Kohalike valimiste kajastamise kord ERR-is

{{1623841200000 | amCalendar}}
Eesti Rahvusringhäälingu mikrofonid
Eesti Rahvusringhäälingu mikrofonid Autor/allikas: Ken Mürk / ERR

Kohalike omavalitsuste volikogude valimiste kajastamise kord Eesti Rahvusringhäälingus 2021. aastal.

1. Üldsätted

1.1. Valimiste kajastamise eesmärk on anda valijale ülevaade kohaliku võimuga seotud probleemidest ja teavitada valijat kohaliku omavalitsuse pädevuses olevatest ülesannetest. Seejuures peetakse oluliseks võimalikult ulatuslikku erakondade, valimisliitude ja üksikkandidaatide erinevate seisukohtade kajastamist.

1.2. Eesti Rahvusringhäälingu (edaspidi Rahvusringhääling) programmides ja uudisteportaalis järgitakse  valimiste kajastamisel sõltumatuse, erapooletuse ja tasakaalustatuse nõudeid.

1.3. Valimiste kajastamise periood Rahvusringhäälingu programmides ja uudisteportaalis algab 8.09.2021 kell 00:00  ja lõpeb 16.10.2021 kell 24:00.

1.4. Rahvusringhäälingu programmid ja uudisteportaal vahendavad Vabariigi Valimiskomisjoni ametlikke teateid.

1.5. Valimiste  kajastamise perioodil ja valimispäeval 17. oktoobril 2021 ei tegutse kandidaadid Rahvusringhäälingu saatejuhtide, kommentaatorite ega reporteritena.

1.6. Rahvusringhääling jälgib, et mitte anda oma kajastuses alusetut eelist kandidaatidele, kes tegutsevad kampaania ajal avalikes ametites.

1.7. Rahvusringhäälingul on õigus valimisi puudutavaid materjale toimetada ja jätta avaldamata lähtudes kehtivatest õigusaktidest, käesolevast korrast ja Rahvusringhäälingu heast tavast.

2. Valimiste kajastamine Rahvusringhäälingu uudisteportaalis

2.1. Rahvusringhäälingu uudisteportaalis avaldatakse kõik tele- ja raadioprogrammide eetris olnud valimiste teemalised saated ning täiendatakse neid uudiste, kandidaatide nimekirjade ja valimisi puudutava praktilise informatsiooniga.

2.2. Uudisteportaalis avaldatakse koostöös Vabariigi Valimiskomisjoniga omavalitsuste kaupa kõik valimisnimekirjad.

3. Valimiste kajastamine Rahvusringhäälingu teleprogrammides

3.1. Uudistesaated ja ETV ja ETV+ päevakajalised  saated  annavad teavet valimiste  käigust.

3.2. ETV ja ETV+ kanalitel edastatakse vähemalt  neli valimisväitlust mõlemas kanalis.

3.3. Igas  väitluses on üldjuhul kuni kaheksa külalist (kandidaati).  Külaliste valikul lähtutakse erakondade ja valimisliitude platvormi terviklikkusest ning valimisnimekirja pikkusest.

3.4. Punktis 3.2. mainitud saadete täpse arvu ja saate teemad  otsustab Rahvusringhäälingu juhatus vastava toimetuse ettepanekul hiljemalt 14. septembriks 2021 ja see avalikustatakse Rahvusringhäälingu veebilehel. 

3.5. Erakonnad ja valimisliidud, kes on saanud kutse saates osalemiseks, nimetavad neid esindava isiku hiljemalt 5 päeva enne järgmist saadet. Juhul, kui erakonnad või valimisliidud ei esita nimetatud aja jooksul oma esindajat, võib toimetus otsustada, et esindaja saates osaleda ei saa.

4. Valimiste kajastamine Rahvusringhäälingu raadioprogrammides

4.1. Uudistesaated ja Vikerraadio, Raadio 4 ning Raadio 2 päevakajalised saated annavad teavet valimiste  käigust. Klassikaraadio ja Raadio Tallinn valimisi erisaadetega ei kajasta.

4.2. Vikerraadios ja Raadio 4-s on vähemalt  kolm kandidaatide väitlussaadet: igas saates on üldjuhul kuni kuus külalist (kandidaati). Külaliste valikul lähtutakse erakondade ja valimisliitude platvormi terviklikkusest ning valimisnimekirja pikkusest. 

4.3. Punktis 4.2 nimetatud saadete täpse arvu ja saate teemad  otsustab Rahvusringhäälingu juhatus vastava toimetuse ettepanekul hiljemalt 14. septembriks 2021 ja see avalikustatakse Rahvusringhäälingu veebilehel. 

***
Kord on kinnitatud Eesti Rahvusringhäälingu nõukogu 01.06.2021 otsusega.

***
Küsimused, tagasiside ja pretensioonid ERRi valimiskajastuse kohta võib saata aadressil [email protected], ERRi ajakirjanduseetika nõunik Tarmu Tammerk (telefon 611 4117).

***

Kohalike omavalitsuste volikogude valimiste väitlussaadete plaan ERR-is 2021. a.

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: