Rahvusringhääling õnnitleb Arvo Pärti muusikast kantud eriprogrammiga

September on Eesti Rahvusringhäälingu kanalites kantud Arvo Pärdi loomingust. Suurmehe sünnipäeva puhul jõuab täna ETV eetrisse värskelt valminud saade Pärdi loometeest ning ETV2 ja Klassikaraadio vahendavad mitut erilist sünnipäevakontserti.

Arvo Pärdi 85. sünnipäevaks on valminud uus saade "Arvo Pärt. Päevikud", mis avab ETV-s täna kell 20 heliloojat läbi tema loomepäevikute, mida Pärt on pidanud alates oma loomingulisest kriisist 1970ndatel kuni tänase päevani. Maestro sünnipäevale pühendatud erisaates vahendab Pärdi mõtteid saatejuht Joonas Hellerma. Saatele järgnevalt tele-esilinastub ETV-s kell 20.35 Jaan Tootseni ja Jaak Kilmi lühifilm "Arvo Pärt. Muusikajanu".

Helilooja sünnipäeva tähistatakse täna mitme erilise kontserdiga, mida saab nautida nii tele kui ka raadio vahendusel. Klassikaraadio toob kuulajateni täna lausa kaks kontserti – kell 19 kõlab otse-eetris Eesti Riikliku Sümfooniaorkestri kontsert Estonia kontserdisaalist ning kell 23 saab osa Pärdi päevade raames toimuvast sünnipäevakontserdist Tallinnas Jaani kirikus. Eesti Filharmoonia Kammerkoori, Collegium Musicale ja Tallinna Kammerorkestri tänast kontserti Jaani Kirikust saab kell 21.30 nautida ka ETV2 vahendusel. Dirigeerib Tõnu Kaljuste, soleerib sopran Maria Listra.

Klassikaraadio on Pärdi loomingu ja loometee tutvustamisele pühendanud terve septembri, kus kuulajateni on juba jõudnud mitmeid kontsert-ülekandeid, ajatuid arhiivisaateid ning talletatud muusikat. Pärdi lummuses jätkab Klassikaraadio septembri lõpuni – argipäeviti on eetris Immo Mihkelsoni saatesari "Arvo Pärt. Heli ja vaikus" ning raadiokuulajatele tutvustatakse helilooja albumeid ja salvestusi.
Klassikaraadio mahuka kava leiab: https://klassikaraadio.err.ee/1129997/arvo-part-85-klassikaraadios 

Ka Raadio 4 laseb Arvo Pärdi sünnipäeval kõlada tema loomingul - 11. septembril on igal täistunnil eetris Pärdi lastelaulud ning kell 21 jõuab kuulajateni Klassikastuudio erisaade "Pärt 85". Erisaadetega jätkab Raadio 4 ka uuel nädalal.

Rahvusringhääling on Arvo Pärdi loomingut talletanud läbi aastate. Valiku arhiviipärlitest toob ETV2 pühapäeva teemaõhtu raames taas televaatajateni. Värskele sünnipäevasaatele lisaks näeb teemaõhtu raames filmi "Arvo Pärt – isegi kui ma kõik kaotan", ringkäiku Pärdi keskuses saates "Tintinnabuli metsas", helilooja loometeed avavat "Arvo Pärt. 24 prelüüdi ühele fuugale" jpm.

Valiku Pärdi muusika salvestusi on mugavaks vaatamiseks ja kuulamiseks kokku pannud ka veebikanal Jupiter.err.ee. Kõlavad Pärdi loomingu tippteosed, dirigeerivad Neeme Järvi, Eri Klas, Tõnu Kaljuste ja Paul Hillier.
Otselink sarjale: https://jupiter.err.ee/1131222/arvo-part-85 
 
Arvo Pärdile pühendatud kava ERR-i kanalites: https://kultuur.err.ee/1133674/arvo-part-85-maestrole-puhendatud-saated-err-i-kanalites 

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: