ETV 2005

Ülevaade Eesti Televisiooni tegemistest aastal 2005.

1. jaanuaril esilinastus ETV ekraanil mängufilm "Kohtumine tundmatuga". Režissöör Jaak Kilmi, stsenarist: Urmas Vadi, osades: Tiit Sukk, Raivo E. Tamm, Peeter Oja, Maria Avdjushko, Ülle Kaljuste, Lembit Ulfsak, Andrus Vaarik, Heino Torga.

5. jaanuaril jõudis ekraanile "Pealtnägija" 200. saade, mis oli kokku pandud 2004. aastal eetris olnud parimatest ja liigutavamatest lugudest.

9. jaanuaril sõitis Eesti Televisiooni uudistetoimetuse kaheliikmeline võttegrupp Tais asuva Phuketi saare enim kannatada saanud piirkondadesse Patong Beachil ja Khao Lakis. Ajakirjanik Siiri Ottenderi ja operaator Tauno Peiti üheks ülesandeks oli Eesti katastroofiohvrite tuvastamise üksuse töö kajastamine.

14. jaanuaril alustas kunstiaasta alguse puhul sari "Ellujäämise kunst", mis mis tutvustas igas saates ühte loovtööstuse haru Eestis. Autor Liisa Pakosta, saatejuhid Gaute Kivistik ja Mariann Raisma, režissöör Kaidor Kahar, toimetaja Mariina Mälk.

25. jaanuaril kandsid ETV ja Eesti Raadio vabatahtlikud üle rahvusooper Estonia heategevuskontserdi "Rahvusooperilt rannarahvale", millega koguti raha suurtormis enam kannatada saanud peredele. Kokku koguti üle 300 000 krooni.

28. jaanuaril alustas tudengite võistlusmäng "Krambambus", mis enne oli TV3 kavas.

Jaanuaris alustas tööd ETV ja Eesti Raadio USA korrespondent Neeme Raud, kelle tööülesandeks sai otselülituste ja monteeritud lugude tegemine Ameerika Ühendriikidest.

5. veebruaril toimus Eurovisiooni rahvusliku Eesti eelvooru "Eurolaul 2005" finaal. Võitis Suntribe looga "Let's Get Loud ", mille autoriks on Sven Lõhmus. Tipphetkel oli saatel 345 000 vaatajat.

24. veebruaril teleesilinastus ajalooline dokumentaaldraama "August 1991". Filmi stsenarist ja režissöör on Ilmar Raag, operaator Janno-Hans Arro, produtsendid Andres Arro ja Gerda Kordemets. Näitlejad Tõnu Oja, Hilje Murel, Tanel Ingi, Hendrik Toompere jun., Andres Mähar, Peeter Tammearu, Rain Simmul jpt.

1. märtsil jõudis eetrisse "OP!"-i 200. saade.

16. märtsil algas 6-osaline sari "Eestimaa Vene muuseumi ekspeditsioon", mis vaatles eesti kultuuri aegade jooksul rikastanud venelasi. Autor Galina Velman.

11. aprillil algas 6-osaline reisisari "Lähim Ida", kus viis eestlast – Kristjan Prii, Tarmo Riga, Hannes Hanso, Mari-Liis Remmel ja Liivo Niglas – sõitsid jalgratastel läbi Vahemere-äärsete Lähis-Ida riikide.

29. aprillil alustas 5-osaline lõunaeestikeelne saatesari "Piiri pääl". Saate toimetaja Juhani Püttsepp, režissöör Aivo Spitsonok, produtsent Vahur Laiapea.

Aprillis toimunud ajakirja Nädal lugejaküsitluse võitis parima telesaate tiitli kuuendat aastat järjest "Pealtnägija". Lisaks võitis Vahur Kersna parima meessaatejuhi tiitli. Kaks parimat naissaatejuhti olid Anu Välba ja Maire Aunaste.

Uute lastelaulude võistluse "Lastelaul 2005" esikoha vääris "Samblalõhnaline laul", mille muusika kirjutas Priit Pajusaar ja sõnad Leelo Tungal.

21. mail toimus Kiievis Eurovisiooni lauluvõistluse finaal, mille võitis Kreeka. Finaali ülekannet vaatas 325 000 eestimaalast. Eesti lugu finaali ei pääasenud.

1. juunil, lastekaitsepäeval avasid Eesti Televisioon ja Eesti Raadio Internetis lasteportaali meieoma.ee, kus peategelasteks olid televisioonist tuttav Buratino ja raadiost teada tüdruk Mina.

10. juunil pidas ETV oma hooaja lõpupidu ning ühtlasi 50 aasta juubelipidu. Telemajja olid kutsutud ka kõik endised töötajad ja kokku kogunes inimesi ligi 1000.

12. juunil alustas 12-osaline sari "Promenaad", mis on saatesari Eesti kuurortlinnade tänapäevastest ja ajaloolistest tegemistest.

13. juunil esitles saade "OP!" esseedekogumikku "Opiraamat", mille koostasid Margot Visnap ja Gerda Kordemets.

19. juulil tähistati eriprogrammiga ETV 50. sünnipäeva.  Vaatajad said vanade ja uute telelemmikute poolt hääletada ja niimoodi kokku panna programmi hilisõhtuks.

20. augustil alustas uus 5-osaline sari "Positiivne Narva", mis räägib Narvast ja seal elavatest inimestest. Toimetaja ja produtsent Vahur Laiapea.

26. augustil võitis ETV, Eesti Raadio ja reklaamifirma Leo Expressi koostöös valminud lasteportaal www.meieoma.ee Riias toimunud "Golden Hammeri" ("Kuldhaamer") reklaamikonkursil interaktiivse turunduse kategoorias hõbehaamri.

29. augustil jõudis ekraanile 5-osalise sarja "Viljandi folk" esimene saade. Autor-saatejuht Sofia Joons.

4. septembril alustas saade "Puutepunkt", mis oli ETV ekraanil kokku neli telehooaega - septembrist 2005 aprillini 2009. Sarja peategelasteks olid erivajadustega inimesed. Sarja Puutepunkt tootis telefirma Haridusmeedia meeskond – autor-toimetaja Anne Lill, saatejuht Kaidor Kahar, režissöör Olga Käo, operaator Peeter Tungal, välis- ja kaasautorid ning produtsent Tiina Kangro.

5. septembril alustas pärast mõneaastast pausi taas ajakirjanduslik autorisaade "Teateid tegelikkusest". Režissöör Eva Katariina Taimre.

9. septembril alustas 16-osaline kunstisaadete sari "AKU", mis valmis koostöös  Eesti Kunstimuuseumiga. Saatejuht Ahto Külvet.

9. septembril alustas uus saatesari "Vastutuult", kus peategelasteks on naised, kes on oma elus teinud kannapöörde. Saatejuht Reet Linna.

19. septembril oli eetris innovatsioonisarja "Ohhoo!" esimene saade. Produtsent Ene-Maris Tali.

23. septembril möödus 25 aastat legendaarsest ETV ja Eesti Raadio jalgpallimatšist. Selle päeva tähistamiseks jooksid Kadrioru staadionile taas Eesti Raadio ja ETV jalgpallimeeskonnad. Ürituse muusikalised tähed olid Propeller ja Chalice koos bändiga.

23. septembril esimene saade kuueosalisest sarjast "Mõtlejad". Saatejuht Tõnis Arro.

27. septembril alustas lastesari "Lumejänesed", mis on mõeldud eelkõige noorematele vaatajatele. Lumejäneste loo kirjutas ja lavastas Andres Noormets, mängisid Erni Kask, Tanel Ingi, Meelis Rämmeld, Tarvo Vridolin ning Ott Aardam. Režissöör Tarvo Mölder, režissööri assistent Salme-Riine Uibo, produtsent Margus Saar.

2. oktoobril alustas noorte lauljate konkurss "Kaks takti ette 2005". Saadet juhtis Vaiko Eplik, režissöör Eva-Katariina Taimre. Konkursi võitjaks oli Laura Põldvere.

10. oktoobril toimus ringhäälingunõukogu koosolek, kus ei suudetud valida Eesti Televisioonile uut juhti.

16. oktoobril saavutas ETV tütarlastekoor EBU rahvusvahelisel koorikonkursil Kölnis noortekooride kategooria esikoha.

24. oktoobril sõlmisid Eesti Filmi Sihtasutus, Eesti Kultuurkapital ja Eesti Televisioon lepingud, mis aitavad lähiaastatel ilmavalgust näha kuuel uuel kodumaisel mängufilmil ja 24 dokumentaalfilmil.

26. oktoobril tutvustas kultuuriminister Raivo Palmaru riigikogu keskfraktsioonis uut rahvusringhäälingu seaduse eelnõu, mis oleks Eesti Televisiooni ja Eesti Raadiosse reklaami tagasi toonud.

29. oktoobril alustas poollavastuslik reisidokumentaal "Lõimerusikas", mis valmis Õ-Fraktsiooni ja Pime Kana eestvedamisel.

3. novembril alustas 8-osaline koguperesaade "Inimeseloomake". Autor Liisa Pakosta, režissöör Kaidor Kahar ja toimetaja Mariina Mälk.

9. novembril valis ringhäälingunõukogu ETV uueks juhiks Ainar Ruussaare.

Oktoobris laekus ETV ja EFS-i dokfilmide sarja "Eesti lood" konkursile rekordarv (96) ideid. Toetust saavad neist 12.

5. detsembril kukkus eurolaulude esitamise tähtaeg. Kandideeris 76 laulu.

25. detsembril kogus ETV heategevussaade "Jõulutunnel 2005" 2 432 675 krooni. Raha läks võrdselt kolmele sihtasutusele: Tartu Ülikooli Kliinikumi Lastefondile ja Tallinna Lastehaigla Toetusfondile - Tallinna ja Tartu lastehaigla onkoloogia osakonnale patsiendi jälgimise monitori ja infusomaatide soetamiseks ning Eesti Vähiliidule liikuvasse bussi mammograafi soetamiseks.

31. detsembril jõudis ekraanile 16-osalise minisarja "Hajameelselt abielus" esimene osa.

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: