Prantsusmaa ja Suurbritannia. Euroraadio džässorkestri tööd korraldab seekord Saksamaa suurim ja autoriteetseim raadiojaam Westdeutscher Rundfunk (WDR), orkestri kunstiline juht ja dirigent on Hendrika Entzian.

Allan Kaljaste (s. 1998) muusikutee algas plokkflöödiõpingutega Rakvere muusikakoolis, pärast seda õppis ta klassikalist saksofoni ja Otsakoolis ka rütmimuusika saksofoni ning hetkel õpib Kaljaste Eesti Muusika-ja Teatriakadeemias. Tal on oma ansambel Allan Kaljaste Smooth Group, samuti mängib ta New Wind Jazz Orchestras ja ansamblis Heldene Aeg. Euroraadio orkestris mängib ta altsaksofoni ja flööti.

Euroraadio džässorkester käib koos juba 1965. aastast. Esimese eestlasena sai EBU džässorkestris rahvusvahelise töö tuleristsed Raivo Tafenau aastal 1994. Klassikaraadio on eesti noori muusikuid EBU orkestrisse lähetanud juba üle kahekümne aasta. Seal on musitseerinud nii Maria Faust, Raul Sööt, Peedu Kass kui ka (vokaalsolistina) Kadri Voorand. Orkestris on mänginud Aleksander Paal, Allan Järve, Mairo Marjamaa, Heikko Remmel jt.

Euroraadio džässorkestrit juhib tänavu helilooja, arranžeerija ja kontrabassimängija Hendrika Entzian, kes võitis 2018. aastal WDRi džässiauhinna. Kontsertidel kõlab tema looming ja kava kannab nime "We Are Tomorrow". Läbivaks teemaks on Entziani sõnul Euroopa ühtsus, mitmekesisus ja tulevikuvisioon. Ühe pala on Entzian kirjutanud ka spetsiaalselt just selle koosseisu jaoks. Kontserdid toimuvad 21. oktoobril Essenis ja 22. oktoobril Kölnis Stadtgartenis, kus asub ka Euroopa džässi ja nüüdismuusika keskus.

Otseülekanne Kölnist on Klassikaraadio eetris laupäeval, 22. oktoobril kell 21. Sündmust vahendab Klassikaraadio džässiekspert Ivo Heinloo.

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: