"Pealtnägija" jälgis kaks kuud eesliini arstide võitlust koroonaviirusega

Kriisi taustal jätkus PERH-is tavapärane töö, operatsioonisaali õnnestus pääseda
Kriisi taustal jätkus PERH-is tavapärane töö, operatsioonisaali õnnestus pääseda "Pealtnägijal" koos Kristjan Pihliga. Autor/allikas: Pealtnägija

"Pealtnägija" toob täna kell 20.05 ETV ekraanile värske dokumentaali, mis pakub ainulaadset sissevaadet ühe Eesti suurhaigla ja selle patsientide võitlusesse koroonaviirusega.

Ligi kaks kuud jälgis "Pealtnägija" Põhja-Eesti Regionaalhaigla palatites ja operatsioonitubades, arstikabinettides ja koridorides toimuvat eesmärgiga jäädvustada võitlust viirusega, mis halvimate stsenaariumite korral oleks võinud laastada Eesti meditsiinisüsteemi. Dokfilm avab ilustamata kujul eesliini arstide tööd patsientide elu nimel, millest mõned võitlused paraku ka kaotatakse. Sama avameelsusega avaneb tele-ekraanil pilt läbi patsientide silmade, kelle katsumused annavad aimdust koroonaviiruse ohtlikkusest.

"Nägime väga lähedalt, kuidas seda kriisi lahendati. Kuidas sündisid otsused, millest õhtul rääkis "Aktuaalne kaamera" ja millest mõned olid sisuliselt elu ja surma otsused. Mida tunneb arst, kes on pidanud loobuma inimese ravimisest, sest koroonaviirus on organismi hävitanud. Või milline on intensiivraviarstide suhe teavusetute patsientidega, kellega nad suhtlevad nagu oma sõpradega. Ja milline rõõmus sündmus see on, kui üks patsient pärast kuid kestnud ravi lõpuks ärkab ja paranema hakkab," avab dokumentaali üks autoritest Kristjan Pihl oma kogemusi PERHist.

"Pealtnägija" võtted algasid märtsi keskpaigas pärast eriolukorra välja kuulutamist Eestis. Dokumentaali kaasautor Mihkel Kärmas tõdeb, et sarnaselt Eesti meditsiinisüsteemiga, oli ka "Pealtnägija" meeskond valmis selleks, et kriis eskaleerub ja kestab kuid. "Läksime ajaloo jaoks talletama meie eluaja suurimat humanitaarkatastroofi. Nüüd on fookus pigem sellel, kuidas see katastroof ära jäi," selgitab Mihkel Kärmas, mida dokumentaalist oodata.

Kokku on "Pealtnägija" teinud erisaate jaoks mitukümmend intervjuud, sõna saavad arstid, patsiendid ja teised vahetud asjaosalised. Ühelt poolt on täna ETV ekraanile jõudev dokumentaal lugu ühe suurhaigla tööst kriisiolukorras, ent sama palju on see lugu inimestest, kes töö- ja ootustekoormaga iga päev silmitsi seisavad.

"Pealtnägija" dokumentaal on ETV ekraanil sel kolmapäeval kell 20.05
Autorid on Kristjan Pihl ja Mihkel Kärmas, režissöörid Vladlen Pobjaržin ja Raivo Maripuu, produtsent Piret Priisaar.

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: