Klassikaraadios algab luuleline suvi täis poeetilist muusikat ja sõna

Luuleline suvi Klassikaraadios
Luuleline suvi Klassikaraadios Autor/allikas: ERR

Kirjutatud ja loetud sõnal on Klassikaraadio suvekavas väga suur roll. Eetrisse jõuab poeesiat eesti autoritelt ja ka klassikutelt, kõige kaunimad Shakespeare'i sonetid, poeetide elulood ning nende elu, loomingut ja olemist peegeldavad saated.

Klassikaraadio peatoimetaja Tiia Tederi sõnul on kogu suveprogramm luulest läbi põimutud. "Kuulata saab erakordseid pärleid Eesti Raadio arhiivist – luulekavu, Juhan Viidingu lugemisi, unustamatuid hääli – Heino Mandri, Aino Talvi, Karl Ader, Sulev Luik jt. Usun, et paljudele pakub elamusi taaskohtumine luuletustega, mida sai viimati koolipõlves loetud: Juhan Liivi "Helin", Ernst Enno "Nüüd õitsvad kodus valged ristikheinad", Juhan Smuuli "Mälestusi isast" või Gustav Suitsu "Käkimäe kägu". Luule näitab meile olemise ilu."

Luulelugemised on eetris esmaspäevast, 8. juunist argipäeviti kell 10.30, 15.30 ja 16.10 ning luuletusi saab koduleheküljelt ka järele kuulata. Lauri Sommeri poeetide elule ja loomingule pühendatud saatesari "Olemine" on kavas neljapäeviti kell 21. Luule ja muusikapõimik "Luuleruum" arhiivisaadete ja uute kompositsioonidega on eetris laupäeviti kell 22.

Igapäevase kultuurieluga hoiab Klassikaraadio kuulajaid kursis saatesari "Suveduur" argipäeviti kell 13. Juulikuust alates on uute osadega eetris soome kirjaniku Minna Lindgreni vaimukad lood klassikalisest muusikast "Muusika on tõsine asi", argipäeviti kell 8.45 ja 17.30. Jutte loevad Jan Uuspõld, Jüri Aarma ja Liina Vahtrik.

Laupäeviti kell 10 on suvekavas Klassikaraadio uue autori Kaisa Lingi sari "Lapsepõlve lemmikraamat" eesti kultuuritegelaste lapsepõlve lugemiselamustest. Avasaates, 6. juunil rääkis oma lapsepõlveraamatutest näitleja Karol Kuntsel.

Klassikaraadios tuleb suurejooneline kuuldemängude festival 6.-12. juulini. Igal õhtul kell 19 ootab Klassikaraadios põnev teatrielamus. Raadioteatri toimetaja Pille-Riin Purje on arhviivist välja valinud seitse menukat raadioteatriõhtut lavastustest, kus peaosades on populaarsed eesti näitlejad mitmest põlvkonnast. Kõigis kuuldemängudes on mingi nihe, sürreaalsus või musta huumori element. Festivali avaõhtul, 6. juulil on kavas Franz Hieseli "Mida arvate teie Irma Preinist" Ita Everiga peaosas (1991).

Üks suvekava kulminatsioone on Veljo Tormise 90. sünniaastapäeva eriprogramm 3.-9. augustil. Veljo Tormise juubeli puhul on eetris tema intervjuud, muusikute ja dirigentide mälestused, kontserdiülekanded ja heliplaadid.

Klassikaraadio on kohal Tartus Klaaspärlimängul, Viljandi pärimusmuusika festivalil ja Pärnu Muusikafestivalil. Beethoven 250 programm jätkub läbi suve ning valik klassiku loominguga kontserdisalvestusi Eestist ja kogu maailmast jõuab kuulajateni argipäevaõhtuti kell 19. Sel esmaspäeval, 8. juunil vahendab Klassikaraadio Euroopa raadiojaamade ühist rahvusvahelisele keskkonnapäevale pühendatud kontserti, kus kõlab Ludwig van Beethoveni looming kõrvuti hiina helilooja Tan Duni uudisteostega.

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: