Eesti teleajaloo kõige kõigemad hetked elustuvad ETV sünnipäevasaates

ETV65 sünnipäevasaade
ETV65 sünnipäevasaade Autor/allikas: ERR

19. juuli 1955 tähistab televisiooni sündi ja esimest eetripäeva Eestis. ETV pühendab 65. sünnipäevale erilise saatepäeva, mille krooniks on kell 21.35 sünnipäevasaade "ETV kõige kõigemad".

Kuidas sündis ajalukku läinud marganali? Kui palju maksti Lennart Merile intervjuu eest? Mida mäletavad tegijad fosforiidisõjast ja kust tekkis idee nunnukonkursiks? Kuidas on ETV seotud rukkilille saamisega Eesti rahvuslilleks? Ja kui eluohtlikuks võib teletöö ootamatult kujuneda? Sünnipäevasaade "ETV kõige kõigemad" avab Eesti teleajaloo kõige meeldejäävamaid ja ajaloolisi hetki, suursündmustest lastesaadeteni.

Sünnipäeva puhul astuvad kaamera ette rohkem kui 30 Eesti Televisiooniga seotud tegijat, kelle tegemistele on aastakümnete jooksul kaasa elanud sajad tuhanded eestimaalased. Kõige-kõigemaid lugusid jagavad sünnipäevasaates teiste seas legendaarsed tegijad Mati Eliste, Märt Müür, Maire Aunaste, Feliks Undusk, Vilja Palm, Juhan Aare, Reet Oja, Harry Kõrvits, Juhan Paadam, Hagi Šein, Rein Rebane, Ilmar Raag, Toomas Kirss, Ewe Kaselaan, Raivo Suviste ja mitmed tänased ETV saatejuhid nagu Mihkel Kärmas, Reet Linna, Marko Reikop, Vahur Kersna jt. Telemaja seinte vahel toimuvat avab ka ETV kõige pikaajalisem töötaja, ülekannete ja stuudiote juhtivinsener Jüri Pääro, kes ETVs töötanud pea selle algusest saati.

Veel enne sünnipäevasaadet kutsub ETV kell 20 kaasa mängima "Eesti mängu" erisaates, kus teleajalugu ja kolleege puudutavatele küsimustele hakkavad vastama Vahur Kersna, Maire Aunaste ja Marko Reikop. Täringu veeretamise ja küsimustele vastamise vahele jagavad kogenud teletegijad lugusid, mis ajaloole omaselt nii pikantsed kui ka südamlikud.

Läbi sünnipäeva kingib ETV vaatajatele arhiivi kullafondi kuuluvaid saateid ning "Minu ETV" lühilugusid, neist kolm täiesti uut Enn Eesmaalt, Anu Sääritsalt ja Hagi Šeinilt. Sünnipäevaprogrammi täiendavad tuntud diktorid Merle Randma, Ewe Kaselaan ja Diana Lorents.

ETV sünnipäeva tähistab ka veebikanal Jupiter, kus vaatamiseks 45 legendaarset ETV saadet ning sarja. Veebikanalist leiab taasavastamiseks tuntud saatesarjade esimesed, viimased või muul moel erilised osad. Nii saab vaadata, kuidas algas "Õnne 13" või millest rääkis kõige esimene "Pealtnägija". Saated leiab: https://jupiter.err.ee/1112735/klassikatelevisioon

ETV 65. sünnipäeva lood ja meeleolud leiab erilehelt aadressil err.ee/etv65

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: