Kui ajakirjanik teeb analüüsi, ei kaota ta sõltumatust
Delfi/Eesti Päevaleht on tõstatanud teema, nagu oleks ERRi Läti korrespondent Ragnar Kond sattunud huvide konflikti, kuna on Eesti-Läti suhete raporti kaasautor (14.09.2022 artikkel "Huvide konflikt ERR-is?").
Artiklis tõstetakse üles kahtlus, et ajakirjaniku huvide konflikt tekkis sellest, et ta koos endise Läti diplomaadi ja Läti välispoliitika instituudi teaduri Janis Eichmanisega koostas Eesti-Läti suhete raporti.
Artiklis toodud seisukohtade järgi kaotab ajakirjanik oma sõltumatuse, kui osaleb kahe riigi välisministeeriumide eestvõttel tehtud analüüsi koostamises.
Huvide konflikti ohtu peavad ajakirjanikud endale kogu aeg teadvustama. Oleme kõik pidevalt mitmes rollis.
Huvide konflikti realiseerumine antud juhul on aga olematu. On raske näha, kuidas Eesti-Läti suhete analüüsi kirjapanek raporti jaoks võiks ajakirjaniku edasist sõltumatust kahjustada. Raport käsitleb niivõrd laia teemaderingi ega sisalda mingeid radikaalseid poliitilisi ideid, mis võiksid ajakirjaniku erapooletut tööd võimatuks teha.
ERRi korrespondent Ragnar Kond analüüsib oma iganädalastes lugudes ja kommentaarides ju pidevalt Läti olukorda. Mitmed raportis väljatoodud mõtted on tema suust juba ERRis korduvalt kõlanud. Huvide konflikti otsimine on ilmne ülepingutamine. Praktilise ajakirjanikutöö jaoks siit ohtu ei teki, kui raporti sisuga vähegi tutvuda. Toimetuse poolt jälgib peatoimetaja, et Läti kajastus oleks adekvaatne ja igakülgne.
On tavapärane praktika, et ajakirjanikud kirjutavad raamatuid või teevad analüüse teemadel, mida nad on pikalt kajastanud. Antud raport on tellitud mõlema riigi välisministeeriumide poolt, aga autoritel on vabadus esitada oma isiklikud seisukohad. Tegemist ei ole riikliku positsiooni sõnastamisega, mida ajakirjanik tõepoolest teha ei saaks. Raporti sissejuhatuses on öeldud, et see on autorite sõltumatu seisukoht.
Raportis on kirjas, et autorid kasutavad aruande tegemisel ka enda isiklikku kogemust. Ragnar Kond võetigi eksperdiks ilmselt seetõttu, et ta on üks väheseid, kes Eesti-Läti suhteid nii detailselt jälgib ja seda oma lugudega pidevalt dokumenteerib.
Saab olla ju sõltumatu järeldustest, mida Eesti ja Läti valitsused võivad raporti põhjal tegema hakata.
Lisaks on raportis ka mitmed kohad, kus autorid teevad kriitilisi märkusi riikide senise tegevuse kohta.
ERRi veebis kajastas raporti sisu mitte Ragnar Kond, vaid ERRi veebiuudiste toimetaja. Samas on selge, et Ragnar Kondil on endiselt suur pädevus selle raporti sisu kommenteerimiseks näiteks Eesti-Läti teemalises arutelusaates. Kes siis veel?