Aasta muusik 2021 on helilooja Jüri Reinvere

Jüri Reinvere
Jüri Reinvere Autor/allikas: Eleanor Boileau Clarke

Eesti Rahvusringhäälingu muusikatoimetajad valisid Aasta muusikuks 2021 helilooja Jüri Reinvere.

Aasta muusiku tiitli pälvib muusik, kelle loomingulised saavutused on edendanud Eesti muusikakultuuri ja kes on teinud sealjuures tihedat koostööd Eesti Rahvusringhäälinguga.

Saksamaal elaval Jüri Reinverel oli 2021 erakordselt viljakas loominguaasta. Mitu ulatuslikku sümfoonilist teost sai esiettekande nimekatelt Saksa orkestritelt, nende hulgas Euroopa muusikaelu absoluutsesse tippu kuuluvad Berliini Filharmoonikud, Gewandhaus-orkester, Baieri Raadio sümfooniaorkester jt.

10. novembril oli eesti publik stuudiokontserdi "Klassikaraadio – 25" vahendusel tunnistajaks teose "Kaks Klara käevõru" maailmaesiettekandele Tallinna Kammerorkestri esituses ja Tõnu Kaljuste dirigeerimisel. Teos on pühendatud Klassikaraadiole pika ja sisuka koostöö tähistamiseks.

Lisaks heliloomingule on Jüri Reinvere viljakas esseist ja raadiosaadete autor. Esimesed raadiosaated tegi ta Klassikaraadios juba tudengipõlves, 1990ndatel aastatel. Reinvere esseistika peateema on kultuuri ja ühiskonna suhted, vaim ja võim. Samadel teemadel tegi ta Klassikaraadiole 2019. aastal saatesarja "Kord, akord, ja vaikus".

Aasta muusiku tiitel antakse Jüri Reinverele üle stuudiokontserdil 29. jaanuaril kell 16.
Kontserti vahendavad Klassikaraadio, Raadio 4 ja ERR-i kultuuriportaal, kontserti saab järele vaadata veebikanalist Jupiterist.

"Aasta muusik 2021" kontserdil esinevad Maria Luisk (flööt), Robert Traksmann (viiul), Mart Kuusma (vioola), Marcel Johannes Kits (tšello) ja Rasmus Andreas Raide (klaver). Lisaks Reinvere teostele kõlavad Robert Schumanni "Fantaasiapalad", mis on Jüri Reinveret inspireerinud mitme teose loomisel.

Eesti Rahvusringhääling on Aasta muusiku tiitlit andnud välja juba 1982. aastast. Auhinnaga tunnustatakse väljapaistvat muusikut ja tema koostööd Eesti Rahvusringhäälinguga. 1982. aastal pärjati esimeseks tiitlikandjaks pianist Kalle Randalu.

Aasta muusikuks on valitud teiste hulgas Paavo Järvi (2012), Ivo Linna (2009), Alo Mattiisen (1988), Valter Ojakäär (1993), Erkki-Sven Tüür (1996), Helena Tulve (2004), Tõnu Kaljuste (1998) jt.

Mullu pälvis Aasta muusiku tiitli folk-artist Mari Kalkun, aasta varem džäss-artist ja -helilooja Kadri Voorand.

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: