Esiettekanne: Jüri Reinvere pühendas Klassikaraadiole teose

Klassikaraadio 25
Klassikaraadio 25 Autor/allikas: ERR

Sel kolmapäeval, 10. novembril toimub Klassikaraadio 25. sünnipäeva tähistav kontsert, kus Tallinna Kammerorkester Tõnu Kaljuste juhatusel esitab eesti muusikat. Klassikaraadio juubelikontsert tipneb Jüri Reinvere teose "Kaks Klara käevõru" esiettekandega.

Helilooja Jüri Reinveret seob Klassikaraadioga pikk loominguline koostöö, esimesed raadiosaated tegi ta Klassikaraadios juba 1990. aastatel. Pühendusteost "Kaks Klara käevõru" kommenteerib autor järgmiselt: "Kogu mu hea mälestus ja tänu nende ilusate aegade eest on kindlasti selles teoses sees. Kuna meil on olnud kombeks omavahel kutsuda Klassikaraadiot hellitavalt Klaraks, siis oli mulle kohe väga selge, et see teos on ilusa naise portree. Millegipärast nägin kohe John Singer Sargenti maale oma silme ees. Nagu oleks see Klara ehk siis Klassikaraadio üks veetlev daam tema maalilt," räägib Reinvere.
Teose esiettekanne on oodanud oma aega juba 2020. aasta kevadest, mil Klassikaraadiol täitus 25 tegutsemisaastat.

Klassikaraadio peatoimetaja Tiia Tederi sõnul on erakordne, et raadiokanalile pühendatakse heliteos. "Jüri Reinvere komponeeris aastaid tagasi meie raadiole idendid ehk signatuurid ja mitmed neist on eetris tänaseni. Helilooja sõnul on neid kasutatud ka teoses "Kaks Klara käevõru" – ootame äratundmist põnevusega," lisab Teder.

Kontsert-kava esitab Tallinna Kammerorkester Tõnu Kaljuste juhatuse. Maestro Kaljuste on pannud kontserdi alapealkirjaks "Eesti meeste muusika" ja lisaks Reinvere uudisteosele on kontserdi kavas Heino Elleri, Arvo Pärdi, Jaan Räätsa, Lepo Sumera, Erkki-Sven Tüüri ja Tõnu Kõrvitsa teosed.

Klassikaraadio ja Tallinna Kammerorkester on kauaaegsed koostööpartnerid ja tähistavad mõlemad sünnipäeva 1. aprillil. Tallinna Kammerorkester asutati 1993. aastal, Klassikaraadio kaks aastat hiljem – 1. aprillil 1995. Klassikaraadio 25 sünnipäevakontsert lükkus ülemaailmse pandeemia tõttu edasi koguni kaks korda.

Kontsert "Klassikaraadio 25" on Klassikaraadio ja ERR kultuuriportaali otse-eetris kolmapäeval, 10. novembril kell 18.

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: