Keskkonnakuu toob ETV2 ekraanile mõtlemapaneva dokumentaalprogrammi
Lõputu plastiprobleem, liigirikkuse hävimine, aga ka tarmukad kogukonnad ning tuntud looduskaitsjad on vaid üksikud märksõnad ETV2 keskkonnakuu filmiprogrammis. Kokku jõuab maikuu jooksul vaatajate ette kaheksa eriilmelist dokumentaalfilmi.
Maikuu kolmapäevadel ja reedetel pakub ETV2 vaatamiseks mõtlepanevaid dokumentaalfilme, mis avavad keskkonna-alaseid väljakutseid, inimtekkelisi probleeme ja looduse muutumist. Keskkonnakuu avafilm "Kõht olgu täis" toob sel kolmapäeval kell 21.30 ekraanile ühe südika perekonna, kes otsustab aastaks poes müüdavatest toidukaupadest loobuda ja elada vaid maa-andidest.
Keskkonnakuu filmid ETV2s
K, 4. mail kell 21.30 "Kõht olgu täis" ("First We Eat", Kanada 2020)
Mis juhtub, kui üks täiesti tavaline Kanada pere otsustab terveks aastaks poes müüdavatest toidukaupadest loobuda ja elada vaid maa-andidest? Yukonis elavad Gerard ja Suzanne ning nende kolm teismelist last tegid just sellise katse, kui maalihe nende väikelinna viiva tee sulges ja kohalikust toidupoest kaup paari päevaga otsa sai.
R, 6. mail kell 20.00 "Prints William. Meie kõigi planeet" ("Prince William: A Planet For Us All", Suurbritannia 2020)
Prints Williami huvi looduse vastu süttis juba lapsena Aafrikas. Dokumentaalfilm annab põhjaliku ülevaate tema üleilmsest tegevusest eluslooduse toetamisel, ent esitleb ka kohalikke kangelasi, sest Cambridge'i hertsog usub, et maailma päästmise võti on kohalike kogukondade käes.
K, 11. mail kell 21.30 "Metsikul merel" ("From the Wild Sea", Taani 2021)
Mereloomade päästmisele pühendunud vabatahtlike võrgustik töötab väsimatult, et päästa loomi naftareostuse, plastiku ja üha jõhkramate talviste tormide eest. Poeetilises dokumentaalfilmis põrkuvad inimeste maailm ja elusloodus.
R, 13. mail kell 21.15 "Korallrahu päästmine" ("Reef Rescue", Suurbritannia, Prantsusmaa 2020)
50 aasta jooksul on Maa kaotanud suure osa korallrahudest. Teadlased ennustavad, et 30 aasta pärast on keskkonnakatastroofi tagajärjel kõik korallrahud hukkunud ja ookeanide ökosüsteemid on pöördumatult kahjustunud ülepüügi, saastatuse ja kliimamuutusest tingitud veetemperatuuri tõusu tõttu. Kuid murrangulised teaduslikud avastused pakuvad siiski lootuskiirt.
K, 18. mail kell 21.30 "Mesilasteta maailm" ("A World Without Bees", Prantsusmaa 2021)
Elsa Putelat' ja Nicolas Dupuis' 2021. aastal valminud dokumentaalfilm mesilaste rollist Maa ökosüsteemis. Mesilaste arvukus on kõikjal maailmas muret tekitava kiirusega vähenemas. Mis saab siis, kui mesilased peaksid välja surema? Ka inimkonna püsimajäämine poleks sel juhul sugugi kindel.
R, 20. mail kell 20.00 "Peatage kasvuhoonegaasid" ("Curb Your Carbon", Kanada 2022)
Dokumentaal räägib võitlusest kasvuhoonegaasidega ja näitab, kuidas saaks igaüks elumugavust ohverdamata oma süsiniku jalajälge vähendada, et meist jääks järeltulevatele põlvedele veidikenegi puhtam planeet. Sooritatakse mitmeid sõgedana näivad katseid ning tehakse puust ette ja punaseks, miks kasvuhoonegaasid nii ohtlikud on.
K, 25. mail kell 21.30 "Elu 50 soojakraadiga" ("Life at 50C", Suurbritannia 2021)
Inimtekkelise kliimamuutuse üheks kõige rängemaks tagajärjeks on ekstreemsed ilmastikuolud, mis mõjutavad ennekõike piirkondi, kus elu on juba niigi keeruline. Briti dokumentaalfilm võtab vaatluse alla paigad, kus suvine temperatuur ületas hiljuti esmakordselt 50 soojakraadi piiri ning kus elamine on muutunud sõna otseses mõttes olelusvõitluseks.
R, 27. mail kell 20.00 "100 miljardi pudeli probleem" ("Why Plastic? The 100 Billion Bottle Problem", Suurbritannia, Saksamaa 2021)
Pudelid ja pudelikorgid moodustavad veerandi ookeane risustavast prügist. 2018. aastal seadis maailma suurim karastusjookide tootja Coca-Cola ambitsioonikaks eesmärgiks lõpetada keskkonna reostamine plastpudelitega. Ometi pole Coca-Cola suutnud kunagi varem plastreostuse levikut piirata. Kas seekord on alust teistsuguseid tulemusi oodata?
Kõik keskkonnakuufilmid on 4. maist nähtavad ka veebikanalis Jupiter: https://jupiter.err.ee/keskkonnakuu