Korraldaja ja kohalekutsuja pole sama

Sihtasutuse Perekonna ja Traditsiooni Kaitseks (SAPTK) juhataja Varro Vooglaid esitas kaebuse 16.02.2022 "Pealtnägija" saate loo kohta, mis käsitles Tallinnas toimunud koroonapiirangute vastaste miitingute järel toimunud politseinike veebikiusust ja ähvardamisest.

Kaebuse kohaselt ei vastanud tõele saates väidetu, nagu oleks SAPTK korraldanud 2021.a. kevadel  miitinguid nakkushaiguste ennetamise ja tõrje seaduse vastu, kuigi massikogunemised olid sel hetkel   keelatud.

SAPTK teatas, et ei korraldanud 2021.a. kevadel koroonapiirangutega seoses ühtegi avalikku kogunemist. Esimese avaliku koosoleku korraldas SAPTK alles 2021.a. oktoobris, kui piiranguid avalikele koosolekutele enam ei olnud.

"Pealtnägija" toimetus esitas 17.02.2022 vabanduse veebis. Tekst on alljärgnev: 

"Toimetus palub vabandust

16. veebruari "Pealtnägija" saates väitsime ekslikult, et läinud kevadel toimunud meeleavaldusi nakkushaiguste ennetamise ja tõrje seaduse vastu organiseeris Sihtasutus Perekonna ja Traditsiooni Kaitseks (SAPTK). Täpne on öelda, et SAPTK-i juht Varro Vooglaid kutsus inimesi neile meeleavaldustele ja varustas plakatitega. Vastav täpsustus on saatesse sisse viidud. "Pealtnägija"" palub ebatäpsuse pärast vabandust!"

Täpsustus esitati ka "Pealtnägija" järgmises saates 23.02.2022.

Arvestades asjaolu, et toimetus on esitanud täpsustuse ja vabanduse, saab kaebuse lahendatuks lugeda. Kuna SAPTKi juhataja siiski kutsus inimesi koosolekutel osalema ja jagas osalejate jaoks plakateid, ei kujutanud ebatäpsus endast ajakirjanduseetika koodeksi rikkumist.

Ka väike ebatäpsus on viga, mis vajab parandamist. Mida kiiremini toimetus võimalikest vigadest teada saab, seda kiiremini saavad need parandatud. Toimetus näitas kiiret valmisolekut ning esitas vabanduse ja täpsustuse samal päeval, kui SAPTKi kiri ERRi jõudis.

Täiendatud 31.03.2022: Pressinõukogu otsustas SAPTKi kaebuse peale samuti, et "Pealtnägija" ei ole rikkunud ajakirjanduseetika koodeksit. Toimetus reageeris eksimusest teada saades kiiresti: parandas kohe vea veebis ja vabandas järgmises saates.

Tarmu Tammerk
ERRi ajakirjanduseetika nõunik
[email protected]

 

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: