ETV2 inimõiguste kuu avab inimlikke lugusid keset kaost ja kriise

Kaader filmist “Valgevene. Algus” (“Białoruś. Początek”, Poola 2021).
Kaader filmist “Valgevene. Algus” (“Białoruś. Początek”, Poola 2021). Autor/allikas: pressimaterjalid

Juba seitsmendat korda toimuv ETV2 inimõiguste kuu toob oktoobri teisipäevadel vaatajateni neli dokumentaalfilmi, mis peegeldavad inimlikku traagikat ja võitlust parema elu nimel. Filmikuu avab 5. oktoobril värske dokumentaalfilm Svjatlana Tsihhanovskajast.

ETV2 seekordse inimõiguste kuu filmid portreteerivad inimõiguste aktivistide võitlusi ning süübivad kriisidest mõjutatud perekondlikkesse lugudesse täis keerulisi väljakutseid. Esmakordselt tele-ekraanile jõudvad dokumentaalid räägivad Valgevenest, Iraanist, Liibanonist ja Süüri sõja tagajärgedest. Neist esimene, 5. oktoobril tele-esilinastuv "Valgevene. Algus" jälgib Valgevene aktivisti Svjatlana Tsihhanovskaja poliitilist karjääri sellest hetkest, kui ta registreeris end presidendikandidaadiks, kuni sunnitud pagenduseni Leedus. Hoolimata tema vastu punutud intriigidest ja ähvardustest sõpradele, sugulastele ning kolleegidele, saab Svjatlanast pühendunud ja enesekindel Valgevene juht, isegi kui ta asub väljaspool kodumaad, Vilniuses.

Inimõiguste kuu filmid on ETV2 ekraanil oktoobri teisipäevadel kell 21.30. Kõik filmid on 5. oktoobri õhtust vaadatavad ka veebikanalis Jupiter.err.ee.

"Tere tulemast Ouzville'i": 12. oktoobril kell 21.30 ETV2s
Beiruti lõunaosas asuvat Ouzai linnajagu peetakse ohutsooniks, kus peremehetsevad relvastatud jõugud ja kurjategijad, aetakse uimastite ja autoosade äri. Paik on Liibanoni poolt jäetud unarusse ja 40 aastat on see olnud hüljatud ja puruvaene slumm. Ent vaatamata kõigele üritatakse ka keset kaost ja kriisi anda lastele lootus tulevikuks ja nii on mõne visionääri, tänavakunstniku ja vabatahtliku abiga saanud Ouzai paigaks, kus teha unistused teoks.

"Nasrin": 19. oktoobril kell 21.30 ETV2s
Dokumentaalfilmi keskmes on inimõiguste eest võitlev Iraani jurist Nasrin Sotoudeh, kes on tänavatel ja kohtudes aastaid võideldnud vähemuste, ajakirjanike, kunstnike ja surmamõistetute õiguste eest. 2018. aastal mõisteti Nasrin 38 aastaks vangi, kui ta kaitses naisi, kes astusid Iraani rangete reeglite vastu. Pikale vanglakaristusele kaasnes lisakaristusena 148 piitsahoopi. Filmi tegemist alustati juba 2016. aastal ja kasutatud dokumentaalmaterjalid on üles võetud inimeste poolt, kes selle tööga oma elu ohtu seadsid. Režissöör Jeff Kaufmani filmi on panuse andnud hinnatud filmitegija Jafar Panahi, Nobeli rahupreemia pälvinud Shirin Ebadi ja ajakirjanik Ann Curry. Teksti loeb Oscariga pärjatud Olivia Colman.

"Lõhestatud pere": 26. oktoobril kell 21.30 ETV2s
Mitme auhinnatud dokumentaalfilmi autor Mira Jargil avab sõja poolt lahku löödud Süüria perekonna käekäigu. See on traagiline lugu perest, kus lapsed ja nende vanemad elavad kolmes erinevas riigis ning saavad üksteise nägemisest ainult unistada. Vennad, 11aastane Jad ja 17aastane Nidal, elavad kahekesi Türgis. Poiste ema Rana põgenes kahe aasta eest Taani lootusega luua seal oma poegadele turvaline tulevik. Pereisa Mukhles elab samal ajal aga Kanadas. Taani suundus Rana teadmisega, et pojad saavad temaga peagi ühineda, kuid nüüd on pere mööda maailma laiali ja silmitsi küsimusega, millise jälje see jätab laste ja vanemate suhetele.

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: