Vikerraadio kirju sügis: kirjandusfestivalist Harri Tiido lühisarjani

Harri Tiido
Harri Tiido Autor/allikas: Siim Lõvi /ERR

Vikerraadio sügiskava saab hoo sisse sel laupäeval kirjandusfestivalilt Kadriorus. Värsked kohtumised ootavad ees kõikide seniste lemmikutega, lisaks pakub Eesti armastatuim raadiojaam sel sügisel Toomas Sildami pikki vestlusi ja Harri Tiido mõtteid diplomaatias toimuvast.

Kadrioru kirjandusfestivalilt toob Vikerraadio kuulajateni kolm kohtumist alustades kirjanduspäeva kell 12.05 ajaloolaste Kaarel Piirimäe ja Andres Adamsoni vestlusega "Sama hästi kui venelaste maa". Kell 13.05 on fookuses Viivi Luige uus raamat "Selle kevade tervitus" ning kell 16.05 algab ajarännak kadunud Tallinnas, kus Tiina Kaalep vestleb raamatu "Tallinna olulised hävinud ehitised" autori Jaak Juskega.

Sellest reedest alustab Vikerraadios intervjuusarjaga Toomas Sildam, kelle vestluskaaslased aitavad mõista Eestis, Euroopas ja maailmas toimuvat. 5. septembril kell 14.05 räägib kaitseminister Jüri Luik pingekoldest Valgevenes, mis jääb Eesti lõunapiirist ainult 240 kilomeetri kaugusele, ent kus valitseb vägivald ja läheduses seisavad mitme riigi armeed. Lukašenko üritab Venemaad konflikti tõmmata, sõnastab Jüri Luik olukorra ühe keerukuse.
Toomas Sildami intervjuusari on eetris reedeti kell 14.05.

Septembri lõpus liitub Vikerraadioga kogenud diplomaat Harri Tiido, kes kaks korda nädalas pakub lühilugude sarjas "Taustajutud" sissevaadet rahvusvahelisse poliitikasse. Maailma eri nurkades toimuvat võib selgitada lokaalsete juhustega, kuid taustad on enamasti sügavamad ja mitmekihilised. Saatesarjas avab Harri Tiido maailmas toimuvate sündmuste ja protsesside taustu ning tagamaid.
"Taustajutud" alustab Vikerraadios 29. septembril.

Jätkuvalt hoiab ühiskondlikel sündmustel silma peal arutelusaade "Rahva teenrid", mis  sügisest saab Mirko Ojakivi kõrvale uue saatejuhi Huko Aaspõllu. Pühapäeviti jätkub ka arvamussaade "Samost ja Sildam".
"Rahva teenrid" on eetris laupäeviti kell 11.05, "Samost ja Sildam" pühapäeviti kell 13.05.

Kirjanduslik laupäev toob Vikerraadio eetrisse tagasi ka saatesarja "Loetud ja kirjutatud". Lugemisest, kirjutamisest, raamatutest ja elust rääkiv saatesari kutsub külla kirjanikud, kirjastajad, kriitikud, tõlkijad ja muid ameteid pidavad agarad lugejad. Sügisest juhivad saadet Maarja Vaino ja Valner Valme. Esimeses saates on külas Krista Kaer ja Tauno Vahter, kellega arutatakse, kas raamatuesitlused on aegunud formaat, millised on uue aja kirjandusfestivalid ja kui palju on koroonaviirusel õnnestunud haavata kirjastamist ja raamatumüüki.
"Loetud ja kirjutatud" on eetris laupäeviti kell 14.05.

Vikerraadio kuulajate lemmiksaade "Müstiline Venemaa" kõneleb septembrikuu esimesel pühapäeval Stalini vaimsetest kõrvalekalletest ja oletatavast paranoiast. Edasistes saadetes keskendub autor David Vseviov hüpoteesidele, mis seonduvad Stalini surmaga. 1. novembril jõuab eetrisse järjekorras juba 900. saade.
"Müstiline Venemaa" on eetris pühapäeviti kell 11.20.

Rännumees Hendrik Relve seikleb uuel hooajal nii Arktikas kui ka troopikas. "Kuula rändajat" uued saated algavad pühapäeval, 6. septembril Venemaa Kaug-Idast Tšuktšimaalt ja suunduvad Lõuna-Ameerika troopikasse Brasiilia vähetuntud lõunaossa Pantanalis, aga ka Paraguaisse ja Uruguaisse.
"Kuula rändajat" on eetris pühapäeviti kell 14.05.

Sten Teppani eestvedamisel naaseb pühapäeviti kuulajateni ühe pere eri põlvkondi portreteeriv "Käbi ei kuku…". Saatesari alustab plahvatusohtlikust perekonnast, nagu saatekülaline, teatrimees Andres Noormets ise ütleb. Koos temaga on stuudios vestlemas tütar Maarja Viiding. Septembrikuu järgmises saates kohtub kuulaja aga laevakapten Peedu Kassi ja tema poja, muusiku Peedu Kassiga.
"Käbi ei kuku…" on eetris pühapäeviti kell 10.10.

"Ööülikool" toob septembris kuulajateni kaks värsket loengut: biosemiootik Kalevi Kull ja ökoloog Asko Lõhmus kõnelevad puude ökosüsteemist 12. septembril kell 22.10. 26. septembril on samal ajal eetris psühholoog Avo-Rein Terepingi hirmutav, kuid võluv loeng "Inimese tumedam pool", mis muu hulgas uurib, kas ja kuidas erinevad sarimõrvarid ja pühakud.

Uute lugudega naaseb kuulajateni ka ajaloosaade "Eesti lugu", mis sel sügisel uurib Piret Kriivani juhtimisel, kas müüdil vana hea Rootsi aja kohta on alust.
"Eesti lugu" on eetris laupäeviti kell 13.05.

Oktoobris jätkuvas "Peresaates" kõnelevad pereterapeudid Katrin Saali Saul ja Monika Koppel häbist, enesetapust, vananemist, emotsionaalselt vägivaldsest suhtest, alkohoolikute lastest, ihast paarisuhtes, sisemisest lapsest täiskasvanust, meeste arhetüüpidest ja paljust muust.

25. ja 26. septembril tähistab Vikerraadio taas Euroopa keeltepäeva. Sel aastal tuleb Vikerraadio kodulehel kuulata ja ära arvata, mis keeles loevad Euroopa Kooli lapsed Lewis Carrolli menuraamatut "Alice imedemaal". 

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: